Gwałtowne burze uderzą znów. Możliwe superkomórki burzowe, układy liniowe. Pojawi się silny wiatr powyżej 100 km/h, grad i ulewy

Gwałtowne burze nie odpuszczą. Prawdopodobne superkomórki burzowe, układy w formie liniowej. Spodziewany jest silny wiatr, grad i ulewy. Zerkamy na wstępne, lecz groźne prognozy modeli numerycznych.

Gwałtowne burze wrócą ponownie do Polski

Weekend w Polsce przyniesie chwilowy odpoczynek od groźnych zjawisk. Niepokojąco wyglądają wstępne prognozy na poniedziałek, kiedy to warunki panujące w troposferze mogą sprzyjać lepszej organizacji zjawisk o charakterze burzowym. Dynamiczne warunki pogodowe w poniedziałek, 13 czerwca 2022 będą związane z aktywnym frontem chłodnym wchodzącym w skład cyrkulacji o składowej zachodniej. Spodziewane są intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego, miejscami silny wiatr powodujący szkody, jak i też opady gradu.

Prąd strumieniowy na 13.06.2022, 12Z według modelu GFS z widocznym odcinkiem meandrującego prądu strumieniowego na wysokości 500 hPa

Gwałtowne burze uderzą znów. Możliwe superkomórki burzowe, układy liniowe. Pojawi się silny wiatr powyżej 100 km/h, grad i ulewy

Burze o znacznie mniejszym natężeniu niż w poniedziałek są prognozowane na niedzielę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wystosował prognozę, która wskazuje, gdzie mogą pojawić się groźne komórki burzowe. Musimy jednak pamiętać zawsze, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nieprzewidywalnym, dlatego też zawsze w dni burzowe należy śledzić dane radarowe, zdjęcia satelitarne, detektory wyładowań, które pokazują, gdzie obecnie grzmi. Daje to również wyobrażenie, gdzie w kolejnych godzinach mogą pojawić się zjawiska konwekcyjne.

Prąd strumieniowy na wysokości 300 hPa, na 13.06.2022, 12Z dla Europy.

prąd strumieniowy nad Polską

Od kilku dni z dużą uwagą śledzimy poniedziałkowe prognozy. Wstępnie planujemy również działania terenowe, aby przechwycić spektakularne formacje chmurowe i wyładowania atmosferyczne. Gwałtowne burze będą związane z dynamicznym frontem chłodnym, w obrębie którego dojdzie do rozwoju zaburzenia falowego, które urośnie najprawdopodobniej do postaci niewielka ośrodka niżowego.

Burze w poniedziałek będą lepiej zorganizowane niż w drugiej połowie mijającego tygodnia

Na skutek wzrostu energii dostępnej drogą konwekcyjną, pojawienia się silnych procesów wspomagających konwekcje, dojdzie do inicjacji głębokiej, wilgotnej konwekcji. Warunki panujące w troposferze będą faworyzować rozwój struktur wielokomorkówych, w formie segmentów liniowych. Istotnie nasilone pionowe uskoki wiatru, podwyższona skrętność wiatru w warstwie 0-1 km, jak i też 0-3 km, może doprowadzić do rozwoju groźnych burz z rotującymi prądami wstępującymi.

Opady gradu, silny wiatr do 100 km/h, punktowo więcej oraz ulewy w Polsce

Przepływ nad Polską będzie nasilony z uwagi na obecność prądu strumieniowego. Przewiduje się, że w prognozowanych warunkach, zjawiska o charakterze konwekcyjnym okażą się lepiej zorganizowane, bardziej trwałe. Będą również szybciej się przemieszczać, niż te które pojawiły się w drugiej połowie mijającego tygodnia. Podstawowym zagrożeniem okażą się silne, punktowo niszczące porywy wiatru sięgające 70-110 km/h. Niewykluczone, że w przypadku rozwoju silnych superkomórek, notowane porywy wiatru okażą się wyższe. Wysokość opadów w burzach może jednak miejscami sięgnąć 10-45 mm. Realne są sumy opadowe w 10 minut, 10 mm. Zalania mogą zdarzyć się na mniejszym obszarze Polski, niż to miało miejsce w czwartek i piątek.

Sytuacja synoptyczna na 12.06.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

front

Burze w formie układów liniowych, superkomórek burzowych pojawią się nad Polską

Prawdopodobne są również opady gradu o średnicy do 2-4 cm. Szczególnie tak duży grad może spaść z superkomórek burzowych z silnymi i trwałymi mezocyklonami. Poniedziałkowy tryb konwekcji będzie zdecydowanie korzystniejszy pod kątem działań terenowych, gdyż burze nie będą ulegać tak szybkiemu rozpadowi. Zapewni to nam istotnie nasilony poziomy przepływ mas powietrza w całym profilu troposfery, jak i też podwyższone pionowe oraz kierunkowe uskoki wiatru. W takiej sytuacji burze mogą trwać wiele godzin i przechodzić nad większym obszarem kraju.

Energia dostępna drogą konwekcyjną (mixed-layer cape) na 13.06.2022, 12Z według WRF-ARW

chwiejność znaczna

Silne porywy wiatru pojawią się nie tylko podczas przechodzenia burz, ale także przemieszczania się chłodnego frontu atmosferycznego. Porywy wiatru z gradientu sięgnąć mogą 60-90 km/h, prowadząc lokalnie do szkód. W burzach porywy mogą miejscami przekraczać 100 km/h, gdyż pęd powietrza z wyższych wysokości ma schodzić ku ziemi.

Prognoza chwiejności termodynamicznej na 13.06.2022, 15Z według WRF-ARW, siatka 12 km

groźna pogoda w poniedziałek

Najnowsze prognozy wskazują, że najgroźniejsze burze powinny wystąpić częściowo w dzielnicach północnych, północno-wschodnich, częściowo centralnych, jak i też wschodnich oraz południowych i południowo-wschodnich. Miejscami na tym obszarze burze mogą spowodować większe szkody. Już jutro podamy bardziej precyzyjne prognozy zjawisk o charakterze burzowym.

Prognoza burzowa na 13 czerwca 2022 według IMGW-PIB dla Polski

burzowa p gnoza imgw-pib

1 komentarz do “Gwałtowne burze uderzą znów. Możliwe superkomórki burzowe, układy liniowe. Pojawi się silny wiatr powyżej 100 km/h, grad i ulewy”

Możliwość komentowania została wyłączona.