Mróz dwucyfrowy na południu. Wpływ zgniłego wyżu nad pogodę w Polsce, wystąpią marznące mgły

Mróz dwucyfrowy możliwy w górach. Dalej wpływ zgniłego wyżu na pogodą. Spodziewane także marznące mgły w kraju.

Zgniły wyż wpływa na pogodę w Polsce

Dziś Polska znalazła się dalej pod wpływem układu wyżowego, który kształtuje pogodę nad środkową i południową oraz częściowo zachodnią częścią Starego Kontynentu. Docierają do nas ciepłe masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego z rejonu środkowego Atlantyku niosące ze sobą bardzo duże wilgoci. Dlatego też nie brakowało w wielu regionach chmur niższego pietra i przelotnych opadów atmosferycznych. Aura była charakterystyczna dla zgniłego. Mróz na nizinach nie występował, resztki śniegu zaniknęły na nizinach i wyżynach za sprawą dodatniej temperatury.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na marzec 2023 r. Śnieg, mróz i burze śnieżne. Czeka nas duża dynamika w pogodzie

We wtorek na przeważającym obszarze Polski panowało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na północy kraju. Jedynie wysoko w Tatrach i Sudetach było cały czas słonecznie, gdyż te obszary znajdowały się nad wilgotną warstwą inwersyjną. Gdzieniegdzie zdarzyły się słabe opady deszczu lub mżawki. Natomiast na południowym wschodzie mogły wystąpić punktowe opady mieszane. Jedynie w Bieszczadach wystąpiły słabe opady stałe. Temperatura maksymalna od 2°C na południowym wschodzie do 7°C na zachodzie i w rejonach rozpogodzeń na północnym wschodzie, w dolinach karpackich około 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na krańcach wschodnich lokalnie porywisty, północno-zachodni i zachodni.

Mróz na nizinach nie wystąpił. Temperatura maksymalna, 14 lutego 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce

mróz w Polsce nie wystapil
Mróz na nizinach i wyżynach nie wystąpił

W nocy na pogodę będzie wpływał ośrodek wyżowy znad Europy Środkowej. Dalej masa będzie zasobna w wilgoć na przeważającym obszarze Polskim. Na południu kraju będzie mniej wilgotna, dlatego też tam mróz będzie największy w obszarach górskich. Dlatego też spodziewane są tam rozpogodzenia i przejaśnienia. Gdzieniegdzie w zasięgu chmur niskich pojawią się opady przelotne mżawki.

Przeczytaj również: Wichura w Polsce będzie niszcząca. Wiatr ponad 120 km/h na nizinach. Alarmujące prognozy pogody na najbliższe dni. Możliwe zniszczenia

Mróz w Polsce. Mgły marznące możliwe

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże, większe przejaśnienia na południowym zachodzie, wysoko w górach bezchmurnie. Natomiast na wschodzie z podinwersyjnych chmur zdarzyć mogą się opady mżawki, także marznącej i powodującej gołoledź oraz słabego śniegu lub mieszane. Gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów, a lokalnie do 100 metrów. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od -3°C na Suwalszczyźnie, około 0°C w centrum, do 2°C nad morzem. Dużo chłodniej w rejonach podgórskich od -8°C do -4°C. Jednak na Podhalu możliwy spadek temperatury do -10°C. Mróz będzie więc najsilniejszy. Z uwagi na niewielki gradient baryczny. Wiatr okaże się słaby ze zmiennych kierunków.

Mróz dwucyfrowy. Temperatura prognozowana na wysokości 2 metrów, 15 lutego 2023, 06 UTC według modelu GEM

mróz w kraju
Mróz w Polsce

FaniPogody.pl