Pogoda na 5 dni. Atak zimna w Polsce. Jednocyfrowe temperatury w ciągu dnia i opady oraz burze, a nocami możliwe przymrozki

Pogoda na okres od 18.09.2021 do 23.09.2021. Atak zimna w Polskę. Na wschodzie jednocyfrowe temperatury w ciągu dnia i opady oraz burze, a nocami miejscami spodziewane są przymrozki. Szczególnie we wschodniej połowie kraju. Dokonamy przeglądu prognoz numerycznych na przełom lata i jesieni.

Pogoda. Opady przez cały weekend na wschodzie. Wraz z początkiem przyszłego tygodnia poprawa aury

W sobotę nasza część Europy jest w zasięgu zatoki niżu znad Ukrainy, a na południu i południowym wschodzie kraju zaznaczy się wpływ frontu okluzji. Natomiast na górnych poziomach obserwujemy występowanie ośrodka górnego niżu, który również wpływa na warunki pogodowe w naszych szerokościach geograficznych.

Niskie prawdopodobieństwo wystąpienia w sobotę burz będzie na krańcach południowych. Pojawi się tam niewielka energia dostępna drogą konwekcyjną. Na skutek adwekcji powietrza z północy może doprowadzić do powstania słabych i mało intensywnych burz.

Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)

pogoda. burze, 18 września 2021

Pogoda. Podział na chłodny wschód i cieplejszy zachód Polski

W kolejnych dniach na wschodzie zaznaczy się front okluzji z zachmurzeniem dużym i całkowitym oraz opadami deszczu o charakterze jednostajnym. Opady utrzymają się na tym obszarze do początku nadchodzącego tygodnia. Na termometrach zobaczymy zaledwie od 6°C do 9°C. Cieplej na zachodzie od 12°C do 15°C. Następnie pojawi się więcej słońca na przeważającym obszarze Polski. Będzie chłodno za sprawą napływu zimnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych, a obszarem źródłowym masy będą rejony Arktyczne. W Tatrach, Beskidach i Sudetach możliwe są okresami w tym czasie opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 18.09.2021 do 24.09.2021 w oparciu o model ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Na mapie liczone jest odchylenie temperatury względem najnowszego okresu klimatologicznego stosowanego od 2021 roku. Potwierdza to nam to, co zobaczymy na mapach poniżej, że w całym kraju będzie to chłodny przełom pór roku. Największe ujemne anomalie są prognozowane na wschodzie, gdzie zimno ma być najbardziej odczuwalne.

pogoda. odchylenie ujemne temperatury do 24 września 2021.

Niż znad Ukrainy psuć ma pogodę na wschodzie na przełomie 2 i 3 dekady września. We współpracy z wyżem sprowadzi zimne powietrze arktyczne

Zerknijmy zatem na pierwszą mapę. Obrazuje ona nam średnie ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza wraz z centrami najważniejszych ośrodków barycznych nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Widzimy, że centrum wyżu znajdzie się na pograniczu Skandynawii i Rosji. Można uznać, że z północnego-wschodu na południowy-zachód rozciągać ma się rozległy wał wyżowy aż po Ocean Atlantycki. Zwróćmy jednak uwagę na niż na wschodzie Europy. To właśnie przez kilka najbliższych dni wschodnia część kraju będzie pod chmurami frontu zokludowanego, jaki przyniesie opady jednostajne. Za sprawą dużej ilości chmur, występowania opadów i adwekcji chłodniejszego powietrza temperatura będzie niska jak na przełom lata i jesieni.

pogoda. rozległy wał wyżowy

Termiczna jesień panować ma na obszarze całej Polski

Dokonujemy również przeglądu średniej dobowej temperatury powietrza w okresie od 18.09.2021 do 23.09.2021. Dostrzegamy, że będzie to chłodny okres synoptyczny. W całej Polsce będzie panować termiczna jesień. Średnia dobowa ma być przez wiele dni poniżej 15°C. Nie ulega wątpliwości, że ochłodzenie ma być najbardziej odczuwalne we wschodniej części kraju, gdzie średnia za ten okres wyniesie około 4°C/5°C. W centrum i na południu do 8°C/10°C. Wyraźnie cieplej ma być na zachodzie, gdzie średnia oscylować ma w przedziale od 12°C do 13°C. Nie można wykluczyć, że miejscami wartości będą niższe o 1°C/3°C od prognozowanych na ten przedział czasowy.

pogoda. jesień termiczna w Polsce

Ujemne odchylenie temperatury względem okresu referencyjnego 1979-2000. Największe na wschodzie

Zwróćmy jeszcze uwagę na mapę, jaka obrazuje średnią anomalie temperatury w okresie od 18.09.2021 do 23.09.2021. Dostrzegamy, że najchłodniej ma być na wschodzie, gdzie średnia anomalia temperatury, uwzględniając okres referencyjny 1979-2000 wyniesie od -5°C do -3°C. Zdarzą się jednak dni, gdy temperatura będzie niższa o nawet 7-12°C od normy wieloletniej dla tego okresu września. Mapa poniżej ukazuje nam tylko uśrednione wartości dla całego kraju. W centrum temperatura ma być niższa o średnio 3-4°C. Zbliżoną sytuacje obserwować mamy na południu Polski. Cieplej na zachodzie, gdzie wartości za 5 dni wyjdą w okolicach normy. biorąc pod uwagę stary okres referencyjny 1979-2000.

pogoda. ujemne odchylenie temperatury w Polsce

Najwięcej nocy i poranków z przymrozkami będzie na wschodzie, a zwłaszcza na północnym-wschodzie Polski

Poniższa rycina również uwzględnia średnią anomalie temperatury na okres od 18.09.2021 do 23.09.2021. W tej sytuacji brany jest pod uwagę okres referencyjny 1981-2010. Nie ulega wątpliwości, że najchłodniej będzie na wschodzie, natomiast cieplej na zachodzie. W całym kraju jednak model GEFS prognozuje na przełomie 2 i 3 dekady września temperaturę poniżej normy wieloletniej. Najniższe wartości dostrzegam na mapie w rejonie Suwalszczyzny, gdzie do połowy przyszłego tygodnia przymrozki mogą być najczęstsze. Dużo zależeć będzie jednak od skali rozpogodzeń po ustąpieniu frontu okluzji, braki wiatru oraz intensywności adwekcji chłodnej masy powietrza o cechach arktycznych.

zimno według modelu gefs

Zimny GFS, ale wartości mogą okazać się niższe od prognozowanych

Model GFS ma pewne tendencje do niedoszacowania temperatury minimalnej. Spodziewamy się zatem wartości ujemnych nawet na wysokości 2 metrów n.n.p.g. Szczególnie na północnym-wschodzie kraju, gdzie nocami w przyszłym tygodniu zdarzą się największe spadki temperatury przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze. Ujemne temperatury na wschodzie oraz miejscami południu zdarzą się przynajmniej do czwartku. W drugiej połowie tygodnia do całej Polski powinno nadejść ocieplenie, gdyż odbuduje się cyrkulacja strefowa, przynosząc wzrost dynamiki w pogodzie i napływ nieco cieplejszych mas powietrza.

niska temperatura w Polsce.

Więcej o prognozowaniu pogody za pomocą modeli pogodowych można dowiedzieć się z materiału poniżej opublikowanego niedawno przez IMGW-PIB.

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ