Mróz uderzy w Europie, przymrozki pojawią się również w Polsce. Nawet -10°C. (8.10.2021 – 12.10.2021 MAPY POGODOWE)

Mróz pojawi się w Europie, przymrozki będą również w Polsce. Sprawdzimy, co prognozują najnowsze wyliczenia modeli europejskich oraz amerykańskich.

Mróz pojawi się w Europie

Nadchodzi pierwsze większe uderzenie jesiennego zimna do Europie kontynentalnej. Oczekuje się, że w Polsce pierwsze nocne i poranne przymrozki pojawią się już w piątek. Jednak szczególnie zimny zapowiada się weekend. Wygląda jednak na to, że ochłodzenie będzie przejściowe. Na początku przyszłego tygodnia na nizinach przymrozki ustąpią, pojawi się więcej chmur i opady atmosferyczne. W górach i na obszarach podgórskich niewykluczone są opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Poza obszarami górskimi prawdopodobnie pierwszy akcent zimowy jeszcze nie wystąpi.

Animacja obrazująca temperaturę minimalną w okresie od 5.10.2021 do 18.10.2021. Miejscami i okresami wartości będą niższe od prognozowanych w naszych szerokościach geograficznych

Prognozowana anomalia temperatury na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na 10.10.2021, 06Z według modelu GFS, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1981-2010

Mróz uderzy w Europie, przymrozki pojawią się również w Polsce. Nawet -10°C.

Mróz w Europie. Cyrkulacja w naszej części Europy zmieni się na wschodnią i napłynie kontynentalna, zimna masa powietrza

Dobiega końca ciepły okres synoptyczny. Od połowy bieżącego tygodnia cyrkulacja ulegnie zmianie na wschodnią. Dlatego też zacznie płynąć do nas suche i chłodne powietrze kontynentalne, pojawią się dogodne warunki w porze nocnej do silnych spadków temperatury. Nawet do wartości ujemnych.

Poniższa mapa obrazuje nam rozkład anomalii temperatury w okresie od 5.10.2021 do 11.10.2021 w oparciu o model ICON. Dostrzegamy, że wtorek będzie najcieplejszym dniem na południu, południowym-zachodzie i zachodzie. Niewykluczone, że temperatura na tym obszarze przekroczy 25°C. Chłodniej już od środy, ale w dalszym ciągu mają być to wartości powyżej normy. Od czwartku widzimy ujemną anomalie temperatury, która wkroczy nad wschodnią połowę kraju. Jednak kulminacyjna fala chłodu według najnowszych prognoz przypadnie na koniec i początek przyszłego tygodnia. Widzimy jednak, że na przełomie 1 i 2 dekady października, najniższe wartości zanotujemy na wschodzie i południu. Nieco cieplej powinno być na zachodzie i północy. Poniższe anomalie są liczone, mając na uwadze najnowszy okres referencyjny 1991-2020.

mróz i ochłodzenie w polsce

Silne ochłodzenie powinny przejściowo pojawić się również w części zachodniej lub południowej Europy, ale najgorsza sytuacja będzie w Europie Środkowej, Europie Wschodniej i regionie Bałtyku. Dlatego sezon grzewczy rozpocznie się w wielu regionach Starego Kontynentu z uwagi na występowanie ujemnej temperatury w wielu miejscach.

Przymrozki i mróz w Europie. Zimny GEFS także dla Polski

Znaczny spadek temperatury i możliwość przymrozków. Szczególnie przygruntowych sygnalizują wszystkie wiodące modele numeryczne. Wyż znad Europy Wschodniej ściągnie do naszych szerokości geograficznych mocno wychłodzoną masę kontynentalną, co przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze sprzyjać ma spadkom temperatury do wartości ujemnych. Przygruntowe przymrozki w Polsce są przesądzone, ale nie można wykluczyć, że miejscami w zastoiskach zimna, czyli tzw. mrozowiskach pojawią się tez na wysokości 2 m.n.p.g i będą to nawet wartości dwucyfrowe. np. w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej.

Mróz uderzy w Europie, przymrozki pojawią się również w Polsce. Nawet -10°C.

Prognozy do połowy października nie napawają optymizmem, gdyż sygnalizują wydłużenie się chłodnego okresu synoptycznego. Najniższa temperatura będzie na południu i wschodzie. Nieco cieplej na zachodzie i północy. Wygląda na to, że w przyszłym tygodniu po suchym okresie synoptycznym. Pojawi się więcej wilgoci, a nawet niże baryczne, które przyniosą opady deszczu, a w górach i na obszarach podgórskich również deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura w tym okresie ma być poniżej normy wieloletniej. W środkowej troposferze dominować ma zatoka chłodu, a w jej obrębie wirować powinny niże. Również widoczne w środkowych warstwach troposfery o charakterze środkowo-troposferycznych kropli chłodu.

Mróz uderzy w Europie, przymrozki pojawią się również w Polsce. Nawet -10°C.

Wygląda jednak, że ochłodzenie nie będzie trwałe, gdyż po 15-17 października cieplejsze masy powietrza mogą ponownie napłynąć do Polski. Dynamika w pogodzie może być jednak większa niż na początku października z uwagi na nasuwanie się stref frontowych i niżów do naszych szerokości geograficznych.

silne ochłodzenie w polsce

Ochłodzenie będzie tylko przejściowe, ale odczuwalne przez wiele dni

Wyraźne ochłodzenie i zdecydowanie większy obszar chłodu prognozuje najnowsza aktualizacja modelu ECMWF. Zgodnie z naszymi przewidywaniami obszar ujemnej anomalii przesunął się bardziej na zachód. Jednak wygląda na to, że najchłodniej będzie na południu i wschodzie. Kilka nocy z przymrozkami na przełomie 1 i 2 dekady października jest możliwych.

pogoda. ecmwf i niska temperatura

Wiele modeli sygnalizuje, że na przełomie 2 i 3 dekady października temperatura w całym kraju powinna wzrosnąć do wartości w normie wieloletniej, a miejscami nawet powyżej normy wieloletniej. Szczególnie w zachodniej części kraju. Zatem ochłodzenie będzie przejściowe, ale odczuwalne w całym kraju.

ujemna anomalia ustąpi

Prognozy na koniec października zakładają znaczne ocieplenie w Polsce. Z wartościami nawet powyżej normy wieloletniej. Będziemy monitorować trend w kolejnych aktualizacjach modelu europejskiego, gdyż wyliczenia na tak odległy okres może ulec jeszcze korekcie.

temperatura powyżej normy