Pogoda długoterminowa na marzec 2023 r. Śnieg, mróz i burze śnieżne. Oczekiwana duża dynamika w pogodzie.
Pogoda długoterminowa. Marzec 2023 r. może przynieść szybko zmieniające się warunki pogodowe
Amerykański model klimatyczny sygnalizuje, że decydujący wpływ na pogodę będą mieć niże baryczne. Na przełomie pór roku wydaje się to prawdopodobne. Częściej niż w lutym pojawić mogą się niże związane z cyrkulacją strefową, przynosząc dużą dynamikę w pogodzie, a nawet silniejszy wiatr i burze. Istnieje prawdopodobieństwo nadejścia wydajnych opadowo niżów śródziemnomorskich. Opady zimowe w marcu będą się zdarzać, co miejscami będzie lokalnie prowadziło do utrudnień komunikacyjnych. Zmienność pogody na przełomie pór roku może być duża, co jest częste w naszych szerokościach geograficznych pod koniec zimy i na początku wiosny z uwagi na duże kontrasty między północą a południem. Mogą jednak zdarzyć się okresy ze stabilną pogodą, ale wyże nie zawsze przyniosą pogodną aurę, przybierać mogą nawet formę zgniłych antycyklonów.
Pogoda długoterminowa. Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla marca z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na marzec 2023 r.
Pogoda długoterminowa nie wskazuje na suchy trzeci miesiąc roku
W skali miesięcznej wstępnie model CFS widzi opady w normie na sporym obszarze. Jednak na południu, centrum i wschodzie powyżej normy. Prognoza ta ulegnie prawdopodobnie dużej zmianie i miesiąc ten może być w normie opadowej, a nawet powyżej normy wieloletniej. Niestety prognozy sezonowe nie charakteryzują się wysoką sprawdzalnością. Zwłaszcza, jeśli chodzi o opady atmosferyczne.
Zobacz też: Silne załamanie pogody w Polsce. Niż wedrze się w nasz region. 30-50mm opadów. Wiatr ponad 100 km/h
Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii opadów na marzec 2023 r. według modelu amerykańskiego CFSv2
Kolejna realizacja modelu od nadal z chłodniejszym marcem, niż zwykle w latach 2004 – 2020. Sumy opadu atmosferycznego prawie w normie – informuje CMM IMGW-PIB.
Pogoda długoterminowa. Prognoza orientacyjna anomalii średniej temperatury względem lat 2004-2020 r. dla Polski na okres od 20.02.2023 r. do 26.03.2023 r.
Nieco chłodniejszy od amerykańskiego CFS jest CanSIPS, który sygnalizuje na przeważającym obszarze Polski wartości lekko powyżej normy wieloletniej. Musimy mieć na uwadze, że prognoza ukazuje nam średnią anomalię miesięczną, biorąc pod uwagę okres ref. 1981-2010. Zimowe ochłodzenia i okresowy mróz całodobowy są możliwe na nizinach i wyżynach.
Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej anomalii temperatury na marzec 2023 r. według modelu CanSIPS dla wysokości 2 metrów
CanSIPS z opadami w normie wieloletniej
CanSIPS prognozuje opady w normie wieloletniej, natomiast na południowym wschodzie powyżej normy. Okresowa wysoka aktywność cyrkulacji strefowej może powodować większe opady deszczu, istnieje jednak ryzyko, że w wyniku adwekcji mas z północy Starego Kontynentu nad Morze Śródziemne, rozwiną się niże śródziemnomorskie, których trajektoria może być skierowana w kierunku naszej części Europy, przynosząc obfite opady śniegu w Polsce.
Prognozowana miesięczna anomalia opadów na marzec 2023 r. według modelu CanSIPS
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej szczegółowy opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym.
FaniPogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC