Gwałtowne ochłodzenie staje się faktem. Wichury, burze i przymrozki oraz śnieżyce do 15 cm. Znamy termin silnego ocieplenia w Polsce

Gwałtowne ochłodzenie wtargnęło do Polski. W górach spadł śnieg i na moment zrobiło się biało. Będą kolejne burze, ale także prognozowane przymrozki. Na szczęście ochłodzenie okaże się krótkotrwałe i już w okolicach drugiej połowy mijającego tygodnia zacznie się silne ocieplenie.

Rekordowo ciepłe święta za nami. Po świętach raptowne ochłodzenie

Minione święta Wielkanocne okazały się rekordowo ciepłe. Padł nowy rekord krajowy temperatury powietrza po ponad 50 latach na stacji telemetrycznej 4 rzędu w Tarnowie (woj. małopolskie), ale także ustanowiono wiele nowych rekordów temperatury na stacjach synoptycznych i telemetrycznych IMGW, gdzie prowadzi się pomiary zgodnie z wymogami WMO. Miało to miejsce m.in w centrum, zachodzie i na wschodzie kraju. Co więcej, marzec 2024 r. okazał się drugim rekordowym miesiącem w historii pomiarów meteorologicznych w mijającym roku na obszarze Polski.

Maksymalna temperatura powietrza w ciągu ostatnich 24 godzin na obszarze Polski, zmierzona w klatkach meteorologicznych na sieci-pomiarowo-obserwacyjnej

gwałtowne ochłodzenie w kraju
Dzień gorący w Polsce. Jednak gwałtowne ochłodzenie nadeszło tuż po świętach

Od ubiegłej doby postępuje istotne załamanie pogody. W góry zawitała ponownie zima i doszło do wyraźnego zabielenia krajobrazów. Biało zrobiło się m.in w Morskim Oku, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Hali Gąsienicowej, przybyło śniegu także na Kasprowym Wierchu, Dolinie Chochołowskiej i Kościelisku.

Prognoza sytuacji barycznej na 2.04.2024, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

gwałtowna zmiana pogody w kraju
Gwałtowne ochłodzenie i burze w Polsce

Aktywne burze z wiatrem, ulewami przechodziły ubiegłej doby po południu, wieczorem i w pierwszej części nocy. Szczególnie na Dolnym Śląsku oraz miejscami w Wielkopolsce. Na trasie burz obserwowano silne podmuchy wiatru oraz intensywne opady deszczu, a miejscami także padał grad. Konwekcyjne podmuchy wiatru przekraczały punktowo 70-80 km/h, powodując lokalne szkody i przerwy w dostawach prądu. Ochłodzenie ściąga do kraju cyklon o imieniu Patrycja. Już dziś wartości na termometrach na przeważającym obszarze Polski będą niższe o ponad 10-15°C. Lokalnie możliwe są słabe burze.

Zobacz też: Niszcząca wichura uderzy w Europę.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 31 godzin na obszarze Polski i krajów przyległych przez system teledetekcji wyładowań atmosferycznych

gwałtowne burze w kraju
Gwałtowne ochłodzenie poprzedziły ubiegłej doby silne burze

Gwałtowne ochłodzenie w kraju, jednak nie na długo

Pod koniec świąt Wielkanocnych obserwowaliśmy postępujące istotne pogorszenie pogody. W godzinach po popołudniowych i wieczornych zaobserwowano intensywny rozwój konwekcji na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Pojawiły się nawet superkomórki burzowe. W nocy z poniedziałku na wtorek na froncie chłodnym wzrastała intensywność opadów wielkoskalowych, dodatkowo w obszary górskie powróciła zima. Ze szczególnym uwzględnieniem obszarów górskich.

Gwałtowne ochłodzenie w kraju i lokalne burze. Potem ocieplenie

Strefa frontowa przesuwała się na wschód, niosąc intensywne opady deszczu, a w górach i na obszarach podgórskich śniegu i deszczu ze śniegiem. Dziś front chłodny związany z cyklonem Patrycja przemieszcza się na wschód, północny wschód. Opady dziś występować mają w kolejnych godzinach na wschodzie i południu naszego kraju. Śnieg padać będzie w kolejnych godzinach nie tylko w Tatrach, ale także w wyższych partiach Bieszczad. Prognozuje się, że dziś wysoko w Tatrach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm. Dodatkowo wzrośnie wyraźnie prędkość wiatru, miejscami powodując szkody w kraju. Wiatr będzie dziś umiarkowany i dość silny, jednak porywach do 75 km/h, z przewagą kierunków zachodnich. Jednak Sudetach porywy wiatru do 120 km/h, w Tatrach do 100 km/h. Dodatkowo w Tatrach zawieje i zamiecie śnieżne. Warunki do uprawiania turystyki górskiej okażą się trudne.

Dynamiczna pogoda w kraju

Ośrodek niżowy przemieszczający się na wschód zaciągnie w swojej tylnej części strumień znacznie chłodniejszej masy powietrza z północy, powodując silne ochłodzenie na kilka dni. Od 2.04.2024 r. do 4.04.2024 r. czeka nas więc wyraźnie chłodniejszy okres synoptyczny. Spadek temperatury zauważalny będzie wyraźnie, bo będzie chłodniej o ponad 10-15°C. Jest to efekt wyparcia masy zwrotnikowej z kraju. Szczególnie chłodno jak na początek kwietnia zapowiada się noc z 3/4 kwietnia 2024 r., gdy to powszechne przymrozki pojawią się przy gruncie oraz na wysokości 2 metrów. Ze szczególnym uwzględnieniem północnej i północno wschodniej i miejscami wschodniej części kraju. Niewykluczone, że na obszarze woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego zdarzą się opady mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, lecz zimy z tego nie będzie. Może wystąpić lokalne oblodzenie dróg i chodników. Będzie to bardziej krótkotrwały akcent zimowy.

Od czwartku oczekujemy postępującego ocieplenia w całym kraju za sprawą zmiany cyrkulacji atmosferycznej. W okolicach weekendu prognozowane są kolejne w tym roku dni gorące, pojawi się także następny transport pyłu saharyjskiego z południa, powodując charakterystyczne zmętnienie nieba.

Źródło: Fanipogody.pl, ogimet.com, blitzortung.org, wxcharts.com