Pogoda. Bomba ciepła pojawi się w Polsce. Temperatura sięgnie nawet 24°C. Wiemy, kiedy tak się stanie

Pogoda zaskoczy w drugiej dekadzie października. „Bomba ciepła” pojawi się w naszej części Europy. Temperatura znów przekroczy 20 stopni. Wiemy, kiedy czeka nas kulminacja wysokiej temperatury.

Prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

Pogoda. Bomba ciepła pojawi się w Polsce. Temperatura sięgnie nawet 24°C. Wiemy, kiedy tak się stanie

Prognozy modeli sezonowych na październik poprawnie określiły trend, sugerując nam miesiąc powyżej średniej klimatologicznej, jeśli chodzi o temperaturę. Coraz więcej modeli sygnalizuje, że na przełomie 2 i 3 dekady października doświadczymy tzw. wybuchu babiego lata. Pojawi się bomba ciepła. Najwyższe wartości na termometrach powinny zostać odnotowane w okresie od około 16.10.2022 do 20.10.2022. Na termometrach w południowej części naszego kraju temperatura może wzrosnąć powyżej 20°C/23°C. Duże ocieplenie pod koniec drugiej dekady mijającego miesiąca powinien przynieść niż baryczny z rodowodem atlantyckim, który po swojej wschodniej stronie pchać będzie ciepłe powietrze do naszej części Europy.

Pogoda. Wstępna prognoza temperatury na 18.10.2022, 18 UTC według modelu GFS

wysoka temperatura w Polsce

W rozpoczynającym się tygodniu widzimy, że dominować ma na ogół temperatura w okolicach normy wieloletniej, ale w drugiej połowie tygodnia najczęściej będą to wartości znacznie powyżej normy. Średnia anomalia temperatury za 7 dni powinna wyjść powyżej normy wieloletniej, ale okresami noce i poranki mogą być zimne. Szczególnie w warunkach wyżowych, bezwietrznych i długich październikowych nocy, kiedy to dochodzić może do silnego wypromieniowania ciepła i występowania przymrozków. Nie tylko przygruntowych, ale również na wysokości pomiarowej 2 m.

Pogoda zaskoczy mieszkańców Polski. Prognozowana anomalia temperatury na okres od 10.09.2022 do 16.10.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres ref. 1991-2020

Pogoda. Północ Starego Kontynentu na ogół pozostanie pod wpływem niżów, czasem zahaczą o nasz kraj płytkie zatoki i mało aktywne fronty

Cyrkulacja strefowa w najbliższych dniach, a nawet tygodniach będzie się mieć bardzo dobrze. Znad Atlantyku nad Europę Północną przemieszczać będą się kolejne cyklony z układami frontalnymi. Mogą pojawiać się wichury na Starym Kontynencie. Wiry niżowe sunąć mają z rejonu Islandii, Wysp Brytyjskich na Skandynawię. My w tym czasie na ogół znajdziemy się w polu podwyższonego ciśnienia. Czasem zawitają do nas płytkie zatoki niżowe i mało aktywne strefy frontowe. Ulokowanie niżów na ogół na zachód, północny – zachód od naszego kraju przyczyni się do napływu cieplejszej masy powietrza. Ze szczególnym uwzględnieniem drugiej połowy bieżącego tygodnia oraz początku przyszłego. Pod koniec bieżącego tygodnia na południu i zachodzie temperatura może przekroczyć 20°C/24°C. Cieplejsza masa powietrza docierać ma do Polski głównie z południa, południowego – zachodu Starego Kontynentu. Z biegiem czasu wysokie temperatury przesuną się znad zachodniej i południowej części kraju do centralnej i wschodniej. Głównie północ pozostanie w strumieniu znacznie chłodniejszej masy powietrza.

Pogoda. Orientacyjna prognoza maksymalnej temperatury powietrza na 19.10.2022, 12 UTC według modelu GFS

wysoka temperatura w Polsce
Bardzo ciepło w Polsce. Pogoda może zaskoczyć

Prognozowana anomalia miesięczna za okres od 1.10.2022 do 16.10.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres ref.1991-2020 dla Polski

pogoda. dodatnia anomalia temperatury
Duża dodatnia anomalia

Sygnał do wystąpienia nadzwyczaj wysokich temperatur daje nie tylko amerykański GFS, ale także europejski model ECMWF, który prognozuje jeszcze w drugiej dekadzie października ponad 20°C/23°C. Najcieplej może być na południu kraju, gdzie okresami zaznaczyć może się wiatr halny, który podniesie temperaturę powietrza. Prognozy monitorujemy i już na dniach podamy więcej szczegółów.

Pogoda. Prognozowana wstępnie temperatura na 2 metrach według modelu ECMWF, 17 października 2022, 12 UTC

pogoda. bardzo ciepło w Polsce
Dodatnie odchylenie od normy wieloletniej

Fanipogody.pl