Nadchodzi niebezpieczny front ciepły do Polski. Burze śnieżne odpuszczają

Dynamiczną sytuacje pogodową funduje nam niż „FLORENZ”, który ulokowany jest w rejonie Zatoki Ryskiej. Z północnego-zachodu spływa do nas powietrze arktyczne, morskie o znacznym potencjale chwiejności.

W ciągu ostatnich 24 godzin burze pojawiły się w sporej części Polski. Zwłaszcza na zachodzie kraju. Konwekcja stopniowo zanika, lokalne burze zatem również.

Dane z detekcji wyładowań za ostatnie 24 godziny, dane blitzortung

Nadchodzi front ciepły, sypnie mocno śniegiem, możliwe opady marznące

We wtorek z zachodu na wschód dość wolno będzie przemieszczał się ciepły front atmosferyczny. Początkowo spodziewamy się umiarkowanych oraz intensywnych opadów śniegu, które będą przechodziły w deszcz. Prognozowana suma opadów wyniesie do 10-20 mm.

Spodziewane są także umiarkowane oraz silne porywy wiatru do 40-60 km/h, które będą powodować zawieje oraz zamiecie śnieżne.

Prognozowany obszar opadów według modelu GFS, w przedniej części będzie to śnieg, natomiast w tylnej deszcz. Należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia opadów marznących powodujących niebezpieczną gołoledź na zachodzie Polski

W górach duże sumy opadów śniegu

Województwo małopolskie i śląskie (południowe rejony)

Przebieg: Na południu województwa prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym lub silnym powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 20 cm do 30 cm, lokalnie do 35 cm. W nocy prognozuje się wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu powodującego gołoledź.
Czas wydania: 2019-01-14 16:02:00
Synoptyk IMGW-PIB: Piotr Wałach

Orientacyjna prognoza zagrożeń na najbliższe 3 dni dla Polski. Na południu Polski wydano 2 stopień w prognozie zagrożeń przed intensywnymi opadami śniegu, co więcej na południowy-zachodzie IMGW ostrzega przed zamieciami i zawiejami śnieżnymi jutro. Dodatkowo w centrum i na wschodzie w ciągu najbliższych 48 godzin możliwe są również kolejne opady marznące.

Spodziewany typ opadu we wtorek na obszarze Polski, pomarańczowo zaznaczono prawdopodobne obszary opadów marznących powodujących gołoledź