
Mróz i przymrozki sięgnęły Polski. Utworzyły się też marznące mgły. Temperatura spadła w klatce meteorologicznej poniżej -6°C. W górach panuje całodobowy mróz i leży sporo śniegu jak na drugą połowę listopada.
Mróz w Polsce. Powszechne przymrozki w wielu regionach
Zapowiadaliśmy, że w drugiej połowie listopada 2023 r. częściej będą pojawiać się przymrozki, natomiast w szczytowych partiach gór obserwowany będzie przeważnie całodobowy mróz. Miniona noc przyniosła przymrozki, które okazały się szczególnie powszechne na północy, północnym – wschodzie, centrum i gdzieniegdzie na zachodzie. Najzimniej było jednak w szczytowych partiach Tatr, gdzie utrzymywał się całodobowy mróz.
Temperatura minimalna na stacjach IMGW i EDWIN w Polsce dziś o poranku

Największy spadek temperatury poza górami wystąpił w północnej części naszego kraju. Ważną rolę odegrały tutaj większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Najchłodniejszą stacją okazał się Szczecinek, gdzie na wysokości pomiarowej 2 metrów odnotowano -2.7°C, natomiast najcieplejszą Kłodzko z temperaturą 5.7°C. Zaznaczył się wyraźny podział na chłodniejszą północną połowę kraju i cieplejszą południową, gdzie chmury ograniczały nocne wypromieniowanie ciepła z gruntu.
Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

Jeszcze zimniej było przy gruncie. Najchłodniejszą stacją okazał się Kętrzyn, gdzie w poletku meteorologicznym na wysokości 5 cm temperatura spadla do -6°C. Powszechne przymrozki i to nie tylko przy gruncie zaznaczyły się głównie na północy, częściowo zachodzie, centrum naszego kraju.
Temperatura minimalna na wysokości pomiarowej 5 cm na stacjach synoptycznych w nocy z 15/16 listopada 2023 – 19:00-07:00 czasu urzędowego w Polsce

Zima w górach i mróz
Występowaniu powszechnych przymrozków sprzyjała adwekcja chłodnego powietrza z północnego – zachodu, długa listopada noc, większe przejaśnienia i rozpogodzenia oraz lokalne uwarunkowania terenowe. Dodatkowo zaznaczył się wpływ słabego klina wyżowego, w którym osiadało ciężkie i zimne powietrze.
Grubość pokrywy śnieżnej, 16 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu urzędowego w Polsce

Grubość pokrywy śnieżnej na obszarze Tatr i Podhala, 16 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

Grubość pokrywy śnieżnej, 16 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

Grubość pokrywy śnieżnej w Beskidzie Niskim i Bieszczadach, 16 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

Zmiana grubości pokrywy śnieżnej na okres od 15.11.2023 / 16.11.2023 o godzinie 7:00-07:00 czasu lokalnego w Polsce

Dolina Pięciu Stawów Polskich – widok z kamery TOPR, 16 listopada 2023 r.

Dolina Pięciu Stawów Polskich – widok na Przedni Staw

Hala Gąsienicowa – widok na Granaty – Stacja Badań Śniegu i Lawin IMGW-PIB

Gęste mgły miały miejscami charakter marznący
Dodatkowo warto wspomnieć, że powszechne okazały się mgły i chmury niskie stratus w niektórych rejonach naszego kraju. Gdzieniegdzie np. w centrum i na północy kraju mgły miały charakter marznący. Ograniczały widzialność poziomą do nawet 100-200 m. Warto napomknąć, że w Modlinie z powodu utrzymywania się gęstej mgły, która według pomiarów widzialnościomierzami spowodowała ograniczenie widzialności poniżej 150 m, występowały opóźnienia w operacjach lotniczych. Z biegiem godzin zaczęły się stopniowo rozpraszać, podnosząc się np. do form chmur stratus, a nawet całkowicie zanikając.
Mgły marznące w Polsce, 16 listopada 2023 r. o godzinie 7:00 czasu lokalnego

Obfite opady śniegu w Polsce i mróz
Najnowsze prognozy nie pozostawiają złudzeń, że niż przemieszczający się z zachodu na wschód Europy, lokując się w rejonie Bałkanów i Morza Czarnego spowoduje pierwszy tak intensywny powiew zimy na nizinach i wyżynach. Szczególnie w nocy z 17/18 listopada 2023 r., gdzie opady zimowe zdarzą się szczególnie na północy, centrum, wschodzie, południowym – wschodzie. Krajobrazy mogą ulec gwałtownemu zabieleniu. Śnieg padać ma przy temperaturze w okolicach 0°C, a w wielu miejscach poniżej. Opady deszczu przejdą w deszcz ze śniegiem, a następnie w mokry śnieg. Drogi i chodniki staną się więc niebezpieczne śliskie.
Dlatego apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności na drogach i dostosowanie prędkości do warunków panujących. Kolejne noce również przymrozkowe. Szczególnie zimno na dużym obszarze Polski będzie z 17/18 listopada 2023 r. oraz 18/19 listopada 2023 r. Na przełomie 2 i 3 dekady chwilowe ocieplenie, ale w kolejnych dniach temperatura ma być charakterystyczna dla przedzimia oraz zaawansowanej termicznie jesieni. Przejściowo w weekend na niewielkim obszarze zapanuje krótkotrwała zima termiczna.
Zobacz też: Śnieżyca w Polsce w weekend
Prognoza średniej dobowej temperatury powietrza na okres od 16.11.2023 r. do 25.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

Prognozowana orientacyjna minimalna temperatura powietrza w okresie od 16.11.2023 r. do 25.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza wstępnie na okres od 16.11.2023 r. do 25.11.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

W kolejnych godzinach opublikujemy kolejne informacje o zbliżającym się ataku zimy do Polski, który obejmie również niziny. W górach przybędzie nawet 20-30 cm i pokrywa śnieżna w szczytowych partiach Karpat przekroczy nawet 50-70 cm.
Fanipogody.pl