Mróz w Polsce, mgły marznące i opady śniegu. Antycyklon odsuwający się na wschód

Mróz pojawi się w nocy z niedzieli na poniedziałek w naszej części Europy. Będą także kolejne mgły marznące i opady śniegu. Silny antycyklon odsuwać ma się w dalszym ciągu znad Morza Bałtyckiego, krajów bałtyckich, w kierunku Federacji Rosyjskiej.

Mróz w Polsce na przełomie lutego i marca w Polsce

Dziś w środkowej troposferze obserwowaliśmy górną zatokę wypełniony chłodnym powietrzem. Jej centrum przebiegało przez naszą część Europy. Natomiast nad Bałkanami i Grecją powstaje odcięty, górny niż wypełniony już w całości chłodnym powietrzem. Natomiast w polu przyziemnym nad środkową Europą zaznacza się rozległy i silny wyż. Ubiegłej nocy i nad ranem w niedzielę osiągnął nad południowym Bałtykiem i Litwą ciśnienie ponad 1040 hPa. Izobara 1035 hPa o kształcie wydłużonej elipsy sięga dłuższą osią od Moskwy po Drezno, krótszą od Gotlandii po Lwów. Na południu Starego Kontynentu tworzą się natomiast niże. W Polsce mróz będzie częsty nocami i w godzinach porannych.

Nocne sondowanie atmosfery wykonane przez stację aerologiczną w Legionowie ukazało inwersję osiadania na poziomie 770 hPa (ok 2,3 km). Poniżej inwersji występowała znaczna wilgotność, co spowodowało że ubiegłej nocy wystąpiły liczne zamglenia, lokalnie mgły marznące oraz warstwa podinwersyjnych chmur warstwowych Stratus. Koniec tygodnia przyniósł w wielu miejscach sporo chmur, miejscami przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Prognozy numeryczne wskazują, że istotna poprawa warunków pogodowych czeka nas w poniedziałek, jak i też w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek. W przedostatni dzień lutego obserwowaliśmy wyraźny napływ chłodnego powietrza z północnego-wschodu. Zaleganie w środkowej i górnej troposferze górnej zatoki. Dlatego też w południowej, południowo-wschodniej i wschodniej części nie brakowało dziś opadów śniegu. Z prognoz numerycznych wynika, że w nocy z niedzieli na poniedziałek utrzymają się one zwłaszcza w południowej części kraju i będą zanikać dopiero jutro w ciągu dnia. W obszarach przejaśnień i rozpogodzeń mróz ma być największy.

Prognoza ciśnienia na 28.02.2022, 00Z według GFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów i przyległych

Mróz w Polsce, mgły marznące i opady śniegu. Antycyklon odsuwający się na wschód

Mróz będzie częsty na przełomie lutego i marca

Kolejne dni przyniosą stabilne warunki pogodowe. Natomiast umacniający się wyż powodować będzie redukcje zachmurzenia. Dlatego też noce i poranki na przełomie lutego i marca mają być wyjątkowo zimne. Czemu niewątpliwie sprzyjać ma marginalna prędkość wiatru. W wielu regionach nawet cisza i adwekcja zimnej masy powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Dlatego noce przyniosą przymrozki i mróz.

Prognoza odchylenia temperatury na wysokości 2 m.n.p.g na 28.02.2022, 06Z według kanadyjskiego modelu GEM

Mróz w Polsce, mgły marznące i opady śniegu. Antycyklon odsuwający się na wschód

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie głównie na południu kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. Wyliczany przez modele numeryczne przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 2 cm do 5 cm w Karpatach. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie małe, gdzieniegdzie umiarkowane. Szczególnie na zachodzie lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów i osadzająca szadź. Na drogach i chodnikach może być dlatego gdzieniegdzie ślisko. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -7°C na Suwalszczyźnie, około -4°C  w centrum, do 0°C  na Półwyspie Helskim. Lokalnie na Pomorzu Wschodnim spadek temperatury do -8°C, a w rejonach podgórskich mróz do -10°C. Wiatr słaby, na wybrzeżu, południowym wschodzie i w górach umiarkowany, północno-wschodni, tylko na wybrzeżu i Pomorzu z kierunków zmieniających się.