Mróz dwucyfrowy wystąpi w Polsce. Sprawdź, kiedy czekają nas największe spadki temperatury. Przejrzymy najnowsze prognozy europejskie oraz amerykańskie.
Mróz powraca do Polski
W drugiej połowie mijającego tygodnia będziemy obserwować coraz mniejszy wpływ cyrkulacji zachodniej. Zrobi się też chłodniej, częściej nocami i w godzinach porannych pojawi się mróz. Układy niskiego ciśnienia wchodzące w skład atlantyckiej cyrkulacji atmosfery nie będą już przemieszczać się z zachodu na wschód, a ich trajektoria ma być wysunięta na północny-wschód. Coraz częściej doświadczymy pogodnej aury, która związana będzie z rozbudową silnego układu wysokiego ciśnienia, który na przełomie lutego i marca przyjmie formę wału wysokiego ciśnienia. Przymrozki, a miejscami również mróz nie będą rzadkie w tym okresie. Należy jednak podkreślić, że na nizinach w ciągu dnia temperatura ma być dodatnia, natomiast noce przy pogodnej wyżowej aurze przyniosą spadki poniżej zera. Na nizinach przeważnie do -12°C/-3°C, natomiast w rejonach podgórskich i górach poniżej -10°C. Dokonamy teraz przeglądu map na najbliższe dni.
Silny mróz wraca do Polski. W górach i na obszarach podgórskich będą spadki do dwucyfrowych ujemnych wartości
Chłodniej zacznie robić się w drugiej połowie mijającego tygodnia. Duże ochłodzenie związane ze spływem powietrza arktycznego z wysokich szerokości geograficznych jest spodziewane na weekend. Silny wyż przyczyni się do wystąpienia pogodnej aury. Przy braku chmur nocami występować będzie silne radiacyjne wypromieniowanie ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Jednak i tak luty zapisze się jako miesiąc ciepły, wilgotny i burzowy. Związane jest to niewątpliwie z dużą aktywnością cyrkulacji strefowej, silnym wirem polarnym oraz intensywnym prądem strumieniowym obecnym nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Mróz był dlatego rzadki.
Z prognoz numerycznych wynika, że największych spadków temperatury spodziewamy się pod koniec lutego i na początku marca. W warunkach stabilnej wyżowej pogody i adwekcji chłodniejszego powietrza, pojawią się dogodne warunki do silnych spadków temperatury. Przy gruncie na nizinach dwucyfrowe spadki temperatury są możliwe. Najsilniejszy mróz ma być zazwyczaj w godzinach porannych.
AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE ONLINE
Silny antycyklon sprowadzi do Polski stabilne układy wysokiego ciśnienia
Modele numeryczne jasno sygnalizują, że wyż przyniesie stabilną aurę w kraju przez wiele dni z rzędu. Nocami jednak niczym nadzwyczajnym nie będą przymrozki i mróz. Za dnia jednak na skutek coraz silniejszej operacji słonecznej temperatura ma być kilka stopni powyżej zera.
Prognoza ciśnienia na 27.02.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
W ubiegłych tygodniach obserwowaliśmy bardzo wysoką aktywność cyrkulacji strefowej. Dlatego też trwałej zimy i pokrywy śnieżnej na nizinach nie było. Śnieg i deszcz ze śniegiem obserwowaliśmy tylko w epizodach, często występowały burze, które spowodowały znaczne zniszczenia. Temperatura w mijającym miesiącu jest wyższa na przeważającym obszarze o około 4°C, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Mróz całodobowy nie występował przez wiele tygodni na nizinach za sprawą napływu przez dłuższy okres czasu łagodnych mas powietrza.
Prognoza temperatury dla wysokości 2 m.n.p.g na 27.02.2022, 06 UTC według ECMWF
Najchłodniejszy okres synoptyczny jest prognozowany przez modele w okresie od 26.02.2022 do 1.03.2022, kiedy to znajdzie się wychłodzona masa arktyczna. Z biegiem czasu temperatura w marcu zacznie rosnąć. Jednak okresami i tak nie unikniemy spływów zimnych mas powietrza z północy, opadów śniegu, krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem oraz burz. Szerzej o pogodzie długoterminowej na marzec 2022.
Wyliczana temperatura na 28.02.2022, 06 UTC według ECMWF
Prognoza temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g według GEM na 28.02.2022, 06 UTC
Jeszcze chłodniejszy zapowiada się przełom lutego i marca. Wtedy to silne, dwucyfrowe spadki temperatury mogą wystąpić w Polsce.
Wyliczana temperatura na 1.03.2022, 06 UTC według GEM
Prognoza ciśnienia na 28.02.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych
Dziś obserwujemy przejściową poprawę pogody, gdyż rozbudował się wyż. Ustąpi on jednak miejsca kolejnej zatoce niżowej wraz z frontem chłodnym. Na wiele pogodnych dni musimy poczekać do przełomu lutego i marca.
1 komentarz do “Mróz dwucyfrowy pojawi się w Polsce. Wiemy, kiedy i gdzie czekają nas największe spadki temperatury”
Możliwość komentowania została wyłączona.