Pogoda na 5 dni. Potężny upał i noce tropikalne nadchodzą. Nawet 37°C w Polsce. Rzadkie opady i burze

Pogoda średnioterminowa na 5 dni dla Polski. Sprawdzamy najnowsze prognozy GFS i ECMWF i ICON. Do naszej części Europy zbliża się pierwszy większy upał w tym roku.

Prognozy numeryczne wskazują, że przed nami bardzo wysokie temperatury. Nie doświadczyliśmy dni upalnych w tym roku. Po wyjątkowo chłodnej wiośnie, koniec kalendarzowej wiosny i początek lata dają nadzieje na fale upałów. Niektóre modele numeryczne prognozują nawet 36°C/37°C. Dokonamy analizy prognoz w oparciu o modele europejskie i amerykańskie.

Pogoda. Wyż na wschodzie, niże na zachodzie i północy. Klasyczny korytarz do adwekcji masy zwrotnikowej

Z każdym dniem do Polski będzie docierać coraz cieplejsza masa powietrza. W okolicach czwartku z południa, południowego-zachodu napłynie masa zwrotnikowa. Sprzyjać będzie temu specyficzny rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i obszarami przyległymi.

Prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na 5 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według modelu GFS

Nad Europą Zachodnią i Północną ulokują się ośrodki niskiego ciśnienia. Przebiegać ma tam dodatkowo strefa pofalowanego frontu atmosferycznego powoli przemieszczająca się na wschód. Jednak z uwagi na słaby przepływ mas powietrza i blokadę wyżową na wschodzie wyjątkowo ciepła masa powietrza nie zostanie szybko wyparta z Polski.

Należy wspomnieć, że na wschodzie Europy znajdzie się wyż. Ulokowanie niżów na zachodzie i wyżu na wschodzie, to korzystny korytarz do napływu upalnego powietrza. Apogeum wysokich temperatur przypadnie na okolice weekendu i początek przyszłego tygodnia.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17.06.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 17.06.2021

Sytuacja synoptyczna na dzień 18.06.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 18 czerwca 2021.

Pogoda. Żar poleje się z nieba. Upał będzie nie do zniesienia

Jeszcze tylko poniedziałek z temperaturą lekko poniżej normy wieloletniej w centrum, południu i wschodzie. Od wtorku temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie w normie i lekko powyżej normy wieloletniej. Jeszcze cieplej będzie w środę. Kulminacyjna fala wysokich temperatur nadejdzie w czwartek. Wtedy też na zachodzie możliwy upał. Dostrzegamy, że na zachodzie kraju temperatura będzie wyższa o nawet 4°C/5°C od normy wieloletniej. W piątek, sobotę i niedzielę temperatura ma być wyższa o nawet 9°C/11°C od normy z okresu referencyjnego 1991-2020. To zwiastuje w Polsce fale upałów, która przypadnie na najdłuższe dni w roku. Widzimy również na mapie uśrednione wartości anomalii do końca tygodnia. Daje to nam pełen obraz sytuacji tylko dla naszej części Europy. Najchłodniej ma być na wschodzie, natomiast najcieplej na zachodzie i częściowo północy.

Patrzymy również na maksymalną temperaturę dobową w oparciu o model ICON. Pierwszy dzień upalny widzimy na zachodzie kraju w czwartek. Wtedy temperatura na tym obszarze może osiągnąć 30°C/32°C. Najcieplej ma być na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Jeszcze wyższe wartości są prognozowane na piątek i sobotę, gdy na zachodzie i północy może być nawet 35°C/37°C. Kulminacyjna fala wysokich temperatur przypadnie na weekend i początek przyszłego tygodnia. Najchłodniej w dalszym ciągu na wschodzie, ale i tu możemy spodziewać się kilku dni upalnych.

Pogoda. Maksymalna temperatura dobowa 10 dni.

Pogoda. Wyż zapewni wiele pogodnych dni i wysoką temperaturę

Przygotowaliśmy dodatkowo specjalną animację, która obrazuje prognozę ciśnienia, zachmurzenia i opadów na okres od 14.06.2021 do 19.06.2021. Widzimy, że opadów ma być na ogół niewiele w tym okresie. Przeważnie znajdziemy się w polu podwyższonego ciśnienia. Niewielki deszcz, a nawet słabe burze we wtorek na froncie chłodnym na północy. W środę popada na południu i wschodzie. Będą to głównie opady przelotne o charakterze konwekcyjnym. Gdzieniegdzie może także zagrzmieć. Czwartek to dominacja wyżu z centrum nad wschodnią Europą. Pogodnie i z wysoką temperaturą w całym kraju. Piątek dalej słoneczny, a miejscami wystąpi kolejny dzień upalny.

W sobotę opady mogą zbliżyć się znad Niemiec, ale wkroczenie ich nad Ziemię Lubuską jest mało prawdopodobne. Stabilna sytuacja pogodowa utrzyma się najprawdopodobniej do końca tygodnia. Najprawdopodobniej w poniedziałek wkroczy front pofalowany od zachodu z opadami i burzami, ale do tego okresu pozostało jeszcze sporo czasu, więc prognozy numeryczne mogą ulec zmianie. Ochłodzenie może nadejść w przyszłym tygodniu, ale jego skala może ulec jeszcze zmianie. Jeszcze dalsze prognozy wskazują, że druga fala upałów może uderzyć w Polskę pod koniec czerwca.

Pogoda. Kulminacja upału pod koniec tygodnia

Najwyższych temperatur spodziewamy się na zachodzie i północy pod koniec tygodnia. Dlatego już teraz warto pomyśleć o zapasach wody, zalecamy również unikać przebywania w pełnym słońcu przez wiele godzin i pamiętaniu o zwierzętach. Z uwagi na zaleganie masy zwrotnikowej przez wiele dni niewykluczone są w wielu miejscach noce tropikalne. Co zwiastuje, że temperatura nie będzie spadać poniżej 19°C/20°C w wielu regionach Polski, co może utrudniać nam nocny odpoczynek.

Wyliczana maksymalna temperatura powietrza przez model ICON na 18 czerwca 2021, 15 UTC dla Polski

Temperatura na piątek

Prognoza temperatury na 19 czerwca 2021 według modelu ICON, 12 UTC

Pogoda. Temperatura w sobotę

Pogoda. Termiczne lato w całej Polsce. Najcieplej na zachodzie, najchłodniej na wschodzie, północnym-wschodzie

Spoglądamy dodatkowo na uśrednione i nieco zaniżone wartości średniej dobowej temperatury powietrza na okres od 14.06.2021 do 19.06.2021. Dostrzegamy, że w całym kraju panować będzie termiczne lato. Zaskoczenia nie ma szczególnie na zachodzie kraju, gdzie średnia dobowa za omawiany przedział czasowy wyniesie 22°C/24°C. Miejmy jednak na uwadze tendencje modelu GFS do zaniżania prognozowanej temperatury o około 2-4°C. Najchłodniej ma być na wschodzie, północnym-wschodzie, gdzie średnia plasować ma się w dolnym przedziale termicznego lata.

Pogoda. Średnia dobowa na 5 dni.

Aktualna temperatura

Źródło grafik: dwd.de, meteomodel.pl, wxcharts.com, climatereanalyzer.org/, tropicaltidbits.com/