Mróz -23°C w Polsce. Wiemy, gdzie temperatura okazała się najniższa. Zmierza jednak do naszego kraju silne ocieplenie. Cieplej już w środę. Kulminacyjna faza ocieplenia przypadnie na czwartek i piątek. Wraz z początkiem kwietnia temperatury znów spadną. Nawet do wartości poniżej normy wieloletniej.
Mróz okazał się silny. Na stacji w Kotlinie Orawsko Nowotarskiej zmierzono -22,8°C
Wspominaliśmy, że pod koniec będzie kilka mroźnych nocy, kiedy to pojawi się dwucyfrowy mróz. Nałożyło się na to kilka czynników: adwekcyjny, radiacyjny i długa jeszcze pod koniec marca noc. Ważna okazała się także miejscami pokrywa śnieżna. Duże i szybkie zmiany temperatury w miesiącach przejściowych nie są zjawiskiem nadzwyczajnym. Zdarzają się każdego roku. Tym bardziej, że leżymy w umiarkowanych szerokościach geograficznych. Dobrze sprawdza się przysłowie „żyjemy w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych wahaniach. Minionej nocy temperatura spadła do blisko -23°C przy gruncie na stacji położonej w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej.
Spadek temperatury okazał się większy, niż prognozowały to modele numeryczne o wysokiej rozdzielczości dla tych regionów Polski. To wyjątkowo duży mróz jak na początek kalendarzowej wiosny. Do końca marca nic nie wskazuje, aby w kraju pojawił się tak duży mróz. Już od zachodu, południowego zachodu rozpoczyna się napływ cieplejszego powietrza polarnomorskiego, co zwiastuje duże ocieplenie w całym kraju na koniec marca. We wschodniej połowie kraju zalega jeszcze przetransformowane powietrze pochodzenia arktycznego. Na 2 metrach odnotowano na torfowisku w Czarnym Dunajcu temperaturę minimalną -18,6°C.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 29.03.2023, 00 UTC dla Warszawy. Wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa ukazuje jaką drogę pokonało powietrze w minionych 7 dni zanim dotarło do stolicy Polski

Dwucyfrowy mróz przy gruncie powszechny w Polsce
Najchłodniejszą stacją synoptyczną okazało się Zakopane, gdzie przy gruncie, czyli w poletku meteorologicznym, na wysokości 5 cm odnotowano -18°C. Na sporym obszarze Polski, na skutek silnej radiacji ciepła po zachodzie wystąpił mróz dwucyfrowy przy gruncie. Sięgnął on Kujaw, Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej oraz Górnego Śląska i Małopolski. Z danych opublikowanych przez IMGW-PIB wynika, że mróz przy gruncie oraz na 2 metrach pojawił się w całym kraju.
Temperatura minimalna na 5 cm, zmierzona na stacjach IMGW-PIB, 28.03.2023 / 29.03.2023 r. 20:00-08:00 czasu urzędowego w Polsce

Warto również zwrócić uwagę na temperaturę odnotowaną na 2 metrach, gdzie bez wyjątku adwekcja arktycznego powietrza przyczyniła się do wystąpienia całego mrozu. Nawet w gminach położonych w pobliżu Morza Bałtyckiego wystąpił mróz co nie zdarza się często.
Temperatura minimalna na 2 m 28.03.2023 r. / 29.03.2023 r. (20:00-08:00) czasu urzędowego na w Polsce na stacjach PSHM

Spore spadki temperatury. Na Kasprowym Wierchu zmierzono -17,4°C
Spójrzmy jeszcze na odnotowane wartości minimalne w klatkach meteorologicznych, gdzie ujęte są stacje wysokogórskie. Na standardowej wysokości pomiarowej, czyli w schronach Stevensona najchłodniej ze stacji IMGW-PIB było na Kasprowym Wierchu, gdzie zmierzono -17,4°C. Należy wspomnieć, że kilka dni temu wyraźnie sygnalizowaliśmy możliwość spadków w tych rejonach do nawet -18°C. Nasze prognozy sprawdziły się co do joty. Na drugim miejscu było Zakopane z temperaturą -11,8°C, natomiast na trzecim Śnieżka w Karkonoszach, odnotowano tam -11,4°C.
Temperatura minimalna w Polsce odnotowana w nocy z 28/29 marca 2023 r. na wysokości 2 metrów. Dane z sieci telemetrycznej IMGW, przesłane do wymiany międzynarodowej

Z prognoz wynika, że najbliższa noc okaże się znacznie cieplejsza od ubiegłej, lecz zdarzy się jeszcze mróz i przymrozki na skutek nocnej radiacji ciepła z gruntu, lecz nie obejmie on już całego kraju. Postępować będzie coraz bardziej w głąb Polski adwekcja ciepłej masy pochodzenia polarnomorskiego, która wypierać ma chłodne i przetransformowane powietrze arktyczne za frontem ciepłym. Ujemna temperatura po zachodzie słońca ma szanse pojawić się na południu, południowym wschodzie oraz wschodzie.
Prognozowana temperatura na 2 metrach, 29 marca 2023, 21 UTC dla Polski według modelu ECMWF

Ocieplenie będzie silne, lecz krótkie
Kulminacyjna fala krótkiego, lecz silnego ocieplenia przypadnie na 30.03.2023 r. i 31.03.2023 r., kiedy to temperatura na zachodzie, południowym zachodzie i południu osiągnie nawet 15°C/18°C. Będzie to jednak tylko krótkie ocieplenie, gdyż w pierwszych dniach kwietnia znów spłynie do nas zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego i przyniesie drastyczny spadek temperatury. Nocami częste okażą się przymrozki i mróz. W górach i na obszarach podgórskich ponownie może być on dwucyfrowy. Niewykluczone, że jeszcze w kwietniu pojawią się burze śnieżne, opady śniegu i krupy śnieżnej na nizinach. Dobrze sprawdzą się przysłowia: „kwiecień plecień, bo przelata trochę zimy, trochę lata”, czy też mniej znane „choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje”.
Prognozy pogody monitorujemy cały czas. Śledźcie na bieżąco nasz serwis pogodowy.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC