Mróz dwucyfrowy gwałtownie sięgnął Polski. Śnieżyce konwekcyjne w wielu regionach, blisko naszego kraju pojawiła się burza śnieżna

Mróz dwucyfrowy sięgnął Polski. Śnieżyce konwekcyjne w wielu regionach naszego kraju. Blisko naszej granicy pojawiła się burza śnieżna.

Mróz dwucyfrowy ubiegłej nocy przy gruncie. Zimna noc przed nami

Nie ulega wątpliwości, że pod koniec drugiej dekady listopada 2022 nasz kraj znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Dodatkowo na aurę w północnej i północno zachodniej części Polski wpływa płytki niż Uschi, który centrum jest nad południowym Bałtykiem, przesuwając się w kolejnych godzinach dziś nad Pomorze Zachodnie. Należy podkreślić, że w środkowej troposferze zaznacza się dodatkowo ośrodek górnego niżu, który wyrażony jest jako środkowo-troposferyczna kropla arktycznego chłodu. Dlatego też oczekiwane są kolejne śnieżyce w północnej połowie kraju, skutkując dużą akumulacją opadów zimowych, miejscami na tym obszarze pojawią się również lokalne burze śnieżne w zasięgu „bałtyckiego efektu morza”. Do Polski nadal dociera bardzo chłodne powietrze arktyczne morskie, którego obszarem źródłowym są rejony Morza Barentsa, Nowej Ziemi oraz kontynentalnej części Rosji.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 19 listopada 2022, 12 UTC dla Warszawy, wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa za minione 7 dni

mroźne powietrze z wysokich szerokości geograficznych, listopad 2022
Płynie mroźne powietrze

Zgodnie z prognozami arktyczny chłód sięgną Polski w drugiej połowie listopada 2022

Duże ochłodzenie stało się faktem i po 15 listopada 2022 zaobserwowaliśmy gwałtowny spadek temperatury w całym kraju, który jest spowodowany napływem mroźnego powietrza arktycznego z północy i północnego wschodu. Mróz od drugiej części tygodnia pojawił się początkowo na północnym wschodzie i wschodzie, następnie objął kolejne regiony. To najwcześniejszy epizod zimowy od 6 lat w Polsce. Średnia dobowa temperatura w ostatnich dniach obniżyła się z poziomu charakterystycznego dla jesieni termicznej w wielu regionach do wartości typowych dla przedzimia, a miejscami do zimy termicznej, gdyż temperatura poniżej zera utrzymuje się przez całą dobę od kilku dni i to się nie zmieni conajmniej do początku przyszłego tygodnia, gdy to rozpoczynać ma się powolne ocieplenie. Najdłużej arktyczny chłód ma dawać się we znaki we wschodniej połowie kraju.

Średnia dobowa temperatura powietrza w piątek sugeruje, że wartości były bardziej charakterystyczne dla zimy termicznej niż jesieni termicznej z uwagi na utrzymywanie się całodobowego mrozu w wielu regionach. Źródło obrazu: CMM IMGW

mróz
Mróz całodobowy w wielu regionach

Prognoza sytuacji barycznej na 19.11.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD wraz z nazwami nadanymi przez Wolny Instytut Meteorologiczny z Berlina

pole niżowe i mróz oraz śnieg
pole niżowe

W piątek, 18 listopada średnia obszarowa anomalia względem ubiegłych lat wyszła ponad 5 stopni poniżej normy. Najchłodniejszą stacją okazał się Białystok pod względem odchylenia temperatury od normy klimatologicznej.

Anomalia temperatury powietrza, 18 listopada 2022 na obszarze Polski, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020

mróz i śnieg w prognozach
Ekstremalnie zimny dzień

Poniższa grafika obrazuje rozkład dobowej anomalii temperatury na okres od 19.11.2022 do 25.11.2022 według modelu ECMWF, uwzględniając okres bazowy 1991-2020. Widzimy, że szczyt ochłodzenia przypada na przełom 2 i 3 dekady listopada. Z biegiem czasu w ostatniej dekadzie zacznie się ocieplać. Temperatury dodatnie na przeważającym obszarze Polski powinny pojawić się w okolicach 24-26 listopada 2022.

zimno w Polsce
Ujemna anomalia

Mróz w wielu regionach Europy

Mapa poniżej ukazuje nam zanotowaną temperaturę na stacjach w Europie oraz obszarach przyległych o poranku w sobotę. Widzimy, że największy mróz panuje w kontynentalnej części Federacji Rosyjskiej. Zwłaszcza na wschód i północny wschód od Moskwy. Mroźnie jest również w całej Skandynawii, gdzie o świcie notowano mróz dwucyfrowy. Najzimniej było na północy Szwecji, Norwegii oraz Finlandii, najcieplej na południu. W Polsce mróz pojawił się na wszystkich stacjach pomiarowych IMGW, dwucyfrowy mróz sięgnął również Niemiec.

Mróz w wielu regionach Europy i nie tylko. Temperatura zanotowana o świcie w Europie i na terenach przyległych, 19 listopada 2022, 6:50 UTC. Zwróćmy uwagę na Ukrainę, która z powodu wojny nie śle danych meteorologicznych do wymiany międzynarodowej od wielu dni. Wpływa to również na jakość prognoz modeli numerycznych, gdy dominuje wschodni, północno wschodni napływ. Na tym obszarze nie latają również samoloty cywilne przesyłające dane do systemu AMDAR oraz nie są wysyłane 2 razy na dobę balony meteorologiczne w celu sondowania pionowego przekroju troposfery

zimne powietrze
Arktyczny chłód

Podczas ubiegłej nocy mróz pojawił się na wszystkich stacjach pomiarowych IMGW. Nie tylko przy gruncie, ale również na 2 metrach. Na wysokości 5 cm, nad powierzchnią czynną, w poletku meteorologicznym temperatura spadła do -12°C w Poznaniu i Słubicach. Co ciekawe, to właśnie w zachodniej połowie kraju było najzimniej za sprawą rozpogodzeń, cieplej było na wschodzie pod chmurami niskimi i nad morzem.

Mroźna noc za nami. Temperatura minimalna na wysokości 5 cm, odnotowana w poletkach meteorologicznych w nocy z piątku na sobotę na stacjach PSHM. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB

mroźno w kraju
mróz w całym kraju

Mroźnie również na standardowej wysokości pomiarowej

Nieco cieplej było na 2 metrach w klatkach meteorologicznych. Widzimy, że najchłodniejszą stacją był Poznań, gdzie temperatura nad ranem w obszarze rozpogodzeń spadla na standardowej wysokości pomiarowej do -8,9°C. Najcieplejszą stacją okazała się Ustka, gdzie swój wpływ ma ciepły Bałtyk oddający ciepło po bardzo ciepłym lecie, zmierzono tam zaledwie -1,8°C. Nadchodzą noc w obszarach rozpogodzeń, w czasie długiej listopadowej nocy przyniesie na przeważającym obszarze Polski dużo większe spadki temperatury. Miejscami będzie poniżej -12°C w klatkach meteorologicznych, natomiast przy gruncie może być miejscami nawet -15°C i więcej.

Silny mróz w Polsce.Temperatura minimalna w klatkach meteorologicznych w nocy z piątku na sobotę na stacjach pomiarowych IMGW-PIB. Źródło: CMM IMGW

mróz w kraju
Mroźna noc

Dużo śniegu wzdłuż gmin nadmorskich

Dostrzegamy, że o poranku w sobotę najwięcej śniegu zalega na stacji w Kasprowym Wierchu, gdzie obserwator zmierzył aż 13 cm śniegu za pomocą śniegowskazu. Dużo śniegu leży także miejscami w pasie dzielnic północnych. Ze szczególnym uwzględnieniem gmin nadmorskich. Na Helu leżało aż 10 cm śniegu. Natomiast w Ustce 7 cm, ale lokalnie z uwagi na konwekcyjny charakter opadów może być większa, niż na stacjach PSHM. To efekt rozwoju licznych chmur kłębiastych nad ciepłymi wodami Bałtyku, które wkraczają znad tego akwenu nad ląd. Nad jednym obszarem przejść potrafi nawet kilka chmur Cb z umiarkowanymi, okresowo silnymi opadami zimowymi, w formie nawet ataków zimy.

Zobrazowania radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD ujawniają, że śnieg pada na Pomorzu Zachodnim, Kujawach i Pomorzu Środkowym oraz Wschodnim. Słabo prószy miejscami na zachodzie, centrum i wschodzie kraju, ale opady są słabsze niż w północnej części Polski. W kolejnych godzinach na północy kraju spaść może miejscami do 5-12 cm świeżego śniegu. W zasięgu konwekcji, którą można śledzić na radarach pogodowych.

Grubość pokrywy śnieżnej w sobotę, 19 listopada 2022 o poranku na stacjach pomiarowych IMGW-PIB. Źródło: CMM IMGW

śnieg w Polsce i mróz
Śnieg na stacjach IMGW

Przed nami również mroźna noc. Szczególnie w regionach, gdzie po zachodzie słońca będzie pogodnie. W kolejnych godzinach zweryfikujemy najnowsze prognozy temperatury i zobrazowania satelitarne, aby sprawdzić, gdzie spadki temperatury mogą być największe.

Silny mróz. Prognozowana temperatura na 2 metrach nad ranem, 20 listopada według modelu GEM

silny mróz
Możliwy duży mróz

Fanipogody.pl

1 komentarz do “Mróz dwucyfrowy gwałtownie sięgnął Polski. Śnieżyce konwekcyjne w wielu regionach, blisko naszego kraju pojawiła się burza śnieżna”

Możliwość komentowania została wyłączona.