Pogoda będzie groźna w nocy z 1/2 lutego 2023. Silny wiatr o skali wichury, lokalnie burze śnieżne i śnieżyce w naszym kraju.
Niżowy wzór pogody w pierwszych dniach lutego w Polsce, dlatego aura jest dynamiczna
W pierwszy dzień lutego pogoda w Polsce jest kształtowana przez rozległy niż baryczny znad północnej części Europy. Główny wpływ na pogodę ma jednak wypełniający się niż o imieniu Oleg, który ulokował się dziś na pograniczu Litwy i Łotwy. Z północnego-zachodu dociera w dalszym ciągu nieco chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego o równowadze chwiejnej. Na skutek niewielkiego dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw powietrza, wzrosła chwiejność termodynamiczna, co doprowadziło do rozwoju nielicznych i rozproszonych burz.
Pogoda. Rozproszone wyładowania atmosferyczne, 1.02.2023 r. w Polsce
Dynamiczna aura charakterystyczna dla strefowej cyrkulacji atmosfery
Dziś panowała pogoda niżowa. Nad Polską różnica ciśnienia przekraczała 15 hPa. W wielu regionach zachmurzenie było przeważnie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. Zdarzyły się gdzieniegdzie przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na wschodzie oraz południu także śniegu. Burze wystąpiły na północy, zachodzie i lokalnie wschodzie. W rejonach podgórskich i w górach przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm. Temperatura maksymalna od 3°C na wschodzie do 6°C na zachodzie; chłodniej w dolinach karpackich około -1°C. Jednak z uwagi na utrzymujący się duży gradient baryczny. Wiatr był umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, tylko nad morzem okresami silny do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, zachodni, będzie miejscami powodował zawieje śnieżne. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 120 km/h, w Tatrach do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.
Pogoda.Temperatura maksymalna, 1 lutego 2023 na stacjach PSHM w Polsce
Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie duże, lokalnie na zachodzie większe przejaśnienia. W wielu regionach Opady deszczu ze śniegiem, śniegu i szczególnie na wybrzeżu deszczu. Możliwe miejscami burze. Możliwy przyrost grubości pokrywy śnieżnej w górach o 8 cm do 10 cm. Temperatura minimalna od -1°C na Podkarpaciu i Suwalszczyźnie do 3°C nad morzem: chłodniej w rejonach podgórskich około -3°C. Dlatego, że panować ma duża różnica ciśnienia Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, na wybrzeżu także silny, do 55 km/h, w całym kraju porywisty, zachodni. Na zachodzie wiatr w porywach do 80 km/h, na wybrzeżu i w Karpatach do 90 km/h i w Sudetach do 150 km/h. W górach lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.
FaniPogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC