Pogoda. Niszcząca burza wiatrowa typu bow echo przejdzie przez Polskę. Wiatr nawet 130 km/h, dużo wyładowań i nawalne opady. Gdzie jest burza 8.07.2021?

Pogoda. W czwartek Polska pozostaje w zasięgu falującego frontu atmosferycznego rozdzielającego zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Jest on poprzedzony konwergencją pola wiatru w dolnej troposferze. Prognozowane są korzystne warunki do rozwoju silnych burz.

Pogoda. Groźne warunki na burze gradowe i wiatrowe

Wyliczana jest przez modele wysoka zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza (TPW 40-48 mm),  średni stosunek zmieszania pary wodnej z suchym powietrzem do 14 g/kg w warstwie 0-1 km.  Masa zalegająca w naszej części Europy będzie chwiejna. Prognozowany jest umiarkowany/duży gradient termiczny w w warstwie 850-500 hPa 0,6-0,7°C/100 m, LI do -7K. Dlatego energia dostępna drogą konwekcyjną wyniesie od 1500 J/kg do 2500 J/kg w zależności od prognoz modeli. Warunki panujące w troposferze sprzyjać będą tworzeniu się zorganizowanych burz wielokomórkowych oraz powstawaniu pojedynczych superkomórek. Spowodowane będzie to nasilonym przepływem mas powietrza w bliskiej odległości od pofalowanego frontu atmosferycznego, co przełoży się na podwyższone wartości ścinania wiatru na obszarze o znacznej chwiejności termodynamicznej.

Strukturom burzowym w ciągu dnia towarzyszyć mają opady deszczu do 30 mm, gdzieniegdzie porywy wiatru do 80 km/h oraz grad, którego średnica może dochodzić nawet do 3-5 cm. Miejscami akumulacja opadów konwekcyjnych nawet 35-60 mm, a porywy wiatru do 90-130 km/h. Istnieje niskie prawdopodobieństwo utworzenia się dziś lokalnych trąb powietrznych na południowym zachodzie oraz na północy. Ponadto późnym wieczorem, bądź w pierwszej części nocy znad Czech wkroczy nad Polskę zorganizowany układ burzowy w formie mezoskalowego systemu konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwału. Na radarach meteorologicznych mogą pojawić się m.in takie sygnatury jak bow echo oraz MCV.

Sytuacja synoptyczna na 8.07.2021, 12 UTC

Pogoda. Pofalowany front zbudowany na dużym kontraście termicznym. Możliwe bow echo nad Polską

Na trasie zorganizowanej burzy wielokomórkowej w formie bow echo możliwe są silne, w wielu miejscach niszczące porywy wiatru. Prędkość wiatru może sięgać 100 – 130 km/h. Dynamicznej sytuacji pogodowej będzie sprzyjać rozległy, pofalowany front atmosferyczny, który jest zbudowany na dużym kontraście termicznym. Rozciąga się on w pasie od Skandynawii aż po Włochy. W jego obrębie dochodzi do rozwoju zaburzeń falowych, czemu sprzyja równoległy przepływ mas powietrza. Przed frontem termometry pokażą nawet 30°C/35°C, natomiast tuż za nim 17°C/22°C.

Prognoza burz na czwartek (IMGW-PIB)

Zafalowanie na froncie okaże się kluczowe pod kątem rozwoju burz

Prognozy numeryczne wskazują, że pod koniec dnia od naszych południowych sąsiadów nasunie się niewielka fala na froncie. Z każdą godziną będzie się rozwijać i przybierze następnie postać niewielkiego ośrodka niskiego ciśnienia. Pojawienie się zafalowania spowoduje wzmożenie poziomego przepływu mas powietrza. Wzrosną też pionowe oraz kierunkowe uskoki wiatru. Co w warunkach zalegania niestabilnego powietrza zwrotnikowego może okazać się kluczowe. Prawdopodobne jest utworzenie zorganizowanej burzy wiatrowej, która może spełnić kryteria bow echo, nawet z wbudowanymi superkomórkami.

Pogoda. Szczególnie groźnie wieczorem i w pierwszej części nocy

Modele numeryczne o wysokiej rozdzielczości sugerują, że szczególnie silna burza wielokomórkowa przemieści się od woj. dolnośląskiego i opolskiego przez wielkopolskie, cz. śląskie, łódzkie, kujawsko-pomorskie i zachód mazowieckiego aż po pomorskie warmińsko-mazurskie. Nie można jednak wykluczyć przesunięcia najgroźniejszych burz o około 50-100 km z uwagi na dynamiczny, zafalowany front atmosferyczny – informuje Artur Surowiecki, prezes Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Burzowa prognoza na noc czwartku na piątek od IMGW-PIB

Wiatr nawet 130 km/h, liczne wyładowania atmosferyczne i podtopienia

Podstawowym zagrożeniem na trasie zorganizowanej burzy wiatrowej, która może na radarach zostać zobrazowana jako bow echo będzie wiatr. Konwekcyjne porywy wiatru mogą osiągnąć 90-130 km/h. Masa zwrotnikowa charakteryzować się wysoką zawartością wody opadowej w pionowym słupie powietrza. Opady burzowe mogą sięgnąć przeważnie 30-50 mm, prowadząc do podtopień. Gdzieniegdzie prawdopodobna akumulacja do 60-70 mm.

Wstępna informacja od Artura Surowieckiego, prezesa Polscy Łowcy Burz -Skywarn Polska na czwartek i noc z czwartku na piątek.

Pogoda. Informacja od PŁB

Prognozy wskazują, że szczególnie groźnie będzie wieczorem i w pierwszej części nocy. W drugiej części nocy zorganizowany układ burzowy w formie bow echo ma tracić na intensywność, przesuwając się dalej na północ.

Na trasie burzy wiatrowej spodziewamy się znacznych szkód wiatrowych, podtopień oraz pożarów od wyładowań. Aktywność elektryczna w masie zwrotnikowej może być bardzo wysoka. W żargonie łowców burz nazywane często „stroboskopami”, gdyż niejednokrotnie w takich sytuacjach niebo błyska bez przerwy.

Warto również wspomnieć o sytuacji z 11.08.2017. Wtedy również przeszła zorganizowana burza wielokomórkowa z wbudowanymi superkomórkami. Na trasie tej burzy porywy wiatru przekraczały 130-150 km/h, prowadząc do ogromnych zniszczeń. System burzowy, jaki przejdzie w ciągu najbliższej doby również będzie groźny. Aczkolwiek jego intensywność powinna być niższa, niż burzy wiatrowej sprzed 4 lat.

Ze względu na groźną sytuacje pogodową zalecamy śledzić bieżące dane radarowe i detektory wyładowań