Pogoda na 5 dni dla Polski: Maksymalnie 25°C, burze i opady przelotne

Zimne powietrze dociera do Polski od zachodu, ale także północnego zachodu, natomiast od wczoraj także z północy. Taka sytuacja spowodowana jest blokadą wyżową nad północnym Atlantykiem. W tej części akwenu nad jego północnymi rejonami pomiędzy Grenlandią i Skandynawią oraz Spitsbergenem i Islandią umiejscowił się silny wyż, jaki jest fragmentem układu omega, z głównym wyżem azorskim, jaki ulokowany jest zazwyczaj w tym rejonie. Natomiast po jego wschodniej stronie nad Skandynawią i północno zachodnią Rosją znajduje się rozległy niż, jaki w dalszym ciągu wyraźnie nie osłabł, sprzyjając napływom kolejnych fal chłodnego powietrza spływającego z szerokości podbiegunowych po wschodnich obrzeżach wyżu wprost do Polski. Na szczęście sytuacja w kolejnych dniach zacznie ulegać zmianie. Ten układ zacznie ulegać destrukcji i istnieje szansa, że nad Europę dotrze długo wyczekiwany niż atlantycki. Upałów nie widać przynajmniej do ostatniej dekady lipca.

W kolejnych dniach pozostaniemy w obszarze obniżonego ciśnienia. W strefie frontów atmosferycznych, nie zabraknie jednak opadów deszczu. Nie będą one jednak szczególnie intensywne i rozległe obszarowo, dlatego nie rozwiążą problemu suszy, jaka trwa od dłuższego czasu.

W czwartek punktowe opady przelotne deszczu spodziewane są głównie we wschodniej połowie kraju, ale burze tylko na Podlasiu Lubelszczyźnie i Podkarpaciu oraz Małopolsce. Temperatura nieznacznie wzrośnie na zachodzie, pojawi się tam też nieco więcej chwil ze słońcem, w tym rejonie Polski możliwe nawet 25 stopni. Na pozostałym obszarze w okolicach 20 °C, w obszarze występowania opadów przelotnych może być nieco chłodniej.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 11 lipca 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 12 lipca 2019 r (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 13 lipca 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 14 lipca 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 15 lipca 2019 r (IMGW-PIB)

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Położenie opadów i burz poniżej