Pogoda. Aktywna elektrycznie burza nad Polską. Lokalnie może padać grad

Dzisiaj Polska znajduje się w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia pomiędzy układem niskiego ciśnienia znad Rosji a wyżem znad Niemiec. Do naszego kraju w dalszym ciągu dociera chłodna masa i wilgotna masa powietrza, jaka charakteryzować ma się na ogół niewielką niestabilnością powietrza. Na skutek dziennego ogrzewania, lokalnych stref zbieżności i stosunkowo stromego pionowego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą dochodzi do rozwoju burz, na ogół o niewielkiej intensywności.

Wkraczamy w szczytową aktywność burzową podczas drugiego dnia weekendu. Obecnie najaktywniejsza pod kątem aktywności elektrycznej burza znajduje się na pograniczu woj. wielkopolskiego i łódzkiego. Aktualnie szczególnie silnie grzmi w rejonie Konina (woj. wielkopolskie), ale także Koła (woj. wielkopolskie).

Struktura wielokomórkowe zbliża się nad Łódź, na jej czele możliwa ładnie uformowana chmura szelfowa.

Grzmi również na pograniczu Kujaw oraz Pomorza. Burze obserwowane są również na południu Polski, lecz nie są tak aktywne elektrycznie jak wspominana na początku wpisu struktura wielokomorkowa.

Dzisiejsze burze przemieszczają się zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, czyli od północnego – zachodu na południowy – wschód. Przeważnie są to pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe.

W czasie przechodzenia chmur kłębiasto-deszczowych prawdopodobne są ulewy od 5 mm do 15 mm, punktowo drobny grad od 0,5 cm do 1,5 cm, czemu sprzyjać może nisko położona izoterma zero stopni. Wiatr od 50 km/h do 75 km/h.

W kolejnych godzinach burzowa aura miejscami utrzyma się lokalnie w centrum, zachodzie, ale także na południu Polski. Miejscami grzmieć może także w woj. lubelskim. Burze nie są tylko przewidywane na północnym – wschodzie naszego kraju.

Pod wieczór na skutek zmniejszania się pionowego gradientu temperatury atmosfera zacznie się stabilizować i konwekcja wraz z opadami i burzami zacznie zanikać.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD, IMGW-PIB, produkt CMAX

Detekcja wyładowań za ostatnie 120 minut na obszarze Polski

Wyładowania atmosferyczne za ostatnie 120 minut na obszarze Polski

W kolejnych dniach czeka nas istotnego ocieplenie, zwłaszcza w okolicach wtorku i środy, lokalnie zrobi się gorąco. Prawdopodobnie przejdą też gwałtowne burze, zwłaszcza w momencie wypierania gorącej masy zwrotnikowej.

Wkraczamy w okres aktywnej strefowej cyrkulacji atmosfery ze zmienną aurą. Zarówno występować będą napływy gorącego powietrza, szczególnie w ciepłych wycinkach niżów, natomiast w tylnych częściach tych układów barycznych na ogół spływać będzie chłodne powietrze polarnomorskie.

Niedługo więcej informacji na stronie internetowej.

Położenie opadów i burz poniżej