Gwałtowne burze gradowe nad Polską. Wystąpiły ulewy i silne porywy wiatru

Gwałtowne burze pojawiły się nad Polską. Wystąpiły ulewy, liczne wyładowania atmosferyczne i silne porywy wiatru.

Gwałtowne burze w Polsce

Ubiegłej doby pogoda w Polsce była kształtowana przez rozległe pole obniżonego ciśnienia. Znaleźliśmy się w zasięgu ośrodka niżowego z centrum na pograniczu Czech i Niemiec. Ponadto z południa na północ przesuwał się chłodny front atmosferyczny. W świeżej masie za frontem były dogodne warunki do rozwoju głębokiej konwekcji. Co więcej w sobotę zjawiska burzowe występowały na południu i południowym wschodzie, na strefach zbieżności wiatru.

Sytuacja baryczna na 15.04.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

gwałtowne burze w Polsce
Gwałtowne burze pojawiły się na południowym wschodzie. Na Podkarpaciu zaobserwowano silne gradobicia

Prognozy numeryczne wskazywały, że zjawiska burzowe rozwiną na obszarze woj. podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Nie były to jedyne regiony, gdzie niebo przecięły błyskawice. Burze zanotowano także na obszarze Górnego Śląska i Ziemi Łódzkiej oraz na południowym Mazowszu.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w niedzielę, 16 kwietnia 2023, 06:00 UTC dla Polski

burze w Polsce
Liczne burze nad Polską, 15 kwietnia 2023 r. Wyładowania atmosferyczne odnotowane przez profesjonalny system PERUN na obszarze Polski

Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw powietrza, wzrosła chwiejność termodynamiczna, co doprowadziło do rozwoju ośrodków burzowych. Najsilniejszym burzom, które pojawiły się na obszarze woj. podkarpackiego i małopolskiego towarzyszyły opady gradu o średnicy nie przekraczającej 1 cm. Na południowym wschodzie opady gradu okazały się intensywne, lecz nie powodowały na ogół większych strat.

Zobacz też: Burze przybierają na sile. Ponad 20 tysięcy wyładowań na godzinę. Olbrzymia dynamika w pogodzie

Wyładowania atmosferyczne zanotowane minionej doby na obszarze Polski przez amatorski system detekcji Blitzortung

liczne wyładowania nad Polską
Burze występowały w wielu regionach. Szczególnie duża koncentracja wyładowań wystąpiła w woj. podkarpackim

Liczne ośrodki konwekcyjne wystąpiły nad Polską

Wczoraj obserwowaliśmy na ogół pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe. Ze względu na przepływ mas powietrza konwekcja nie była dobrze zorganizowana. W pierwszej części nocy nie obserwowano rozwoju kolejnych burz.

W niedzielę prognozowane są kolejne burze. Znajdziemy się pod wpływem ośrodka niżowego znad Półwyspu Apenińskiego. Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia, prędkość wiatru w dolnej troposferze okaże się niewielka. Dlatego też wskaźniki kinematyczne nie okażą się istotne podwyższone, chociaż zaznaczy się jeszcze wpływ ośrodka górnego niżu, zatem w górnych warstwach troposfery przepływ okaże się nieco silniejszy. W warstwie 0-6 km sięgnie do 15-20 m/s. Prognozowany jest stromy gradient temperatury. Zwłaszcza w dolnej troposferze, co może korzystnie wpłynąć na powstanie kilku aktywniejszych burz, aczkolwiek pewnym ograniczeniem mogą okazać się słabe strefy zbieżności wiatru.

Prognoza burzowa na niedzielę, wydana przez Szymona Walczakiewicza z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze objęły wiele regionów
Prognoza wydana przez Szymona Walczakiewicza z Polscy Łowcy Burz

Nie przewiduje się, aby dzisiejsze burze były gwałtowne. Największe ryzyko burz ma być na południu kraju, gdzie kluczowym czynnikiem wspomagającym rozwój burz okaże się orografia terenu. W zasięgu lokalnych burz możliwe są opady do 5-15 mm, punktowo gwałtowne porywy wiatru do 50-60 km/h. Niewykluczone opady drobnego gradu z najlepiej rozwiniętych chmur Cb.

Najnowsze prognozy pogody dla Polski zalecamy śledzić na naszej stronie internetowej.

Fanipogody.pl