Mróz i przymrozki sięgnęły Polski. Temperatura spadła poniżej -6°C. Nadchodzi pierwszy atak zimy na niziny i wyżyny

Mróz i przymrozki sięgnęły Polski. Utworzyły się też marznące mgły. Temperatura spadła w klatce meteorologicznej poniżej -6°C. W górach panuje całodobowy mróz i leży sporo śniegu jak na drugą połowę listopada.

Mróz w Polsce. Powszechne przymrozki w wielu regionach

Zapowiadaliśmy, że w drugiej połowie listopada 2023 r. częściej będą pojawiać się przymrozki, natomiast w szczytowych partiach gór obserwowany będzie przeważnie całodobowy mróz. Miniona noc przyniosła przymrozki, które okazały się szczególnie powszechne na północy, północnym – wschodzie, centrum i gdzieniegdzie na zachodzie. Najzimniej było jednak w szczytowych partiach Tatr, gdzie utrzymywał się całodobowy mróz.

Temperatura minimalna na stacjach IMGW i EDWIN w Polsce dziś o poranku

śnieg i mróz w Polsce
Śnieg w Polsce i atak zimy oraz mróz

Największy spadek temperatury poza górami wystąpił w północnej części naszego kraju. Ważną rolę odegrały tutaj większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Najchłodniejszą stacją okazał się Szczecinek, gdzie na wysokości pomiarowej 2 metrów odnotowano -2.7°C, natomiast najcieplejszą Kłodzko z temperaturą 5.7°C. Zaznaczył się wyraźny podział na chłodniejszą północną połowę kraju i cieplejszą południową, gdzie chmury ograniczały nocne wypromieniowanie ciepła z gruntu.

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

Jeszcze zimniej było przy gruncie. Najchłodniejszą stacją okazał się Kętrzyn, gdzie w poletku meteorologicznym na wysokości 5 cm temperatura spadla do -6°C. Powszechne przymrozki i to nie tylko przy gruncie zaznaczyły się głównie na północy, częściowo zachodzie, centrum naszego kraju.

Temperatura minimalna na wysokości pomiarowej 5 cm na stacjach synoptycznych w nocy z 15/16 listopada 2023 – 19:00-07:00 czasu urzędowego w Polsce

przymrozki w kraju
Powszechne przymrozki w Polsce

Zima w górach i mróz

Występowaniu powszechnych przymrozków sprzyjała adwekcja chłodnego powietrza z północnego – zachodu, długa listopada noc, większe przejaśnienia i rozpogodzenia oraz lokalne uwarunkowania terenowe. Dodatkowo zaznaczył się wpływ słabego klina wyżowego, w którym osiadało ciężkie i zimne powietrze.

Grubość pokrywy śnieżnej, 16 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu urzędowego w Polsce

śnieg i mróz w Polsce
Dużo śniegu na Kasprowym Wierchu. Dane: CMM IMGW

Grubość pokrywy śnieżnej na obszarze Tatr i Podhala, 16 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

mróz w kraju
Śnieg na południu kraju. Dane: CMM IMGW

Grubość pokrywy śnieżnej, 16 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

mróz i śnieg w Sudetach
Mróz i śnieg w Sudetach. Dane: CMM IMGW

Grubość pokrywy śnieżnej w Beskidzie Niskim i Bieszczadach, 16 listopada 2023 o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

śnieg w górach
Śnieg na Jaworzynie i Birczy. Dane: CMM IMGW

Zmiana grubości pokrywy śnieżnej na okres od 15.11.2023 / 16.11.2023 o godzinie 7:00-07:00 czasu lokalnego w Polsce

śnieg w Polsce
Przybyło Śnieg na Kasprowym Wierchu. Dane: CMM IMGW

Dolina Pięciu Stawów Polskich – widok z kamery TOPR, 16 listopada 2023 r.

śnieg w Polsce
Śnieg w kraju. Dane: TOPR
Dolina Pięciu Stawów Polskich – widok na Przedni Staw
śnieg w Polsce
Zima w Polsce. Fot.TOPR
Hala Gąsienicowa – widok na Granaty – Stacja Badań Śniegu i Lawin IMGW-PIB
zima na południu
Zima w górach. Fot. TOPR

Gęste mgły miały miejscami charakter marznący

Dodatkowo warto wspomnieć, że powszechne okazały się mgły i chmury niskie stratus w niektórych rejonach naszego kraju. Gdzieniegdzie np. w centrum i na północy kraju mgły miały charakter marznący. Ograniczały widzialność poziomą do nawet 100-200 m. Warto napomknąć, że w Modlinie z powodu utrzymywania się gęstej mgły, która według pomiarów widzialnościomierzami spowodowała ograniczenie widzialności poniżej 150 m, występowały opóźnienia w operacjach lotniczych. Z biegiem godzin zaczęły się stopniowo rozpraszać, podnosząc się np. do form chmur stratus, a nawet całkowicie zanikając.

Mgły marznące w Polsce, 16 listopada 2023 r. o godzinie 7:00 czasu lokalnego

mgły w Polsce
mgły marznące w Polsce

Obfite opady śniegu w Polsce i mróz

Najnowsze prognozy nie pozostawiają złudzeń, że niż przemieszczający się z zachodu na wschód Europy, lokując się w rejonie Bałkanów i Morza Czarnego spowoduje pierwszy tak intensywny powiew zimy na nizinach i wyżynach. Szczególnie w nocy z 17/18 listopada 2023 r., gdzie opady zimowe zdarzą się szczególnie na północy, centrum, wschodzie, południowym – wschodzie. Krajobrazy mogą ulec gwałtownemu zabieleniu. Śnieg padać ma przy temperaturze w okolicach 0°C, a w wielu miejscach poniżej. Opady deszczu przejdą w deszcz ze śniegiem, a następnie w mokry śnieg. Drogi i chodniki staną się więc niebezpieczne śliskie.

Dlatego apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności na drogach i dostosowanie prędkości do warunków panujących. Kolejne noce również przymrozkowe. Szczególnie zimno na dużym obszarze Polski będzie z 17/18 listopada 2023 r. oraz 18/19 listopada 2023 r. Na przełomie 2 i 3 dekady chwilowe ocieplenie, ale w kolejnych dniach temperatura ma być charakterystyczna dla przedzimia oraz zaawansowanej termicznie jesieni. Przejściowo w weekend na niewielkim obszarze zapanuje krótkotrwała zima termiczna.

Zobacz też: Śnieżyca w Polsce w weekend

Prognoza średniej dobowej temperatury powietrza na okres od 16.11.2023 r. do 25.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

mróz w Polsce
Mróz w Polsce. Dane: CMM IMGW-PIB

Prognozowana orientacyjna minimalna temperatura powietrza w okresie od 16.11.2023 r. do 25.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

mróz na obszarze Poslki
Mróz w kraju. Dane: CMM IMGW

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza wstępnie na okres od 16.11.2023 r. do 25.11.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

zima w polsce
Będzie krótki powiew zimy, ale śnieg długo nie poleży. Dane: CMM IMGW

W kolejnych godzinach opublikujemy kolejne informacje o zbliżającym się ataku zimy do Polski, który obejmie również niziny. W górach przybędzie nawet 20-30 cm i pokrywa śnieżna w szczytowych partiach Karpat przekroczy nawet 50-70 cm.

Fanipogody.pl