Dwie pory roku „zderzą się nad Polską”. Będzie walka zimy z wiosną. Ogromny kontrast temperatury. Silne śnieżyce i mróz poniżej -15°C

Mróz na północnym – wschodzie, wiosenne temperatury na południu i zachodzie. Niecodzienny kontrast temperaturowy wykształci się nad Polską w najbliższą środę. Widać zimę termiczną w prognozach modeli.

Duża różnica temperatury w środę nad Polską

Pierwszy tydzień stycznia charakteryzować ma się zmiennymi warunkami pogodowymi oraz częstymi opadami atmosferycznymi. Nie zabraknie w kolejnych dniach intensywnych opadów śniegu, intensywnych opadów deszczu, ale także dużego mrozu. Nad Polską dojdzie do wykształcenia się bardzo dużego kontrastu temperaturowego pomiędzy cieplejszym południem a chłodniejszą północą. Szczególna spora różnica temperatury jest prognozowana w środę. Wówczas kontrast termiczny może przekroczyć 15-20 stopni. Śnieżna i mroźna zima będzie coraz śmielej wkraczać nad północne i północno – wschodnie rejony naszego kraju. Z uwagi na wzrastający gradient baryczny wyraźnie nasili się prędkość wiatru, który w górach osiągnie skale wichury, mocniej powieje także nad morzem. Na nizinach i wyżynach prognozowane są porywy wiatru na ogół poniżej progu wichury.

Prognozowana anomalia temperatury na 2 m, 3 stycznia 2024 r. według modelu europejskiego ECMWF

spadki temperatury w Polsce
Środa przyniesie mróz na północnym – wschodzie i wiosenne temperatury na południu i zachodzie

Silny atak zimy widnieje w prognozach

Zapowiadaliśmy, że wraz z początkiem nowego roku czeka nas powrót zimowych warunków pogodowych. W najbliższych dniach na styku dwóch mocno zróżnicowanych fizycznie mas powietrza, prognozowane są groźne zjawiska atmosferyczne. Szczególnie interesujące prognozy są na środę, gdy to znajdziemy się w strefie dużego kontrastu termicznego. Przez nasz kraj przechodzić ma układ frontów atm., za który odpowiedzialny będzie niż znad Danii.

Prognoza sytuacji barycznej na 2.01.2024 r. według DWD dla Europy i obszarów przyległych

wyż i mróz w prognozach
Liczne fronty nad Europą i wyż na północy i północnym – wschodzie

Prognoza sytuacji barycznej na 3.01.2024 r. 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

mróz w Polsce
Mróz na północnym – wschodzie, ciepło na południu i zachodzie

Jeśli prognozy nas nie zawiodą, to podczas tej dynamicznej sytuacji na południu zaobserwujemy umiarkowane deszczu na południu i centrum. Jednak na północy i północnym – wschodzie w zasięgu znacznie chłodniejszego powietrza zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Nie można także całkowicie wykluczyć groźnych opadów marznących. Głównie na północy i wschodzie możliwy jest tego typu rodzaj opadów.

Polecamy: Pogoda na 5 dni. Sporo opadów mieszanych. Powrót zimy do Polski

Dwie różne masy powietrza znajdą się w tym czasie nad Polską

Na północnym – wschodzie i częściowo północy znajdzie się strumień zimnej masy powietrza z północnego – wschodu. Natomiast na południu naszego kraju zaznaczy się znacznie cieplejsza polarnomorska z południa i południowego – zachodu Starego Kontynentu. Przy takiej sytuacji dojdzie do wykształcenia bardzo dużego kontrastu temperaturowego nad Polską co zdarza się przeważnie kilka razy w roku.

Zima termiczna zderzy się z „wiosną termiczną”

Najzimniejszym regionem Polski okaże się woj. podlaskie, gdzie zaznaczy się masa arktyczna z północnego – wschodu. Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą tam -9°C/-6°C, natomiast w pasie dzielnic południowych i zachodnich będzie aż 9-11°C i dominować mają opady deszczu oraz gdzieniegdzie przejaśnienia. Z prognoz numerycznych wynika, że różnica temperatury pomiędzy najcieplejszym a najchłodniejszym rejonem naszego kraju sięgnie około 15-20 stopni.

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na okres od 2.01.2024 r. do 11.01.2024 r. według modelu GFS dla Polski

silny mróz w prognozach
Silny mróz w prognozach i duży kontrast termiczny. Źródło: CMM IMGW

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 2.01.2024 r. do 11.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

duży mróz w prognozach
Silny mróz w prognozach modeli. Źródło: CMM IMGW

Prognozowana minimalna temperatura powietrza w okresie od 2.01.2024 r. do 11.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silny mróz w prognozach
Silny mróz w predykcjach ECMWF. Źródło: CMM IMGW

Prognozowana minimalna temperatura powietrza w okresie od 2.01.2024 r. do 11.01.2024 r. według modelu GFS dla Polski

siarczysty mróz w Polsce
Duże spadki temperatury w prognozach GFS. Źródło: CMM IMGW

Prognozowana średnia dobowa temperatura powietrza na okres od 2.01.2024 r. do 11.01.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

zima termiczna w kraju
Zima termiczna wkroczy do kraju. Źródło: CMM IMGW-PIB

Spory kontrast temperaturowy nad krajem i sporo opadów. Mróz na północnym – wschodzie, wiosenne temperatury na południu i zachodzie

Przejściowo nad spory obszar Polski zostanie zaciągnięta znacznie cieplejsza masa powietrza. Pod koniec dnia znajdziemy się w cieplejszym strumieniu masy polarnomorskiej, jedynie na krańcach północno – wschodnich zaznaczy się chłodniejszy sektor powietrza. Na moment również i tam u schyłku jutrzejszego dnia w związku z napływem cieplejszego powietrza zrobi się cieplej i zaznaczy się krótkotrwała odwilż. Jednak w drugiej połowie mijającego tygodnia znów dotrą do nas zimne masy powietrza o cechach arktycznych, powodując duże ochłodzenie.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 3 stycznia 2024 r., 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

duży kontrast termiczny
Duży kontrast temperatury i sporo opadów w środę, 3 stycznia 2024 r.

Zmiana wzorca pogodowego i tęgi mróz w prognozach

W kolejnych dniach będziemy wskazywać skale i długość zimowych akcentów na obszarze Polski. Warunki pogodowe ulegać mają nagłym zmianom z dnia na dzień. W okolicach 6-7 stycznia 2024 r. zima termiczna z większym mrozem i śniegiem może zaznaczyć się w wielu regionach Polski. Wówczas nastąpić może blokada cyrkulacji zachodniej atmosfery, która od kilku tygodni transportuje do naszej części Europy cieplejsze i wilgotniejsze masy powietrza. W kolejnych tygodniach musimy uważnie śledzić prognozy numeryczne. Wskazywane jest również podziału wiru polarnego, co w konsekwencji może sprowadzić w perspektywie najbliższych tygodni do silnych ataków zimy na półkuli północnej i dużego mrozu. Polska również może być tym dotknięta.

Fanipogody.pl