Jęzor wiosennego ciepła wkroczy do Polski. Temperatury wystrzelą powyżej 21 stopni, wystąpią ulewy i burze

Jęzor ciepła w prognozach dla Polski. W prognozach widnieje silne ocieplenie, gdy to pierwszy raz w tym roku temperatura może przekroczyć 20 stopni.

Jęzor ciepła sięgnie Polski

W minionych dniach obserwowaliśmy niskie temperatury oraz powszechne przymrozki przy gruncie i na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych. Zanotowano także większy mróz, gdzie w Jeleniej Górze na początku tygodnia w porze nocnej zmierzono przy gruncie -11°C. Wiele wskazuje, że rozpoczynająca się trzecia dekada marca przyniesie temperatury na ogół powyżej normy klimatycznej. Jest szansa, że na termometrach zobaczymy nawet 15-20°C. Szczególnie ciepło zapowiada się koniec marca, gdy to jest szansa na nawet 18-21°C. Jeśli prognozy się sprawdzą, to będą najcieplejsze dni od początku 2024 roku.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 23 marca 2024, 12 UTC według modelu GFS dla Polski

Jęzor ciepła w prognozach

W marcu temperatura na ogół jest powyżej normy wieloletniej, ale okresami zdarzają się nocne i poranne przymrozki, które zakłócają przebieg wegetacji roślin. Notowany jest nawet miejscami dwucyfrowy mróz przy gruncie i to nie tylko w górach, ale również miejscami na nizinach i wyżynach. Rekordowo ciepły luty spowodował, że w drugiej połowie minionego miesiąca intensywnie ruszyła wegetacja roślin. Jednak w marcu przymrozki i mróz zdarzą się okresami, wyrządzając straty w sadach, polach i ogrodach. Wegetacja roślin najbardziej zaawansowana jest na południu i południowym zachodzie oraz zachodzie kraju, gdzie temperatura dobowa jest najwyższa. Już dziś temperatury zaczną rosnąć w całym kraju, dlatego na południu i zachodzie będzie nawet 10-14°C.

Prognozowana temperatura powietrza na 23 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie w Polsce
Silne ocieplenie dobiegnie na moment końca w sobotę. Prognozowane opady i burze

Jęzor ciepła na koniec marca 2024 r. Święta bez śniegu i mrozu

Druga część tygodnia zapowiada się z apogeum wysokich temperatur w Polsce. Bardzo ciepło zapowiada się sobota, tj. 23 marca 2024 r., gdy to w ciepłym wycinku niżu temperatura wzrośnie w okolice 15-19°C. Potem po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego temperatury na moment spadną w całym kraju. Niewykluczone, że wcześniej pojawią się większe opady i lokalne burze w kraju. Niewykluczone, że następnie wystąpią krótkotrwałe przymrozki nocami, które będą ograniczone obszarowo. Ponownie bardzo ciepło zacznie robić się w okolicach 27-29 marca 2024 r., czyli tuż przed świętami Wielkanocnymi, gdy to termometry mogą pokazać nawet 16-22°C. Pierwszy raz w tym roku najprawdopodobniej temperatura przekroczy 20°C, jeśli nie zawiodą nas prognozy numeryczne.

Prognoza temperatury powietrza na 28 marca 2024, 12 UTC według modelu GFS dla Polski

jęzor ciepła
Jęzor ciepła w Polsce 25 marca 2024 r.

Bardzo ciepłe ostatni dni marca w Polsce

Wysokie temperatury mają pozostać na obszarze Polski przynajmniej do końca marca, a nawet przeciągając się najprawdopodobniej na pierwsze dni kwietnia. Przekreśla to szanse, aby nadchodzące święta Wielkanocne były zimowe w naszej części Europy. Najnowsze prognozy wiodących modeli numerycznych wykluczają nadejście zimy termicznej i większych opadów śniegu do kraju w trzecim miesiącu roku. Adwekcji bardzo ciepłej masy powietrza z południowego zachodu sprzyjać ma ulokowanie głębokiego niżu w rejonie Wysp Brytyjskich i umiejscowienie silnego kontynentalnego wyżu nad Europą Wschodnią. Dlatego z południa i południowego zachodu odbywać ma się adwekcja bardzo ciepłej masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego do środkowej i wschodniej części Starego Kontynentu.

Zobacz też: Niszcząca wichura na koniec marca. Wiatr 130-140 km/h

Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 28 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

jęzor ciepła w prognozach
Nawet 20 stopni i więcej przez jęzor ciepła spowodowany napływem z południa

Trend w kierunku silnego ocieplenia na okres świąteczny jest wyraźny, co pokazują na wiązki modeli GFS i ECMWF dla Polski. Temperatura na przełomie marca i kwietnia będzie powyżej średniej wieloletniej. W kolejnych dniach będziemy doprecyzowywać skalę silnego ocieplenia, które jest możliwe na okres świąteczny. Dlatego, że prognozy na okres 7-10 dni sprawdzają się w około 50%. Jesteśmy dodatkowo w okresie przejściowym, gdy to również prognozy na odległy okres mogą wykazywać się gorszą sprawdzalnością.

Jęzor ciepła i widoczne ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej na koniec marca 2024 r.

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na 29 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

jęzor ciepła w prognozach
Silne ocieplenie w prognozach

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com