Podmuch ciepła idzie do Polski. Mróz całodobowy zostanie wypchnięty na wschód. Odwilż, ulewy i nawet 10-12°C na dniach

Podmuch ciepła pojawi się w drugiej dekadzie grudnia na obszarze Polski. Prognozy wskazują, że całodobowy mróz wycofa się za naszą wschodnią granice. Dostaniemy się w zasięg strefowej cyrkulacji atmosfery, wzrośnie dynamizm w pogodzie.

Odwilż zmierza do Polski. Dni z całodobowym mrozem są już policzone

Zapowiadamy od kilku dni, że na przełomie 1 i 2 dekady grudnia zaczną się istotne zmiany w pogodzie, gdyż będzie odbudowywać się cyrkulacja strefowa atmosfery, powodując odwilż na kilka dni. W zachodniej części naszego kraju jest szansa, że termometry w kulminacyjnym momencie ocieplenia pokażą nawet 10°C. Pokrywa śnieżna zacznie znikać w oczach. Powietrze arktyczne zostanie wyparte za naszą wschodnią granice państwową i zastąpione polarnomorskim. Na czele ciepłego frontu pojawią się opady śniegu, które zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz marznący powodujący gołoledź w kontakcie z wychłodzonym podłożem. Z uwagi na wzrost gradientu barycznego wzrośnie prędkość wiatru. Najchłodniejsza część grudnia dobiega końca, ale epizody ze spływem zimnych mas powietrza arktycznych z północy będą mieć miejsce do końca miesiąca, lecz będą krótsze i mniej intensywne.

Zobacz też: Śnieżyca uderzy w Polskę. Nawet 10-20 cm w górach

Pierwsza dekada grudnia zapisze się z ujemną anomalią temperatury, która wynosić ma około 3°C z lat 1991-2020 r. na obszarze Polski. Kolejne tygodnie zaczną jednak przynosić redukcje ujemnego odchylenia temperatury od średniej wieloletniej. Blokada wyżowa zostanie zlikwidowana i dostaniemy się w zasięg cyrkulacji atlantyckiej, z którą związane będą cyklony z układami frontalnymi wędrującymi z zachodu na wschód, północny – wschód Starego Kontynentu. Czeka nas podmuch ciepła, które ma być najbardziej odczuwalne w pasie dzielnic zachodnich.

Prognozowany rodzaj opadu atmosferycznego orientacyjnie od 7.12.2023 r. do 16.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

zmiana rodzaju opadu i podmuch ciepła
Ocieplenie w Polsce spowoduje przejście opadów na frontach do formy ciekłej i mieszanej. Dane: CMM IMGW

Podmuch ciepła spowoduje odwilż w Polsce

W weekend przeważający obszar Polski dostanie się w zasięg cyrkulacji strefowej atmosfery. Z zachodu na wschód przemieści się front ciepły, który przyniesie opady śniegu, marznący deszcz i deszcz ze śniegiem, a od dzielnic dzielnic zachodnich przechodząc w deszcz. Strefa ciepłego frontu najpóźniej dotrze nad wschodnią połowę naszego kraju, gdyż dopiero w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Podmuch ciepła nadchodzi do kraju. Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 7.12.2023 r. do 16.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

Ocieplenie i zmiana pogody. Dane: CMM IMGW-PIB

Nawet 9-10 stopni w drugiej dekadzie grudnia

Szczególnie silna odwilż jest prognozowana w okolicach 11-13 grudnia 2023 r. Wówczas cyklony wchodzące w skład cyrkulacji atlantyckiej będą powodować zmienne warunki pogodowe w Polsce. Powietrze arktyczne znajdzie się na początku drugiej dekady grudnia za naszą wschodnią granicą. Poczujemy napływ znacznie cieplejszych i wilgotnych mas powietrza z zachodu, południowego – zachodu o cechach polarnomorskich. Zamiast śniegu częściej zacznie padać, a gdzieniegdzie również deszcz ze śniegiem. Dodatkowo początkowo możliwe są gdzieniegdzie opady marznące powodujące gołoledź. Dochodzić ma również po dziennych roztopach do nocnych oblodzeń dróg i chodników.

Prognozowana orientacyjnie temperatura powietrza na okres od 7.12.2023 r. do 16.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

Mróz nocami zacznie ustępować. Źródło: CMM IMGW

Odwilż okaże się silna. Podmuch ciepła i dwucyfrowe dodatnie temperatury w prognozach niektórych modeli

Z uwagi na prognozowany napływ cieplejszych mas powietrza z zachodu, południowego – zachodu, zachodzić będzie szybki proces topnienia pokrywy śnieżnej. Najdłużej i najwięcej śniegu poza górami będzie leżeć na wschodzie, południowym – wschodzie, gdzie leży miejscami 15-30 cm białego puchu. Na zachodzie, północnym – zachodzie Polski odwilż będzie najsilniejsza, dlatego tam niewielka pokrywa śnieżna szybko się stopi i powrócą szaro-bure krajobrazy.

Prognozowana średnia dobowa temperatura powietrza na okres od 7.12.2023 r. do 16.12.2023 r. według modelu ECMWF

podmuch ciepła w Polsce
Podmuch ciepła spowoduje odwilż, odbuduje się nad przeważającym obszarem Europy cyrkulacja strefowa. Źródło: CMM IMGW

Nic już nie zatrzyma prognozowanej odwilży, która zaznaczy się na początku drugiej dekady grudnia w Polsce. Przynajmniej do 15-17 grudnia 2023 r. temperatura na nizinach i wyżynach będzie na ogół dodatnia. Wygląda na to, że najzimniejsza część miesiąca przypadła na pierwszą dekadę mijającego miesiąca. Nie oznacza to, że zima ustąpiła do końca wiosny z Polski, gdyż akcenty zimowe, a nawet dłuższe okresy z zaleganiem mroźnych mas powietrza zdarzyć mogą się w następnych miesiącach. Bacznie musimy również obserwować kondycje wiru polarnego. Dlatego, że prognozy wskazują na jego rozbicie oraz wystąpienie SSW, czyli nagłego ocieplenia stratosferycznego pod koniec grudnia, wpływając na pogodę na półkuli północnej. Dlatego początek przyszłego roku może przynosić zaleganie okresowo zimniejszych niż zwykle o tej porze roku mas powietrza, zdarzyć mogą się też duże opady śniegu. Wkrótce podamy kolejne informacje.

Fanipogody.pl