Piorun zabił 11 owiec w Dolinie Chochołowskiej. Groźne burze przeszły nad Polską, pojawiły się zalania i opady gradu oraz zalążki trąb powietrznych

Piorun zabił 11 owiec w Dolinie Chochołowskiej. Groźne zjawiska pochodzenia konwekcyjnego przechodzą od kilku dni nad Polską. Wystąpiły lokalne zalania, opady gradu i zalążki trąb powietrznych.

Piorun zabił owce w Dolinie Chochołowskiej. Groźna pogoda na początku maja

Zgodnie z naszymi prognozami na początku maja obserwujemy zdecydowanie wyższą aktywność burzową niż w kwietniu. W kolejnych tygodniach burze stawać będą się coraz groźniejsze, powodować będą podtopienia, szkody wiatrowe oraz zniszczenia na polach za sprawą obfitych opadów deszczu i gradu.

Wyładowania atmosferyczne odnotowane w naszej części Europy, w ciągu minionych 48 godzin na obszarze Polski

burze w polsce, 6.05.2022 i 5.05.2022

Groźne burze nad Polską w ostatnich dniach

W piątek burze pojawiły się na południu, wschodzie i południowym-wschodzie. Niektóre z nich wykazywały się nadzwyczaj wysoką aktywnością elektryczną. Jedna z burz przechodząca w rejonach górskich wczoraj spowodowała śmierć 11 owiec. Ponadto w rejonie Krakowa pojawił się zalążek trąby powietrznej (ang. funnel cloud). Zdarzyły się także opady drobnego gradu, który nie przekraczał na ogół 2 cm.

Wczoraj około godziny 16 na Siwej Dolanie, w Dolinie Chochołowskiej jedno z wyładowań atmosferycznych uderzyło w konstrukcję parku linowego. Piorun przeszedł po parku linowym na drzewo, zabijając znajdujące się pod nim owce.

https://www.facebook.com/bartlomiejjurecki/posts/540998897392898

Jednak nikt z ludzi nie zginął z powodu uderzenia piorunów w piątek w obszarach górskich i podgórskich. Wczoraj nad Polską dominowały zarówno izolowane ośrodki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe w formie klastrów burzowych. Na granicy wypływu zimnego powietrza (ang. outflow boundary), tworzyły się następne ośrodki o charakterze konwekcyjnym, co było bardzo dobrze widoczne na zdjęciach satelitarnych i zobrazowaniach radarowych polskiej sieci POLRAD.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za minione 24 godziny dla Polski. Nad ranem w piątek burze pojawiły się miejscami na Podlasiu i Suwalszczyźnie. Pioruny chmura-ziemia na mapie

piorun uderzył w owieczki

Ponadto w pobliżu miejscowości Słomnik, w rejonie Krakowa wczoraj, pojawił się u podstawy chmury Cumulonimbus zalążek trąby powietrznej. Nie ma na ten moment materiałów wskazujących na to, aby lej kondensacyjny dotknął ziemi i spowodował szkody.

https://www.facebook.com/MeteoLubuskie/posts/2191873290969944

Wczorajsze burze miały również potencjał do przynoszenia podtopień. Tradycyjnie już w powiecie janowskim, na skutek przechodzenia silnej burzy pojawiły się rozległe podtopienia. Niektóre z dróg w miejscowości Branew w woj. lubelskim zamieniły się w rwące potoki.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=529533935337542&id=100048428203114
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=529533692004233&id=100048428203114

Należy również wspomnieć, że w długi weekend majowy burze przechodziły głównie w rejonach podgórskich i górskich. Ratownicy TOPR udzielili pomocy 23 osobom. Wśród nich znalazła się również pierwsza ofiara przechodzącej burzy przez Tatry. Do porażenia piorunem doszło pod szczytem Kasprowego Wierchu.

Wyładowanie atmosferyczne typu chmura-ziemia raziło turystę pod Kasprowym Wierchem na początku maja

TOPR poinformował, że do tego niecodziennego zdarzenia doszło w rejonie Suchej Przełęczy. Podczas przechodzącej burzy w godzinach popołudniowych piorun uderzył w turystę. Poszkodowany o własnych silach dotarł do miejsca stacjonowania ratowników TOPR, gdzie udzielono mu pierwszej pomocy. Następnie został przetransportowany kolejką linową do Kuźnic, skąd odebrała go karetka pogotowia.

Dlatego w kolejnych tygodniach należy na bieżąco obserwować prognozy pogody, jeśli planujemy dłuższą aktywność na świeżym powietrzu. Zwłaszcza nad wodą i w rejonach podgórskich i górskich. W góry najlepiej wychodzić o świcie, natomiast wracać jeszcze w godzinach przedpołudniowych, gdy rozpoczyna się zazwyczaj intensywny rozwój konwekcji. Uderzenia piorunów są niezwykle groźne w polskich górach. Wiele wskazuje, że groźne burze w Polsce wystąpią w okolicach 13 maja 2022. Trzymamy rękę na pulsie i wkrótce opublikujemy kolejne prognozy.

W sobotę słabe burze są możliwe w północno-zachodniej części kraju oraz na krańcach południowych. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym burzom okażą się opady konwekcyjne o możliwej akumulacji do 10-15 mm oraz porywisty wiatr.

Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)

burzowa prognoza na dziś

W niedzielę natomiast burze możliwe są w południowej połowie kraju. Największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia dotyczy południowych województw. Burzom towarzyszyć będą opady deszczu do 10-15 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Lokalnie możliwy jest również opad drobnego gradu.

Prognoza burzowa IMGW-PIB na 8 maja 2022

piorun uderzył w owce. burze i prognoza na 8 maja 2022

Warto również wspomnieć o tragedii w Tatrach, która miała miejsce w 2019 przez przechodzącą w tamtym rejonie niewielką komórkę burzową. Z burzami w górach nie ma żartów.

https://youtu.be/rNiKJerpRI0