Wichury uderzą w Polskę. Silny wiatr powyżej 80 km/h będzie odcinał prąd i łamał drzewa. Możliwe burze i linia szkwału

Wichury uderzą w Polskę. Silny wiatr przekroczy 80 km/h. Na skutek gwałtownych porywów wiatru możliwe są szkody wiatrowe. Niewykluczone, że w drugiej połowie tygodnia utworzą się także burze.

Groźne wichury sięgną Polski

Od kilku dni uważnie śledzimy najnowsze prognozy numeryczne na drugą połowę tygodnia. Wynika z nich, że czekają nas wichury, a nawet możliwość wystąpienia zjawisk burzowych. Szczególnie niepokojące prognozy są na okres 23-24 listopada 2023 r, gdy to na przeważającym obszarze Polski porywy wiatru mogą przekroczyć 70-80 km/h, powodując szkody.

Głęboki niż baryczny namiesza w pogodzie na obszarze Polski, przynosząc silny wiatr o skali wichury. Prędkość wiatru wzrośnie m.in z uwagi na dużą różnice ciśnienia oraz obecność prądu strumieniowego, co nasili przepływ. Niewykluczone, że na schodzącym z północy na południe chłodnym froncie atmosferycznym, pojawią się burze, które przyniosą silny wiatr jaki powodować będzie szkody, przekraczając nawet 80-100 km/h z uwzględnieniem oddziaływania konwekcji na froncie chłodnym. Liczne wiatrołomy, przerwy w dostawach prądu, a nawet zerwany dachy i poszycia dachowe są prawdopodobne w niektórych rejonach naszego kraju.

Prognoza ciśnienia i położenia niżów oraz wyżów nad Europą i obszarami przyległymi, 24 listopada 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

Sprawcą silnego załamania pogody okaże się niż baryczny, który wchodzić ma w skład cyrkulacji strefowej oraz powstanie nad Atlantykiem Północnym. Niż ten wytworzy swój własny system frontów atmosferyczny. Szczególnie istotny okaże się front chłodny, na którym zjawiska towarzyszące okażą się najgroźniejsze w drugiej części tygodnia. Wichury wynikać będą nie tylko z dużego gradientu barycznego, ale również oddziaływania konwekcji. Pęd powietrza z wyższych wysokości ma mieć tendencje do schodzeniu ku ziemi, powodując miejscowe szkody. Na rozległym froncie atmosferycznym, dojdzie dodatkowo do zaburzenia falowego, które urośnie do postaci wtórnego ośrodka niżowego, w jakim ciśnienie może spaść do około 970-975 hPa.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 23 listopada 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny wiatr nad Polską
Silna wichura w prognozach numerycznych

Groźne prognozy dla Polski

Centrum głębokiego niżu barycznego powinno znajdować się nad północną częścią europejskiego obszaru synoptycznego, ale może sięgnąć państw bałtyckich. Bardzo prawdopodobne, że różnica ciśnienia (gradient baryczny) pomiędzy północnym – wschodem a południowym – zachodem naszego kraju przekroczy 20 hPa, powodując wystąpienie groźnej wichury. Prąd strumieniowy istotnie nasili przepływ mas powietrza w całym pionowym profilu troposfery, dodatkowo w dolnych warstwach może zaznaczyć się LLJ, czyli dolno-troposferyczny prąd strumieniowy. Groźne są prognozy głównie w obrębie przechodzenia chłodnego frontu atmosferycznego, który przyniesie nie tylko opady, ale także silny wiatr. Strefa frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym przechodzić ma z północnego – zachodu na południowy – wschód, przynosząc opady deszczu, deszczu ze śniegiem, ale od dzielnic północnych przechodząc stopniowo w mokry śnieg. Spowodowane będzie to spływem masy arktycznej morskiej za frontem. Na Bałtyku możliwy efekt morza.

Zobacz też: Tęgi mróz w Polsce. Nawet -19 stopni w prognozach

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 23 listopada 2023, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźne burze w Polsce
Silna wichura w Polsce i ulewy oraz możliwe burze

Zagrożenie ze strony bardzo silnych porywów wiatru będzie szczególnie w obrębie chłodnego frontu atmosferycznego, gdzie dodatkowo może utworzyć się linia szkwału (ang. NCFR). Porywy wiatru w strefie frontowej dochodzić mogą do 70-90 km/h, a punktowo nawet przekraczając 100 km/h, powodując szkody. W kolejnych dniach obserwować będziemy stabilizacje wiązek prognostycznych. Siła wiatru będzie zależna od głębokości niżu i jego położenia, prądu strumieniowego i prędkości przemieszczania się chłodnego frontu w formie katafrontu. Coraz więcej jednak wskazuje, że w drugiej połowie rozpoczynającego się tygodnia doświadczymy silnego załamania pogody, które spowodować może duże straty materialne. Dodatkowo wiatr może stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Prognoza porywów wiatru na 24 listopada 2023, 00 UTC dla Polski według ECMWF

groźna pogoda w Polsce
Wichura nad Polską

Duże prawdopodobieństwo silnej wichury

Nie ulega wątpliwości, że obecnie prawdopodobieństwo wystąpienia silnej wichury wynosi 70-85%. W kolejnych dniach będziemy wskazywać precyzyjnie, gdzie wystąpią najsilniejsze porywy wiatru, które wynikać mają nie tylko z dużego gradientu barycznego, ale także obecności prądu strumieniowego i przechodzenia chłodnego frontu atmosferycznego. Wiele wskazuje, że synoptycy IMGW wydadzą alerty pierwszego i być może drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Warto przypomnieć, że IMGW publikuje ostrzeżenia meteorologiczne, gdy osiąga on w porywach 20 m/s, czyli 72 km/h.

Prognoza porywów wiatru na 23 listopada 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wichura nad Polską
Dynamiczna pogoda

Prognoza porywów wiatru na 24 listopada 2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wichura, 24 listopada 2023
Wichura w prognozach dla Polski

Wkrótce przekonamy się, które regiony doświadcza najsilniejszego wiatru i wpływu możliwej linii szkwału na chłodnym froncie atmosferycznym. Prognozy numeryczne nieustannie monitorujemy, aby precyzyjne wskazywać regiony, gdzie okaże się najsilniejsze.

Wichura i burze możliwe nad Polską

Prognoza porywów wiatru do 24 listopada 2023, 15 UTC według modelu GFS dla Polski

silny wiatr nad Polską i wichura
Groźne wichura w piątek nad Polską. Na Bałtyku wystąpi silny sztorm

Fanipogody.pl