Silny mróz uderzył w Polsce. Temperatura spadła do blisko -17°C. Wiemy, gdzie było najzimniej

Mróz dwucyfrowy już w naszej części Europy. Najchłodniej było w Litworym Kotle, czyli w polodowcowych kotłach w masywie Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich, gdzie zmierzono wyjątkowo niską temperaturą minimalną na wysokości 2 m, jaka wyniosła blisko -17°C. Wskazujemy też, gdzie było najzimniej ubiegłej nocy i dziś o poranku poza górami.

Ubiegła noc była jedną z najzimniejszych od początku tegorocznego sezonu jesiennego. Ujemna temperatura poza górami pojawiła się też na nizinach i wyżynach. Nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych. W zasięgu słabnącego stopniowo pola wyżowego, pojawiły się dogodne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Szczególnie, mając na uwadze fakt większych przejaśnień i rozpogodzeń, słabego wiatru oraz coraz dłuższej październikowej nocy.

Całodobowy mróz od kilku dni utrzymuje się w Tatrach. Szczególnie w wyższych jego partiach. Na Kasprowym Wierchu minionej nocy temperatura wyniosła -6.5°C. Była to najzimniejsza stacja synoptyczna IMGW ( z obserwatorem w Polsce). Jednak znacznie chłodniej było w Litworym Kotle, gdzie na skutek silnej inwersji termicznej odnotowano blisko -17°C. Jest to jak do tej pory najniższa temperatura w tym sezonie na obszarze Polski. Odczyty są na bieżąco dostępne w sieci i można je śledzić.

Dane z prywatnej stacji w Tatrach Zachodnich, gdzie temperatura obniżyła się do prawie -17°C, dokładnie zmierzono -16.87°C za pomocą wzorcowanego termometru. To najniższa temperatura w tym sezonie jesiennym w Polsce

mróz dwucyfrowy
Mróz największy na południu Małopolski. Źródło: dane.mrozowiska.pl/

Mróz dwucyfrowy w Litworowym Kotle na krańcach południowych Małopolski. Najniższa temperatura minimalna ubiegłej nocy i dziś o poranku na wysokości 2 metrów w Polsce na stacjach IMGW i prywatnych oraz EDWIN

mróz nad Polską
Mróz w kraju. 10 stacji z najniższą temperaturą w kraju. Stacje automatyczne: IMGW, EDWIN i prywatne

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

przymrozki i mróz na Kasprowym Wierchu
Mróz i przymrozki w kraju na stacjach synoptycznych IMGW

Były w wielu regionach dogodne warunki do silnego wypromieniowania ciepła z gruntu po zachodzie słońca. Dwucyfrowy mróz miejscami w górach

Warto dodać, że spadki temperatury są uzależnione od wielu czynników. Kluczowym jest czynnik adwekcyjny, słaby wiatr, który nie powoduje pionowego mieszania powietrza oraz brak chmur, które w przypadku ich zalegania chronią przed radiacyjnym wypromieniowaniem ciepła do wyższych warstw. Istotną rolę odgrywa również ukształtowanie terenu. W dolinach i wszelakich obniżeniach terenu temperatura jest przeważnie niższa niż w miejscach o płaskim terenie. W minionych dniach nad Polską napłynęło zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego, ale dni i noce z niskimi temperaturami są już policzone i widać silne ocieplenie w prognozach. Przed nami jeszcze ostatnia tak chłodna noc w tym tygodniu.

Co więcej w Tatrach Zachodnich na Kasprowym Wierchu (1989 m n.p.m) zalega 3 cm śniegu, natomiast w Karkonoszach na Śnieżce (1613 m n.p.m) niewiele mniej, bo 2 cm.

Zobacz też: Ogromna zmiana pogody w Polsce. Zmniejsza się prawdopodobieństwo ataku zimy w kraju

Rozległy obszar z ujemną temperaturą

Minionej nocy i o świcie ujemna temperatura na wysokości 2 metrów pojawiła się w pasie południowym, zachodnim, centralnym i wschodnim. Wolne od przymrozków były regiony północnej Polski, gdzie na wybrzeżu temperatura wynosiła aż 9°C. Tutaj ważną rolę odegrał ciepły Bałtyk i obecność chmur stratocumulus oraz cumulonimbus, ograniczając nocną radiacje ciepła. Występowały również przelotne opady deszczu związane z „efektem morza”. Chmury Cb okazały się za słabo rozbudowane, aby wygenerowały wyładowania atmosferyczne. Wkraczały one znad tego słonego akwenu nad ląd.

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów, 17/18 października 2023 – 20:00-08:00 czasu urzędowego w Polsce

Ujemna temperatura na 2 metrach. Źródło: CMM IMGW

Przymrozki w kraju. Temperatura minimalna na wysokości 5 cm z 17/18 października 2023 r. na stacjach synoptycznych IMGW w Polsce

silne przymrozki w kraju
Silne przymrozki w kraju przy gruncie. Mróz całodobowy w górach. Źródło: CMM IMGW

Prawdopodobnie przed nami jeszcze jedna tak zimna noc, lecz obszar przymrozków i lokalnego mrozu okaże się znacznie mniejszy niż ubiegłej nocy. Wiele wynika, że najzimniej będzie na wschodzie, południowym – wschodzie naszego kraju. Najprawdopodobniej najniższa temperatura zostanie zmierzona w Małopolsce, szczególnie w obniżeniach terenu i kotlinach.

Fanipogody.pl