Obecnie nad Morzem Śródziemnym tworzy się stosunkowo rzadki cyklon pozatropikalny. Niejednokrotnie mają one nawet klasyczne oko jak huragan. Groźny medikan powstaje w środkowej części tego dużego akwenu i stworzy duże zagrożenie dla Grecji, Turcji czy Włoch.
Dlaczego powstaje medikane
Ten rzadki głęboki niż powstaje, gdy nad gorące wody Morza Śródziemnego napływa powietrze pochodzenia arktycznego. Jest on stosunkowo rzadki, bo pojawiają się maksymalnie 2 razy do roku w tym rejonie.
Według bieżących prognoz w sobotę ten cyklon pozatropikalny uderzy najpierw w rejon Krety, jak i też Wysp Egejskich oraz również Grecji.
Według prognoz groźnie będzie szczególnie na Peloponezie, gdzie sumy opadów przekroczyć mogą 400 mm. Omawiany pogłębiający się niż powodować będzie zalania, zniszczenia wiatrowe. Towarzyszyć mają mu również burze. Wkraczając nad ląd, tracić zacznie na intensynwości.
Prognozowane ulokowanie, natężenie godzinowe według modelu ICON w okresie od czwartku do poniedziałku
Prognozowana akumulacja opadów do 1 października
Prognozowane maksymalne porywy wiatru na Morzu Śródziemnym i państwach leżących blisko niego w kolejnych dniach
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC