Mróz będzie silny i pojawi się w Polsce. Zdarzą się spadki temperatury do dwucyfrowych ujemnych wartości. Możliwe są również opady śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Rychłego ocieplenia nie będzie.
Mróz i przymrozki w Polsce utrzymają się długo
Coraz więcej wskazuje, że pierwsza dekada marca zapisze się z temperaturą poniżej normy wieloletniej. Z prognoz średnio i długoterminowych wynika, że nieprędko zobaczymy wiosenne temperatury. Szczyt ochłodzenia przypadnie na przełom pierwszej i drugiej dekady marca. Prawdopodobne są w obszarach rozpogodzeń spadki temperatury poniżej -15°C. Mróz więc będzie silny. Silne ochłodzenie spowodowane ma być utrzymywaniem się blokady antycyklonalnej, wyraźnym osłabieniem prądu strumieniowego, jak i też stopniowym rozpadem wiru polarnego, jak i też adwekcją powietrza z północy i północnego-wschodu.
Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 5.03.2022 do 11.03.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020
Mróz w Polsce za sprawą zablokowania cyrkulacji strefowej, osłabienia prądu strumieniowego i stopniowego rozpadu wiru polarnego
Niczym nadzwyczajnym nie są ujemne temperatury nocami na początku marca. Cyrkulacja zachodnia, która dominowała w styczniu i lutym osłabła. Zmniejszają się stopniowo kontrasty temperatury pomiędzy północą i południem za sprawą coraz silniejszej operacji słonecznej w wysokich szerokościach geograficznych. Wir polarny stopniowo ulega dlatego rozpadowi. Coraz więcej wskazuje, że marzec pod kątem opadów przyniesie wartości poniżej normy klimatologicznej. Zdarzać będą się opady śniegu, na nizinach gdzieniegdzie krajobrazy mogą się krótkotrwale zabielić. Trwała zima jedynie w górach i na obszarach podgórskich.
Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na okres od 5.03.2022 do 15.03.2022 według modelu GFS
Tak jak wspominaliśmy na początku wpisu. Kulminacyjna faza ochłodzenia przypadnie na przełom 1 i 2 dekady marca. Będzie to jednak mocno uzależnione od skali rozpogodzeń, prędkości wiatru i lokalnego ukształtowania terenu. Rozwój lokalnych mgieł również może ograniczyć radiacyjne wypromieniowanie ciepła.
Prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.03.2022 do 11.03.2022, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020
Mróz dwucyfrowy na początku drugiej dekady marca
Największe spadki temperatury prognozuje model ECMWF i GEM w okresie od 10.03.2022 do 13.03.2022. Nawet na nizinach nocami i w godzinach porannych temperatura może obniżyć się poniżej -10°C. Szczególnie duże spadki temperatury mogą wystąpić w dzielnicach wschodnich, południowych oraz częściowo w centralnej części Polski. Mróz więc będzie silny jak na końcówkę kalendarzowej zimy.
Wstępna prognoza temperatury na wysokości 2 metrów na 10.03.2022, 06 UTC według GEM
Orientacyjna prognoza temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g na 11.03.2022, 06 UTC
Wyliczana temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g na 12.03.2022, 06 UTC według GEM
Mróz odpuści nie prędko. Większe ocieplenie w okolicach połowy miesiąca w Polsce
Jest spore prawdopodobieństwo, że początek drugiej dekady marca zapisze się z temperaturą poniżej normy klimatycznej. Niewykluczone, że miejscami na nizinach utrzyma się w ciągu dnia lekki mróz. Zwłaszcza we wschodniej połowie naszego kraju. Prawdopodobnie na wzrost temperatury poczekamy do około 13-15 marca 2022. Jednak z uwagi na odległy termin i możliwość zmian w prognozach, będziemy kolejne rozwiązania modeli numerycznych monitorować codziennie.
Prognozowane średnie odchylenie temperatury za okres od 5.03.2022 do 15.03.2022, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1979-2000 według modelu GFS
Reasumując, przed nami chłodna pierwsza połowa marca. Rychłego ocieplenia nie będzie, względem prognoz z końcówki lutego i początku marca ulegnie one z pewnością wydłużeniu o pierwsze dni drugiej dekady trzeciego miesiąca roku. Kulminacyjna faza ochłodzenia przypadnie na drugą połowę przyszłego tygodnia. Trzeba uważnie śledzić prognozy na kolejne dni i tygodnie. Chłodny początek marca z dużym ujemnym odchyleniem, może wpłynąć na miesięczną anomalie temperatury. Jest jednak nadzieja, że wiosenne wartości na termometrach zobaczymy w drugiej połowie mijającego, wpływając na redukcje ujemnej anomalii temperatury. Prawdopodobnie marzec nie zapisze się jako rekordowo ciepły. Być może będzie on w normie wieloletniej, bądź lekko powyżej średniej klimatycznej.
Orientacyjna prognoza wiązek na okres od 5.03.2022 do 21.03.2022 dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g). Szansa na większe ocieplenie dopiero w drugiej połowie mijającego miesiąca. Tak sugerują to zarówno prognozy modelu GFS i ECMWF.
Wiosenne temperatury mają szanse wystąpić dopiero w drugiej połowie marca, co dobrze widać na prognozie wiązek na 16 dni dla Warszawy.
1 komentarz do “Mróz będzie silny i pojawi się w Polsce. Będą spadki temperatury poniżej -15°C oraz opady śniegu”
Możliwość komentowania została wyłączona.