Mróz tęgi ustąpił. Odwilż wędruje na wschód. Nawet 13°C na przełomie 2021/22 w Polsce, ale ujemne temperatury nie będą rzadkością w styczniu

Mróz siarczysty ustąpił. Odwilż zmierza na wschód. Termometry pokażą nawet 13°C na przełomie 2021/22. Jednak ujemne temperatury powrócą jeszcze w styczniu. Pojawią się prawdopodobnie tygodnie z ujemną anomalią temperatury.

Mróz tęgi ustąpił z Polski. Najdłużej mroźne powietrze utrzymuje się na wschodzie

Za nami najmroźniejsze jak do tej pory święta w XXI wieku. Miejscami temperatura okazała się niższa o ponad 10-17°C od normy z okresu ref 1991-2020. Szczególnie zimny okazał się pierwszy i drugi dzień świąt, kiedy to dwucyfrowy mróz okazał się wyjątkowo silny. Sprzyjało temu zaleganie mroźnego powietrza arktycznego z północy, długie grudniowe noce, słaby wiatr i wpływ wyżu. Jednak po świętach obserwować zaczęliśmy stopniowe ocieplenie. We wtorek od zachodu zaczęła nasuwać się odwilż, pojawiły się opady marznące, czemu niewątpliwie sprzyjało nasunięcie się frontu okluzji ciepłej. Silna warstwa inwersyjna była obecna szczególnie na wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g) , gdzie według pomiaru radiosondażowego z 12 UTC sięgnęła +5°C we Wrocławiu. Przy ziemi panowała wtedy ujemna temperatura.

Zerknijmy następnie na grafikę, która ukazuje prognozowane odchylenie temperatury w okresie od 29.12.2021 r. do 4.01.2022 r. Dostrzegamy, że szczególnie w środę zaznaczy się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód, południowy-zachód oraz południe, gdzie wartości będą powyżej normy klimatologicznej, biorąc pod uwagę okres referencyjny. Szczególnie interesująco wyglądają jednak prognozy na czwartek i piątek, gdy w całym kraju temperatura ma być o nawet 8/10°C powyżej normy klimatologicznej. Ciepły zapowiada się także sylwester. Wraz z początkiem 2022 roku temperatura nieco obniży się. Szczególnie nocami pojawi się mróz, ale w ciągu dnia na przeważającym obszarze Polski będzie dodatnia. Przejściowe większe ochłodzenie możliwe jest dopiero w okolicach 5-6 stycznia 2022 r., ale z uwagi na dynamiczną sytuacje prognozy numeryczne mogą ulec zmianie.

Mróz tęgi ustąpił. Odwilż wędruje na wschód.  Nawet 13°C na przełomie 2021/22 w Polsce, ale ujemne temperatury nie będą rzadkością w styczniu

Interesująco wygląda za to prognoza miesięcznej anomalii temperatury za okres od 1.12.2021 r. do 31.12.2021 r. Dostrzegamy, że w skali miesięcznej, biorąc pod uwagę okres ref. 1991-2020 ostatni miesiąc roku zapisze się poniżej normy. Zatem coraz bardziej prawdopodobne wydaje się, że IMGW-PIB zaklasyfikuje grudzień jako miesiąc chłodny. Z największym ujemnym odchyleniem miesięcznym na północy i północnym-wschodzie.

Mróz tęgi ustąpił. Odwilż wędruje na wschód.  Nawet 13°C na przełomie 2021/22 w Polsce, ale ujemne temperatury nie będą rzadkością w styczniu

Mróz odpuści na przełomie 2021/22. Wróci jednak w styczniu

Poniższa mapa pokazuje nam średnie odchylenie temperatury, mając na uwadze stary okres referencyjny 1979-2000. Są to prognozowane średnie wartości dla okresu najbliższych 5 dni. Widzimy, że na zachodzie Polski, średnia anomalia sięgnie nawet 6°C powyżej normy wieloletniej. Chwilowo w tej części kraju wartości na termometrach będą charakterystyczne nie dla przedzimia, a przedwiośnia. Chłodniej w tym czasie ma być na wschodzie i północnym-wschodzie.

Mróz tęgi ustąpił.

Odwilż obejmie całą Polskę już w środę, 30 grudnia 2021. Pod koniec roku termometry na zachodzie pokażą nawet 10°C/13°C. W centrum i na południu przeważnie będzie na przełomie 2021/22 7°C/9°C. Na wschodzie od 4°C do 7°C. Najniższych wartości oczekujemy na północnym-wschodzie.

ocieplenie w polsce 2021/22

Cyrkulacja strefowa przyniesie na przełomie 2021/22 r. zmienne warunki pogodowe. Nie zabraknie silnego wiatru, opadów i wahań temperatury

Poniższa grafika obrazuje nam średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 5 dni. Dostrzegamy, że nasz kraj znajdzie się pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia, które wędrować będą z zachodu na wschód wraz z frontami atmosferycznymi. Szczególnie w południowej części kraju zaznaczy się przejściowo klin wyżu z południa Europy. Duża różnica ciśnienia pomiędzy północą a południem Starego Kontynentu będzie skutkować występowaniem silnego wiatru. Szczególnie w sylwestra i noc z 31/12.2021 r. na 1.01.2022 r. W pierwszych dniach stycznia pozostaniemy w zasięgu cyrkulacji atlantyckiej, dlatego warunki pogodowe nie będą stabilne. Na przeważającym obszarze Polski pojawią się opady atmosferyczne. W cieplejszych masach powietrza będzie to deszcz, natomiast w chłodniejszych śnieg. Istnieje ryzyko, że jeszcze w pierwszej dekadzie stycznia pojawią się lokalne burze śnieżne w Polsce.

mróz w kraju

Na dłużej zima może nadejść w drugiej i trzeciej dekadzie stycznia

Pierwsza dekada stycznia powinna zapisać się jako ciepła, chociaż okresami spłynie do nas chłód z północy, przynosząc przejściowy mróz na większym obszarze Polski, jak i też opady śniegu. Istnieje jednak ryzyko, że dłuższe okresy chłodu pojawią się w drugiej i 3 dekadzie stycznia. Na ten moment są to prognozy obarczone dużym błędem prognostycznym z uwagi na odległy termin i dynamiczną sytuacje baryczną. Dużo będzie zależeć m.in od aktywności cyrkulacji strefowej, kondycji wiru polarnego, jak i też potencjalnej blokady atlantyckiej cyrkulacji i przesunięcia prądu strumieniowego na południe Europy.

Wstępna prognoza odchylenia temperatury na okres od 11.01.2022 r. do 18.01.2022 r. według CFS

ujemna anomalia w polsce

Wstępna prognoza odchylenia temperatury na okres od 18.01.2022 r. do 25.01.2022 r. według CFS

odchylenie poniżej normy w polsce