Tęgi mróz w Polsce. Nawet -19 stopni w prognozach. Jęzor chłodu sięgnie naszego regionu. Szokujące temperatury

Za nami weekend z pierwszym silniejszym akcentem zimowym na nizinach w tym sezonie. Tymczasem w prognozach pogody widać już silny mróz. We wpisie sprawdzimy, czy modele pogodowe są zgodne odnośnie scenariusza zimowego oraz kiedy spadki temperatury w Polsce mogą być najsilniejsze.

Mróz w Polsce i regionie. Jakie są jego przyczyny?

Najczęściej, by w naszym regionie jesienią, zimą, czy wiosną pojawiał się mróz potrzebny jest wyż na wschodzie lub północy kontynentu. Spójrzmy na sytuację synoptyczną.

Silny mróz w regionie. Sytuacja synoptyczna
Mróz w regionie. Sytuacja synoptyczna

Widzimy tu wyż w regionie Skandynawii. Jednak to nie ten ośrodek jest głównym winowajcą silnego spływu chłodu w nasz region. Silny wyż rozbudował się również nad Rosją (widać go w prawym górnym rogu mapy). Ciśnienie w centrum wyżu dochodzi do 1040 hPa, a to już bardzo dużo. Wyż ten powoduje silny spływ chłodnych mas powietrza ze wschodu do Europy Wschodniej i Centralnej. Dodatkowo, północą kontynentu z początkiem tygodnia zacznie przemieszczać się niż. Po dotarciu nad północno zachodnią Rosję, zacznie od potęgować spływ chłodu z północy na południe. Doskonale widać to będzie za moment na animacji prognoz temperatury. Tymczasem spójrzmy na rozkład mas powietrza nad Europą w połowie tygodnia.

Rozkład mas powietrza nad Europą. Silny mróz pojawi się w regionie
Mróz w regionie. Silny spływ chłodu z północy

Na powyższej mapie rozkładu mas powietrza widać jak „jęzor chłodu” sięga nie tylko Polski, ale również choćby Niemiec, Czech, a nawet Węgier.

Mróz w Polsce. Kiedy spadki temperatury będą najsilniejsze?

Poniżej prognoza temperatury obowiązująca od dzisiejszego dnia, aż do końcówki miesiąca. Sprawdźmy kiedy i w jakich regionach mróz będzie w Polsce najsilniejszy.

Mróz w Polsce. Prognoza temperatury do końca listopada

Pierwszy, całodobowy mróz pojawi się na północnym wschodzie kraju już w poniedziałek. Z każdą godziną strefa ujemnych temperatur obejmować będzie coraz większy obszar Polski Wschodniej. We wtorek po południu ujemne temperatury panować będą już w całek Polsce Północnej, na wschodzie oraz w centrum kraju. Noc z wtorku na środę przynieść może spadki temperatury nawet w okolice -10 stopni Celsjusza na północnym wschodzie Polski. Środa upłynie nam pod znakiem mrozu niemal w całym kraju.

Silny mróz w nocy z środy na czwartek
Silny mróz w nocy z środy na czwartek

Jednak największych spadków temperatury spodziewamy się w nocy z środy na czwartek. W tym okresie mróz sięgać może lokalnie -18, nawet -20 stopni stopni Celsjusza. Dlaczego w kraju zrobi się aż tak zimno? Prócz spływu chłodu z północnego wschodzi w środku tygodnia noce prawdopodobnie będą bezchmurne. Dlatego też obserwowali będziemy szybką radiację ciepła ku górze. Temperatury bardzo szybko wieczorem spadać będą w dół, a mróz stanie się siarczysty. Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski

Czy zima termiczna zagości u nas na dłużej?

Wiemy już, że przed nami bardzo chłodny okres w pogodzie nad Polską. Silny spływ chłodu przyniesie nam mróz w w pierwszej części rozpoczynającego się tygodnia. Jak będzie natomiast wyglądało to w kolejnych dniach? Czy niskie temperatury i zima zostaną z nami na dłużej? Otóż nie. W czwartek, z północy „nurkował” będzie aktywny niż z północy. Przyniesie on początkowo śnieżycę, jednak szybko za niżem napłynie do nas znacznie cieplejsze powietrze z regionów Europy Zachodniej.

Temperatura w górę na koniec tygoodnia
Wzrost temperatury w drugiej połowie tygodnia

W kraju zrobi się ciepło. W czwartek po południu na zachodzie kraju termometry wskazywać mogą już nawet w okolicach 10 stopni na plusie. Na wschodzie kraju nieco chłodniej, jednak tutaj również 3-4 stopni powyżej zera. Ocieplenie nie potrwa długo, ponieważ mróz wróci do nas już w weekend. Jednak na tą chwilę prognozy nie wskazują, że będzie on tak silny jak w okolicach środy.