Niszczące burze formują się już nad Polską. Grad nawet 4 cm, ulewy i silny wiatr 100 km/h w kolejnych godzinach

Niszczące burze już tworzą się nad Polską. Grad w superkomórkach burzowych sięgać może 4 cm, niewykluczone są ulewy i silny wiatr do 100 km/h szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Dziś w drugiej części dnia obserwujemy na zachodzie i południowym-zachodzie naszego kraju burze wraz z intensywnymi opadami deszczu, gdzieniegdzie gradu a także wiatr w porywach przekraczający 60 km/h. W kolejnych godzinach obserwować będziemy intensyfikacje zjawisk o charakterze konwekcyjnym. Szczyt aktywności burzowej jest prognozowany na godziny późno popołudniowe i wieczorne.

Burze nad Polską, 5.07.2023 – 12:30 – 14:30 czasu urzędowego w Polsce

silne burze dziś nad Polską
Groźne burze już tworzą się nad Polską

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi, 5 lipca 2023 – 14:55 czasu lokalnego w Polsce

niszczące burze dziś nad Polską
Niszczące burze są prognozowane zwłaszcza na godziny popołudniowe i wieczorne, gdy to chwiejność i procesy wspomagające konwekcje okażą się najsilniejsze

Prognozy nowcastingowe wskazują, że w kolejnych godzinach nad Polską obserwowany będzie rozwój kolejnych ośrodków burzowych, które w dojrzałej fazie mogą przybrać formę nawet mezoskalowego układu konwekcyjnego z wbudowanymi superkomórkami w jego obrębie. Niewykluczone są również struktury liniowe, dzięki temu porywy konwekcyjne sięgać mogą nawet 90-100 km/h w zasięgu najsilniejszych burz w godzinach późno popołudniowych.

IMGW informuje:

Obecnie burze licznie występują na południowym zachodzie kraju. Natężenie opadów punktowo sięga 10 mm/10 min. Lokalnie występują opady gradu. W kolejnych godzinach aktywność burzowa będzie wzrastać. Porywy wiatru mogą dochodzić punktowo nawet 100 km/h.

Zobacz też: Silna fala upałów nadciąga do Polski

Prognoza burzowa na 5 lipca 2023 (08:00-20:00) od IMGW-PIB

groźne burze w kraju
Gwałtowne, lokalnie niszczące burze lokalnie w centrum i na zachodzie dziś

Na przeważającym obszarze Polski jest dziś gorąco. O godzinie 14:00 czasu urzędowego ocieramy się o dzień upalny i niewykluczone, że na niektórych stacjach IMGW zostanie osiągnięty. Najcieplej jest na stacji w miejscowości Koło i Tarnów, gdzie w klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów zmierzono 29.4°C.

silne burze w Polsce
Groźne burze dziś nad Polską i pogranicze dnia gorącego i upału w Polsce

Niszczące burze lokalnie popołudniu i wieczorem nad Polską

Dziś zatoka niżowa związana z cyklonem znad Krajów Beneluksu i Dani przejdzie z zachodu na wschód naszego kraju. W jej obrębie położony będzie front chłodny, który jest poprzedzony linią zbieżności wiatru. Dodatkowo z południowego zachodu dociera ciepła masa powietrza zwrotnikowego o równowadze warunkowo – chwiejnej. Jednak tuż za frontem chłodniejsza masa powietrza polarno – morskiego z zachodu, o równowadze chwiejnej. Zasadniczo nasz kraj jest dziś w ciepłym wycinku niżu. Zalecamy śledzić bieżące dane radarowe i detektory wyładowań online.

SIGNIFICANT IMGW – 05.07.2023, 12 UTC dla Polski

linia zbieżności wiatru przed frontem
Gwałtowne burze dziś nad Polską, szczególnie na linii zbieżności wiatru przed frontem

Podczas najbliższej nocy burze występować będą w centralnej i częściowo wschodniej części kraju. Szczytowa aktywność burzowa prognozowana jest na godziny nocne, następnie burze zaczną słabnąć. Aczkolwiek lokalnie mogą utrzymać się do rana, przy czym potencjał zjawisk z nimi związany będzie już zdecydowanie słabszy. Początkowo porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 80 km/h, punktowo do około 90 km/h, później nie powinny przekraczać 75 km/h. Opady deszczu od 10 mm do 25 mm. Miejscami opady gradu o średnicy 2-4 cm

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

Groźna i dynamiczna pogoda dziś nad Polską

Silne burze dziś nad Polską, lokalnie będą niszczące

W środę na wschodzie zaznaczy się zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem znad Skandynawii ze strefą pofalowanego, chłodnego frontu atmosferycznego. Na zachodzie i w centrum klin wyżu znad Francji i Niemiec. Z zachodu napływa chłodna masa powietrza polarno-morskiego o równowadze warunkowo – chwiejnej.

Aktualne wieści pogodowe, śledź na bieżąco na łamach naszego portalu pogodowego.

Fanipogody.pl