Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Huragan Larry niesie załamanie pogody. Potężna wichura 150 km/h, 1.5 metra śniegu i siarczysty mróz

Silna wichura i śnieżyce po przejściu ex huraganu

Jakiś czas temu pisałem o silnej wichurze, jaka miała uderzyć w zachód Wysp Brytyjskich. Okazuje się, że ex huragan Larry powędrował bardziej na północ. Na drodze rozległego układu znalazła się Grenlandia i Islandia, gdzie pojawią się silne wichury oraz pierwsze w tym sezonie tak silne śnieżyce. Zobaczmy, gdzie obecnie szaleje huragan Larry i co wydarzy się w kolejnych dniach.

Huragan Larry uderzył w Kanadę

Tak jak napisałem we wstępie, prognozy przesunęły trasę huraganu Larry bardziej na północ. W związku z tym na w pierwszej kolejności huragan uderzył w Nową Funlandię będącą częścią Kanady. Larry w momencie uderzenia w ląd był zjawiskiem 1 kategorii w skali Saffira-Simpsona. Oznacza to siłę wiatru w porywach przekraczającą 180 km/h oraz liczne burze i ulewne opady deszczu. Poniżej prognozowana ścieżka przejścia zjawiska (źródło NOAA)

W kolejnych etapach huragan zmienia się w burzę tropikalną, następnie już jako depresja tropikalna uderzy w Grenlandię przynosząc silne załamanie pogody w regionie. Zła pogoda na Grenlandii trwała będzie około 2 tygodni.

Załamanie pogody na Grenlandii i Islandii

Jakiś czas temu pisałem o bardzo wysokich anomaliach temperatury na Grenlandii. Martwiłem się o topniejący lodowiec, gdyż temperatury w opisywanym regionie sięgały 23 stopni. Obecnie sytuacja na lodowcu wróci do normy. Warto wspomnieć, że załamanie pogody jakie przyniesie ex huragan Larry przyniesie na Grenlandii potężne śnieżyce. W przeciągu najbliższych 2 tygodni na wyspie spaść może od 1.5 do nawet 2 metrów świeżego śniegu. Jednak nie tylko śnieżyce będą problemem podczas przechodzenia depresji tropikalnej.

Huragan Larry przyniesie silną wichurę

jak widać na powyższej mapie Grenlandię i Islandię w najbliższych godzinach nawiedzi bardzo silna wichura. Wiatr może osiągać prędkość do 150 km/h. W połączeniu z bardzo obfitymi opadami śniegu pogoda w regionie będzie przez jakiś czas ekstremalnie niekorzystna. Warto zwrócić uwagę, że w kolejnych dniach huragan Larry (już jako depresja) wpłynie na pogodę w Skandynawii. Na północnym zachodzie regionu również spodziewamy się opadów śniegu i wiatru zbliżającego się siłą do 100 km/h. Wydarzenia te zbiegały będą się z ogólnym ochłodzeniem jakie czeka Europę w najbliższym czasie.

Ochłodzenie w Europie w drugiej połowie września

Trochę martwiłem się w ostatnich tygodniach, że lato rozgościło się na półkuli północnej aż za bardzo. Pisałem już o wysokich temperaturach na lodowcu. Nie tak dawno ponad 28 stopni wskazały termometry na Wyspach Brytyjskich. To zdecydowanie za wysokie temperatury jak na północ kontynentu we wrześniu. Szczęśliwi pogoda zaczyna wracać na poprawne tory. Niestety wiązało będzie się to z dużym ochłodzeniem jakie uderzy również w Europę Centralną. Uważam, że 30 stopni we wrześniu to w naszym regionie za dużo, jednak delikatny mróz jaki zapowiadany jest na ostatnią dekadę również mnie nie zachwyca (takiemu to nie dogodzisz).

Spływ chłodu na południe

Okazuje się, że ochłodzenie po 20 września będzie naprawdę rozległe. O przymrozkach, a nawet mrozie w kraju napiszę w oddzielnym wpisie. Jednak na powyższej grafice widać, że bardzo chłodne masy powietrza dotrą dość głęboko na południe kontynentu. Bardzo ujemna anomalia temperatury zapanuje choćby w basenie Morza Czarnego. Tutaj w wyższych partiach gór również pojawić mogą się przymrozki.

Podsumowując, w najbliższych dniach huragan Larry narobi sporego zamieszania na północy. W Grenlandii i na Islandii będziemy mieli do czynienia z śnieżycami, które przynieść mogą nawet 2 metry śniegu. Pojawią się również wichury z wiatrem wiejącym w porywach do 150 km/h. W kolejnych dniach września na zmiany w pogodzie przygotować muszą się również mieszkańcy Europy Centralnej i Wschodniej. Zrobi się zdecydowanie chłodniej. Pojawią się przymrozki. Niektóre modele widzą nawet lekki mróz w regionie.