Dynamiczną sytuacje pogodową funduje nam niż „FLORENZ”, który ulokowany jest w rejonie Zatoki Ryskiej. Z północnego-zachodu spływa do nas powietrze arktyczne, morskie o znacznym potencjale chwiejności.
W ciągu ostatnich 24 godzin burze pojawiły się w sporej części Polski. Zwłaszcza na zachodzie kraju. Konwekcja stopniowo zanika, lokalne burze zatem również.
Dane z detekcji wyładowań za ostatnie 24 godziny, dane blitzortung
Nadchodzi front ciepły, sypnie mocno śniegiem, możliwe opady marznące
We wtorek z zachodu na wschód dość wolno będzie przemieszczał się ciepły front atmosferyczny. Początkowo spodziewamy się umiarkowanych oraz intensywnych opadów śniegu, które będą przechodziły w deszcz. Prognozowana suma opadów wyniesie do 10-20 mm.
Spodziewane są także umiarkowane oraz silne porywy wiatru do 40-60 km/h, które będą powodować zawieje oraz zamiecie śnieżne.
Prognozowany obszar opadów według modelu GFS, w przedniej części będzie to śnieg, natomiast w tylnej deszcz. Należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia opadów marznących powodujących niebezpieczną gołoledź na zachodzie Polski
W górach duże sumy opadów śniegu
Województwo małopolskie i śląskie (południowe rejony)
Przebieg: Na południu województwa prognozuje
się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym lub silnym
powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 20 cm do 30 cm, lokalnie do 35
cm.
W nocy prognozuje się wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu
powodującego gołoledź.
Czas wydania: 2019-01-14 16:02:00
Synoptyk IMGW-PIB: Piotr Wałach
Orientacyjna prognoza zagrożeń na najbliższe 3 dni dla Polski. Na południu Polski wydano 2 stopień w prognozie zagrożeń przed intensywnymi opadami śniegu, co więcej na południowy-zachodzie IMGW ostrzega przed zamieciami i zawiejami śnieżnymi jutro. Dodatkowo w centrum i na wschodzie w ciągu najbliższych 48 godzin możliwe są również kolejne opady marznące.
Spodziewany typ opadu we wtorek na obszarze Polski, pomarańczowo zaznaczono prawdopodobne obszary opadów marznących powodujących gołoledź
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC