Niszcząca wichura uderzy na zachodzie. Wiatr 130-145 km/h zerwie dachy i będzie wyrywał drzewa

Do Europy zbliża się potężna wichura. Głęboki cyklon Atlantycki nazwany Nigel znajduje się już bardzo blisko naszego kontynentu. W Europę uderzy nie tylko niszczący wiatr. Mieszkańcy regionów zachodnich i północnych zmagać będą się również z ulewami, a nawet burzami.

Wichura w Europie. Czym będzie spowodowana?

Oczywiście głównym powodem silnego wiatru w Europie będzie wspominany we wstępie wpisu cyklon. Spójrzmy jak wygląda sytuacja synoptyczna na dzisiejszy poranek.

Wichura w Europie niesiona przez cyklon
Wichura w Europie. Czym spowodowana?

Zbliżający się do Europy niż jest bardzo głęboki. Ciśnienie atmosferyczne w jego centrum spadło w okolice 960 hPa. Z kolei nad Polską rozwinął się wyż. W naszym regionie barometry pokazują z kolei 1030 hPa. To bardzo duża różnica ciśnienia, jak na tak niedużym (w skali globu) obszarze. Jak wiemy, gdzie duża różnica ciśnienia, tam pojawia się silny wiatr. Możemy również zwrócić uwagę na bardzo gęsto ułożone izobary, czyli linie łączące punkty o tych samych wartościach ciśnienia atmosferycznego. Izobary bardzo gęsto ułożone są w okolicach Wysp Brytyjskich. To właśnie w tym regionie wichura będzie w najbliższym czasie najsilniejsza. Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski

Wichura o wielkiej mocy. Wiatr może zrywać dachy

Poniżej prognoza siły wiatru dla Wysp Brytyjskich na noc z niedzieli na poniedziałek. Mapa oparta jest o wyliczenia modelu ECMWF.

Prognoza wiatru dla Wysp Brytyjskich. Silna wichura w Szkocji
Prognoza wiatru dla Wysp Brytyjskich. Silna wichura

Widzimy, że w nocy dla Szkocji prognozowany był wiatr przekraczający 140 km/h. Dane dostępne na portalu Ogimet pokazują, że w szkockim Coirngorm w nocy powiało nawet 165 km/h. To oczywiście pomiar wykonany w górach, jednak warto dodać, że w Szkocji w wielu regionach odnotowano w nocy porywy wiatru przekraczające 130 km/h. Wiatr o takiej sile z łatwością łamie drzewa, dlatego czekamy na doniesienia z Wysp Brytyjskich. Mam jednak nadzieję, że na utrudnieniach w komunikacji lotniczej i uszkodzonych drzewach sprawa się zakończy. Zobaczmy jeszcze jak wyglądają prognozy wiatru dla Europy na kolejne dni.

Wichura na Wyspach Brytyjskich. Spokój w naszej części Europy

Widzimy, że to nie ostatnia wichura, która uderza w Wyspy Brytyjskie w tym tygodniu. W okolicach środy nad Wyspy dotrze kolejny niż atlantycki. Znów znacznie wzrośnie kontrast ciśnienia, dlatego wiatr w zachodniej Europie znów będzie bardzo silny. Tymczasem spójrzmy również na nasz region kontynentu.

Wyż w naszym regionie. Mało dynamiki w pogodzie w najbliższych dniach

Podczas gdy na zachodzie Europy szaleje wichura, a pogoda robi się coraz bardziej dynamiczna, w naszym regionie rozwinął się wyż. Jego centrum znajduje się bardzo blisko Polski. Zapewnia nam to doskonałą, jak na końcówkę września pogodę w Polsce (przeczytaj prognozę pogody na poniedziałek 25 września).

Brak wiatru i duże ilości słońca. Prognoza pogody dla Polski
Prognozy dla Polski. Sporo słońca i brak wiatru

Powyżej prognoza zachmurzenia na wtorek nad Polską. Widzimy, że czeka nas sporo pogodnego nieba. Jednak spokojnie mógłbym tutaj pokazać mapę z prognozą zachmurzenia na dowolny dzień pierwszej połowy rozpoczynającego się tygodnia. Tak jak wspominałem, w naszym regionie rozwinął się wyż. Zapewnia nam to spokojną, mało dynamiczną aurę. Podczas gdy wichura i mnóstwo opadów szaleją na północnym zachodzie Europy, nam w Polsce załamanie pogody obecnie nie grozi.

Podsumowując, silna wichura przeszła w nocy nad Szkocką, a kolejna porcja bardzo silnego wiatru czeka mieszkańców Wysp Brytyjskich w środku tygodnia. W tym samym czasie w naszym regionie rozwinął się wyż. Skutecznie blokuje on zbliżanie się do Europy Centralnej i Wschodniej niżów atlantyckich. Powoduje to, że pogoda jest bardzo dynamiczna, ale tylko w pasie od północnej Francji, przez wspomniane Wyspy, po zachód Skandynawii. Delikatne zmiany widzimy w prognozach na końcówkę tygodnia, jednak o tym będzie jeszcze czas napisać.