Niebezpieczne wichury uderzą w Europę. Wiatr ponad 100 km/h na zachodzie i burze, natomiast w Polsce silny mróz

Niebezpieczne wichury pojawią się w Europie. Prędkość wiatru przekroczy ponad 100 km/h na zachodzie Starego Kontynentu. Możliwe są tam również burze, natomiast w Polsce nocami silny mróz jak na drugą dekadę marca.

Niebezpieczne wichury nie pojawią się w Polsce

Od dłuższego czasu uważnie obserwujemy sytuacja synoptyczną nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Na wschodzie Starego Kontynentu w najbliższych dniach znajdować ma się silny wyż. Istotna blokada cyrkulacji zachodniej obejmować ma duży obszar Europy. W najbliższych dniach jednak nad zachodnią częścią Europy pojawi się głęboki ośrodek niskiego z układem frontów atmosferycznych. Na Wyspach Brytyjskich, a zwłaszcza w Irlandii porywy wiatru mogą przekroczyć 100-130 km/h, powodując miejscowe szkody. Z prognoz numerycznych wynika, że groźne warunki pogodowe na tym obszarze wystąpią w sobotę i niedzielę. Natomiast w Polsce stabilny wyż skutkować ma pogodną aurą i dużymi dobowymi amplitudami temperatury. Nocami do 13 marca silny mróz. Zwłaszcza na wschodzie i południu, a zwłaszcza w obszarach podgórskich i górskich. Niebezpieczne wichury nie uderzą w kolejnych tygodniach. Czeka nas dużo dni ze stabilnymi warunkami pogodowymi.

Wyliczane średnie ciśnienie atmosferyczne na okres od 11.03.2022 do 21.03.2022 według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych.

Niebezpieczne wichury uderzą w Europę. Wiatr ponad 100 km/h na zachodzie i burze, natomiast w Polsce silny mróz

Niebezpieczne wichury nad wschodnimi i północnymi wodami Oceanu Atlantyckiego. Niże przyniosą we współpracy z wyżem istotne ocieplenie w przyszłym tygodniu do Polski

Marzec do tej pory przynosi stabilne warunki pogodowe. Na ogół pogodę kształtują ośrodki wysokiego ciśnienia, które w nie każdej sytuacji przynosi pogodną aurę. Czasem zalega nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne. Opady są poniżej normy wieloletniej i taka sytuacja utrzyma się również w kolejnych tygodniach mijającego miesiąca. Jednak w drugiej połowie bieżącego tygodnia spłynęła sucha masa powietrza pochodzenia polarno kontynentalnego. Silny wyż z centrum w pobliżu Polski blokuje przemieszczanie się niżów z frontami atmosferycznymi. Antycyklonalna blokada jest widoczna również w środkowej troposferze, zatem wyż obecny jest nie tylko w dolnych warstwach troposfery, ale także na innych wysokościach izobarycznych. Niże baryczne będą obecne w przyszłym tygodniu w zachodniej części Europy i przyniosą ocieplenie również w naszym kraju. Pogoda w Polsce ma być w dalszym ciągu stabilna. Zrobi się również cieplej za sprawą zmiany kierunku adwekcji mas powietrza na południowy. Niebezpieczne wichury nie grożą nam. Niewykluczone jednak, że chłód będzie powracał czasem do kraju, przynosząc spadki temperatury poniżej zera na nizinach.

Prognozowane maksymalne wartości temperatury według modelu GFS za okres od 11.03.2022 do 21.03.2022

ocieplenie w polsce

Prognozowane maksymalne porywy wiatru za okres od 11.03.2022 do 15.03.2022 według modelu GFS i widoczne niebezpieczne wichury nad Atlantykiem oraz w pobliżu Wysp Brytyjskich i Hiszpanii oraz Francji

Niebezpieczne wichury uderzą w Europę. Wiatr ponad 100 km/h na zachodzie i burze, natomiast w Polsce silny mróz

Od kilku dni silniejsze wiatry nawiedzają jednak zachodnią część Starego Kontynentu. Szczególnie silne porywy wiatru spełniające kryteria dla niebezpieczne wichury wystąpiły w pobliżu Irlandii oraz Szkocji. Groźna pogoda się również we znaki w najbliższych dniach w rejonie Francji, silny wiatr nie ominie również rejonu Hiszpanii. Nie zabraknie opadów w zachodniej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego związane z frontami atmosferycznymi niżów z rodowodem atlantyckim.

Prognozowane porywy wiatru za okres od 11.03.2022 do 16.03.2022 według modelu ICON obrazujące niebezpieczne wichury dla Europy i rejonów przyległych

Niebezpieczne wichury uderzą w Europę. Wiatr ponad 100 km/h na zachodzie i burze, natomiast w Polsce silny mróz

Wkrótce więcej informacji o niebezpiecznych wichurach na zachodzie