Potężny mróz sięgnie Polski. Prognozy pogody rozczarują Polaków. Spadki temperatury poniżej -20°C i śnieżyce

Potężny mróz widnieje w prognozach numerycznych. Najnowsze prognozy rozczarują osoby, które pragną łagodnych warunków pogodowych. Cyrkulacja strefowa atmosfery zostanie zablokowana, co umożliwi transport znacznie chłodniejszych mas powietrza.

Głębokie ochłodzenie przed nami

Wskazywaliśmy, że już w Nowy Rok na północnym – wschodzie i częściowo wschodzie naszego kraju zdarzą się opady śniegu, które spowodują przyrost pokrywy śnieżnej do 4-11 cm. Jest to tylko preludium przed tym co czeka nas w drugiej połowie mijającego tygodnia. Z predykcji modeli europejskich i amerykańskich wynika, że w kolejnych dniach nie zabraknie opadów atmosferycznych, które coraz częściej zaczną przechodzić w śnieg. W drugiej połowie mijającego tygodnia, gdy to z północy i północnego – wschodu coraz szerszym strumieniem zacznie spływać zimne powietrze, zanotujemy istotne spadki temperatury. Szczególnie zimno zapowiada się pierwszy weekend stycznia oraz przełom 1 i 2 dekady miesiąca.

Grubość pokrywy śnieżnej – 2 stycznia 2024 r. o godzinie 7:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach synoptycznych PSHM

śnieg w Polsce
Śnieżna i mroźna zima w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Zmiana grubości pokrywy śnieżnej 1.01.2024 r. / 2.01.2024 r. według danych pomiarowych z sieci PSHM

śnieg w kraju
Śnieg w wielu regionach na NE i E kraju. Źródło: CMM IMGW

Dynamiczna pogoda w kraju

Zgodnie z przewidywaniami ubiegłej doby w zasięgu aktywnego frontu okluzji wystąpiły pierwsze tak poważne opady śniegu w tym roku. Dane ze stacji synoptycznych IMGW wskazują, że biało zrobiło się m.in na Mazurach, Podlasiu, wschodnim Mazowszu i północno – wschodniej części woj. lubelskiego. Niewielka pokrywa śnieżna pojawiła się również w Małopolsce poza najwyższymi partiami gór.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 3 stycznia 2024 r. 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieg i dynamiczna pogoda
Śnieg i mróz w Polsce

Dziś o poranku poza stacjami górskimi najwięcej śniegu leżało w Terespolu, gdzie obserwator na stacji PSHM zmierzył 11 cm. Niewiele mniej leżało w Białymstoku, gdzie odnotowano 9 cm oraz 8 cm na Mazurach.

Prognozowana temperatura powietrza na 2 m – 3 stycznia 2024 r. 15 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silny mróz w Polsce
Duży kontrast nad Polską jutro i mróz na północnym – wschodzie

Śnieg w środę na północy i północnym – wschodzie, natomiast deszcz na pozostałym obszarze

Modele numeryczne sygnalizują, że nie są to ostatnie w tym tygodniu opady śniegu. Zwiększy się również zasięg pokrywy śnieżnej na nizinach i wyżynach. Kolejne większe opady śniegu prognozowane są w środę, 3 stycznia 2024 r. w pasie dzielnic północnych i północno – wschodnich. Głównie w pasie Pomorza, sięgając Warmii i Mazur aż po Podlasie, gdzie prognozowane są umiarkowane, okresowo silne opady śniegu. Jednak u schyłku dnia wraz z przejściową adwekcją nieco cieplejszego powietrza przejdą na tym obszarze w mieszane i deszcz. Pokrywa śnieżna ma jednak szanse utrzymać się w północnej części woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Na szczególną uwagą zasługuje też prognozowany duży kontrast termiczny między woj. podlaskim a Małopolską, Górnym Śląskiem, Śląskiem Opolskim i woj. dolnośląskim.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 3 stycznia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

mróz w polsce
Duży kontrast temperaturowy w środę nad Polską

Śnieg da się we znaki

Ponadto kolejne większe opady śniegu są prognozowane w czwartek. Głównie w woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. Tuż po przejściu niżu i stref frontowych, rozpocznie się istotna adwekcja znacznie chłodniejszego powietrza z północy, północnego – wschodu. Przed weekendem zwiększać zacznie się zasięg mroźnego powietrza, które w weekend powinno objąć przeważający obszar Polski. Dodatkowo w pasie dzielnic południowych, częściowo centralnych i wschodnich prognozowane są kolejne opady śniegu, które pogorszą warunki do jazdy.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 4 stycznia 2024 r. 18 UTC według modelu ECMWF

silny mróz w prognozach
Kolejne opady śniegu przed nami

Chłodny okres synoptyczny w prognozach

Już pod koniec ubiegłego tygodnia sygnalizowałem Wam, że w pierwszej dekadzie stycznia będziemy obserwować intensyfikacje zimy termicznej nad Polską. Początkowo nad krajem dojdzie do starcia dwóch zróżnicowanych fizycznie mas powietrza, co w konsekwencji przyniesie dużą dynamikę w pogodzie.

Polecamy: Potężny mróz sięgnie Polski. Prognozy pogody rozczarują Polaków. Spadki temperatury poniżej -20°C i śnieżyce

Pod koniec pierwszej dekady stycznia 2024 r. zima termiczna z większym mrozem i sporą pokrywą śnieżną zapanuje na przeważającym obszarze Polski. Wysokość pokrywy śnieżnej wahać będzie się w zależności od regionów od 5 cm do 30 cm poza obszarami podgórskimi i górskimi.

Prognozowany zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej wstępnie na 9 stycznia 2024 r. 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

śnieg i mróz w prognozach ECMWF
Śnieżna i mroźna zima w prognozach ECMWF dla Polski

W kolejnych dniach uważnie musimy śledzić predykcje prognozowanej temperatury minimalnej. Niewykluczone, że spadki temperatury okażą się jeszcze większe niż tych, które doświadczyliśmy pod koniec listopada ubiegłego roku. Przy gruncie nad pokrywą śnieżną temperatura może spaść do około -27°C/-20°C.

Prognozowana temperatura powietrza na 5 stycznia 2024 r. 06 UTC według modelu ICON dla Polski

silny mróz w Polsce
Silny mróz

Zimna masa powietrza pochodzenia arktycznego zacznie spływać coraz szerszym strumieniem w okolicach drugiej połowy tygodnia. Niewykluczone, że obszarach przejaśnień i rozpogodzeń temperatura spadnie poniżej -20°C. Najchłodniejszym rejonem poza górami okazać może się północny – wschód, czyli rejony polskiego bieguna zimna. Dni z temperaturą powyżej normy wieloletniej są policzone. Szczególnie mroźno zapowiada się przełom 1 i 2 dekady stycznia 2024 r.

Prognozowana temperatura powietrza na 5 stycznia 2024 r. 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny mróz w Polsce
Duży mróz w Polsce

Modele europejskie i amerykańskie widzą duży mróz w Polsce

Nie tylko modele średnio i długoterminowe zaczynają prognozować silne spadki temperatury, ale również modele regionalne krótkoterminowe. Blokada cyrkulacji strefowej, która znajdzie się nad zachodnią Europą spowoduje spływ mroźnych mas powietrza. Początek głębszego w okolicach 5 stycznia 2024 r., gdy to na północnym – wschodzie w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń możliwe są spadki temperatury w okolicach -27°C/-20°C, uwzględniając również pomiary temperatury nad pokrywą śnieżną.

Skrajna prognoza modelu GEM na 7 stycznia 2024 r. 00 UTC dla Polski

silny mróz w Polsce
Duży mróz w Polsce

Skrajna prognoza temperatury powietrza na 9 stycznia 2024 r. 06 UTC według modelu GEM dla Polski

silny mróz w Polsce
Silny mróz w predykcjach GEM. Tak skrajny scenariusz może jednak się nie sprawdzić, ale i tak mróz może być duży

Ujemna faza NAO i blokada Atlantyku z tym związana

Bardzo zimno będzie także w nocy z 6/7 stycznia 2024 r. Najniższe temperatury powinny zostać zmierzone na stacjach meteorologicznych na północnym – wschodzie, gdzie w zasięgu klina wyżowego i mroźnego powietrza arktycznego, dochodzić ma do silnego wypromieniowania ciepła w zasięgu pokrywy śnieżnej. Już na początku stycznia zgodnie z przewidywaniami przechodzimy w ujemną fazę NAO. Blokada Atlantyku może utrzymać się przynajmniej do połowy stycznia jak nie dłużej.

Prognoza indeksu NAO na kolejne tygodnie według modelu GEFS

silny mróz w Polsce
Silny mróz możliwy będzie dzięki zablokowaniu cyrkulacji strefowej atmosfery

Duży mróz pojawi się w naszej części Starego Kontynentu, będą także śnieżyce związane z niżami znad Europy Południowej

W chłodnej porze roku, gdy dochodzi do blokady cyrkulacji strefowej, obserwujemy niskie temperatury i większe opady śniegu. Wówczas przez wyże ulokowane na zachodzie, okresami północy Europy blokowany jest swobodny ruch cyklonów z układami frontalnymi z zachodu na wschód i obserwujemy spływ mroźnych mas powietrza m.in znad Skandynawii, Arktyki oraz Federacji Rosyjskiej wprost do naszej części Starego Kontynentu co radykalnie zmienia wzorce pogodowe. Niewykluczone, że pojawią się u nas ośrodki niżowe znad Morza Śródziemnego, niosąc duże opady zimowe także do Polski.

Prognoza wiązek temperatury na 2 m i opadów według modelu GEM dla północno – wschodniej części Polski

spore spadki w prognozach
Silny mróz w predykcjach GEM dla Suwałk woj. podlaskie

Duży kontrast temperatury zwłaszcza w środę

Już w pierwszych dniach stycznia na północnym – wschodzie zaznacza się mroźne powietrze arktyczne, natomiast na pozostałym obszarze Polski utrzymuje się cieplejsza masa polarnomorska. Całodobowy mróz panuje m.in na Podlasiu i Warmii oraz Mazurach oraz północno – wschodnim krańcu Lubelszczyzny. Dni z wysokimi temperaturami są jednak policzone i w drugiej połowie tygodnia po przejściu opadów deszczu i śniegu, spłynie w tylnej części niżu mroźniejsze powietrza i sięgnie nas przejściowy klin wyżowy. W okolicach 5-7 stycznia 2024 r. strumień mocno wychłodzonej masy powietrza zaznaczy się na przeważającym obszarze Polski. Najpóźniej głębokie zimowe ochłodzenie dotrze do dzielnic południowych.

Temperatura powietrza 2 stycznia 2024 r. o godzinie 17:00 czasu lokalnego na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

ujemne temperatury w Polsce
Mróz na północnym – wschodzie, jesienne temperatury na pozostałym obszarze. Źródło: CMM IMGW

Silny mróz w Polsce możliwy

Najnowsze predykcje pochodzące z modeli europejskich i amerykańskich nie pozostawiają złudzeń, że przed nami dłuższy okres z ujemną anomalią temperatury. Przynajmniej przez 7-14 dni będziemy mieli okres z zimą termiczną na przeważającym obszarze Polski. Wówczas nie tylko zalegać ma większa pokrywa śnieżna, ale także utrzymywać będzie się w wielu regionach przez wiele dni z rzędu całodobowy mróz. W czasie wyżowej pogody i słabego wiatru drastycznie może pogorszyć się jakość powietrza. Do 11 stycznia 2024 r. na północnym – wschodzie średnia anomalia temperatury wyniesie poniżej -5°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Średnia obszarowa będzie oscylować w okolicach -1.5°C z lat 1991-2020 r. Najcieplej będzie na południu i zachodzie, najchłodniej na wschodzie, północnym – wschodzie.

silny mróz w Polsce
Silny mróz w prognozach i możliwe niże z południa

Prognozowane wstępnie ciśnienie na 9 stycznia 2024 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

silne spadki w prognozach

Prognozowana anomalia średniej temperatury powietrza wstępne na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS, uwzględniając okres ref.1991-2020 r. dla Polski

silny mróz w Polsce
Silny mróz w pierwszych 2 tygodniach ECMWF. Źródło: ECMWF EPS i CMM IMGW

Chłodny okres synoptyczny na dłużej. Dwucyfrowy mróz zwłaszcza nocami i o świcie

Jeśli prognozy inicjowane ostatnimi warunkami brzegowymi nas nie zawiodą, to na przynajmniej 1-2 tygodnie zapanuje zima termiczna na przeważającym obszarze Polski. Pierwsza połowa stycznia może zapisać się jako chłodna, a na północnym – wschodzie bardzo chłodna. Prognozy numeryczne sugerują, że ocieplenie może nadejść dopiero w okolicach 4 tygodnia stycznia 2024 r. Do tego czasu będziemy musieli mierzyć się z niskimi temperaturami oraz sporą pokrywą śnieżną na nizinach i wyżynach. W kolejnych dniach będziemy przedstawiać prognozy możliwych spadków, gdyż ich skala będzie zależna nie tylko od wielkości i długości przejaśnień i rozpogodzeń, prędkości wiatru, ukształtowania terenu, ale również zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej.

Predykcja średniej temperatury powietrza wstępnie na pierwsze tygodnie 2024 r. według modelu ECMWF, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

silny mróz w Polsce
silny mróz i nadejście zimy termicznej. Źródło: CMM IMGW

Fanipogody.pl