Gwałtowne ochłodzenie sięgnie Polski. Będzie mróz i przymrozki oraz śnieg. Nadejdzie termiczne przedzimie i pogoda sprawi niespodziankę

Gwałtowne ochłodzenie nadchodzi do Polski. Spodziewany jest mróz i przymrozki. Naszą część Europy sięgnie termiczne przedzimie w drugiej dekadzie listopada.

Gwałtowne ochłodzenie w prognozach modeli numerycznych

Nieuchronnie zbliża się okres przedzimia do Polski. Druga dekada listopada przynieść może znacznie częstsze przymrozki, a okresami w niektórych rejonach naszego kraju także mróz całodobowy. Duże zmiany w pogodzie spowodują ośrodki niżowe związane z cyrkulacją strefową atmosfery. W tylnych częściach cyklonów nastąpi istotna adwekcja chłodnych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych.

Istnieje podwyższone prawdopodobieństwo, że w przyszłym tygodniu spadnie pierwszy raz w tym miesiącu śnieg na nizinach i wyżynach i krajobrazy ulegną gdzieniegdzie krótkotrwałemu zabieleniu. Kluczowa będzie trajektoria ośrodków niżowych i stref frontowych oraz zasięg chłodniejszego powietrza, która może pokryć się ze zwiększonymi zasobami wilgoci. W kolejnych dniach będziemy zmuszeni uważnie śledzić kolejne realizacje modeli europejskich oraz amerykańskich, aby określić zasięg opadów zimowych w drugiej dekadzie miesiąca w Polsce. Trwałej zimy poza górami na szczęście z tego nie będzie.

Prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 10.11.2023 r. do 15.11.2023 r. według modelu GEPS dla Europy i obszarów przyległych

gwałtowne ochłodzenie sięgnie naszego kraju
Ciepły okres w pogodzie szybko ustąpi. Gwałtowne ochłodzenie sięgnie Polski

Będzie spadek dodatniej anomalii miesięcznej o 1.5°C w krótkim czasie

Tegoroczna jesień jest na ogół ciepła i obserwujemy przeważnie adwekcje ciepłych mas powietrza. Potencjalne okresy z ujemnym odchyleniem temperatury od normy wieloletniej są przeważnie krótkotrwałe. Należy nadmienić, że na początku 3 dekady października na północnym – wschodzie spadł pierwszy śnieg na nizinach tej jesieni. Wygląda na to, że w przyszłym tygodniu wzrośnie prawdopodobieństwo opadów śniegu i deszczu ze śniegiem na nizinach. Warto więc pomyśleć o zmianie opon na zimowe, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, gdyż średnia dobowa temperatura powietrza obniżyła się w wielu miejscach poniżej 7°C. Do 9 listopada 2023 r. średnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej wynosi 2.5°C w Polsce, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Druga połowa miesiąca okaże się znacznie chłodniejsza z możliwymi okresami głębszego ochłodzenia i opadami zimowymi. Dlatego też w okolicach 19 listopada 2023 r. średnia anomalia temperatury wyniesie około 1°C w Polsce.

Prognoza orientacyjna średniej anomalii temperatury na 2 m w okresie od 15.11.2023 r. do 20.11.2023 r. według modelu GEPS dla Europy i obszarów przyległych

gwałtowne ochłodzenie.
Gwałtowne ochłodzenie w Polsce. Ujemna anomalia na mapach

Częsta wędrówka cyklonów w pobliżu Polski oraz nad naszym krajem przyczyni się do wzrostu dynamiki, częstych opadów, wahań ciśnienia, fal silnego wiatru w drugiej dekadzie listopada. Dni ze stabilną aurą będzie jak na lekarstwo. W tylnych częściach cyklonów umiarkowanych szerokości geograficznych postępować ma spływ coraz chłodniejszych mas powietrza o cechach polarnomorskich i arktycznych. Dodatkowo w obszarów większych przejaśnień i rozpogodzeń, słabego wiatru będą dogodne warunki do występowania nocnych i porannych przymrozków, a w górach także mrozu całodobowego.

Gwałtowne ochłodzenie nadejdzie do Polski

Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza w okresie od 10.11.2023 r. do 19.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

możliwe opady śniegu
Niska temperatura w prognozach. Możliwe opady zimowe w drugiej połowie miesiąca w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Przedzimie sięgnie Polski. Gwałtowne ochłodzenie możliwe w drugiej części miesiąca

Nie ulega już wątpliwości, że druga dekada listopada okaże się znacznie chłodniejsza od pierwszej. Nasuwają się jednak pytania o skale i długość ochłodzenia oraz zasięg opadów zimowych, które trudno prognozować ze znacznym wyprzedzeniem czasowym. W kolejnych dniach będziemy jednak stopniowo obserwować stabilizacje wiązek prognostycznych, umożliwiając dokładniejsze prognozowanie warunków pogodowych w kolejnych dniach drugiej dekady listopada. Nocne i poranne przymrozki nie okażą się rzadkością. Gwałtowne ochłodzenie da się nam we znaki. Będziemy zmuszeni wyjąć jeszcze cieplejsze ubrania z szaf.

Zobacz też: Załamanie pogody w weekend w Polsce. 

Z prognoz wiodącego modelu europejskiego, czyli ECMWF wynika, że chłodniejsze niż zwykle o tej porze roku masy powietrza zaczną docierać do nas szczególnie w okolicach 15 listopada 2023 r. Okres głębokiego ochłodzenia z niewielkimi fluktuacjami może przeciągnąć się przynajmniej do początku 3 dekady miesiąca. Niże po swoich zachodnich stronach zaciągną znacznie chłodniejsze masy powietrza z wysokich szerokości geograficznych, co spowoduje obniżenie się anomalii temperatury na kilka dni poniżej normy wieloletniej.

Już wcześniej, bo w najbliższy weekend i na początku nowego tygodnia w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń możliwe są przymrozki, które prawdopodobne są nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości pomiarowej 2 metrów. Przyszły tydzień to ryzyko częstych przymrozków, a w górach i na obszarach podgórskich całodobowego mrozu.

Prognoza orientacyjna minimalnej temperatury powietrza w okresie od 10.11.2023 r. do 19.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

gwałtowne ochłodzenie w Polsce
Gwałtowne ochłodzenie i przymrozki w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Spore ochłodzenie sięgnie Polski

Warto również skorzystać z map, które obrazują dzień po dniu średnią dobową temperaturę powietrza. Dostrzegamy wyraźnie, że w całym kraju na początku drugiej dekady listopada mamy zaawansowaną jesień termiczną. W najbliższy weekend i na początku przyszłego zaczniemy przechodzić w termiczne przedzimie. O termicznym przedzimiu mówimy, gdy średnia dobowa temperatura oscyluje pomiędzy 0-5°C. Wygląda więc na to, że najcieplejsza część listopada już za nami. Coraz częściej będziemy borykać się z niskimi temperaturami w Polsce. Dodatkowo na przełomie 2 i 3 dekady listopada pojawia się ryzyko wystąpienia miejscami termicznej, lecz lekkiej zimy. Jednak prognozy z uwagi na odległy termin mogą ulec wyraźnym zmianom.

Prognoza średniej dobowej temperatury powietrza w okresie od 10.11.2023 r. do 19.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

termiczne przedzimie i gwałtowne ochłodzenie w Polsce
Nadejdzie termiczne przedzimie w kolejnych dniach. Źródło: CMM IMGW

Wkrótce podamy kolejne informacje. Śledźcie nas na bieżąco.

Fanipogody.pl