Dynamiczną sytuacje pogodową funduje nam niż “FLORENZ”, który ulokowany jest w rejonie Zatoki Ryskiej. Z północnego-zachodu spływa do nas powietrze arktyczne, morskie o znacznym potencjale chwiejności.

W ciągu ostatnich 24 godzin burze pojawiły się w sporej części Polski. Zwłaszcza na zachodzie kraju. Konwekcja stopniowo zanika, lokalne burze zatem również.

Dane z detekcji wyładowań za ostatnie 24 godziny, dane blitzortung

Nadchodzi front ciepły, sypnie mocno śniegiem, możliwe opady marznące

Sytuacja synoptyczna na dzień 15.01.2019 r. Polska dalej będzie w obszarze obniżonego ciśnienia, jednak zacznie obejmować nas kolejny atlantycki niż z frontem ciepłym.

We wtorek z zachodu na wschód dość wolno będzie przemieszczał się ciepły front atmosferyczny. Początkowo spodziewamy się umiarkowanych oraz intensywnych opadów śniegu, które będą przechodziły w deszcz. Prognozowana suma opadów wyniesie do 10-20 mm.

Spodziewane są także umiarkowane oraz silne porywy wiatru do 40-60 km/h, które będą powodować zawieje oraz zamiecie śnieżne.

Prognozowany obszar opadów według modelu GFS, w przedniej części będzie to śnieg, natomiast w tylnej deszcz. Należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia opadów marznących powodujących niebezpieczną gołoledź na zachodzie Polski

Prognoza zasięgu opadów na godzinę 10 we wtorek 

Prognoza opadów na godzinę 13 we wtorek, śnieg padać będzie w wielu rejonach Polski. 

W górach duże sumy opadów śniegu

Województwo małopolskie i śląskie (południowe rejony)

Przebieg: Na południu województwa prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym lub silnym powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 20 cm do 30 cm, lokalnie do 35 cm. W nocy prognozuje się wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu powodującego gołoledź.
Czas wydania: 2019-01-14 16:02:00
Synoptyk IMGW-PIB: Piotr Wałach

Orientacyjna prognoza zagrożeń na najbliższe 3 dni dla Polski. Na południu Polski wydano 2 stopień w prognozie zagrożeń przed intensywnymi opadami śniegu, co więcej na południowy-zachodzie IMGW ostrzega przed zamieciami i zawiejami śnieżnymi jutro. Dodatkowo w centrum i na wschodzie w ciągu najbliższych 48 godzin możliwe są również kolejne opady marznące.

Spodziewany typ opadu we wtorek na obszarze Polski, pomarańczowo zaznaczono prawdopodobne obszary opadów marznących powodujących gołoledź


To nie koniec problemów pogodowych w Polsce


Arkadiusz Wójtowicz

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.