Pogoda. Burze zaczynają powstawać nad Polską. Lokalnie drobny grad i ryzyko podtopień. Gdzie jest burza 14.05.2021?

Pogoda. W piątek Polska pozostaje pod wpływem układu niżowego z ośrodkami w centrum kraju i na północy. W tym samym czasie na górnych poziomach izobarycznych. Oddziałuje w wyraźny sposób górna zatoka niżowa związana z niżem z ośrodkiem nad Morzem Bałtyckim. Obecność górnej zatoki w polu geopotencjału, dzienne nagrzewanie przypowierzchniowej warstwy granicznej. Jak i też rozmywający się front atmosferyczny na wschodzie i południu kraju są czynnikami wspomagającymi rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 14.05.2021, 12 UTC

Pogoda. Fronty nad Polską

Pogoda. Dogodne warunki do rozwoju burz

Dziś chmury burzowe mają rozwijać się miejscami na przeważającym obszarze Polski. Energia dostępna drogą konwekcyjną będzie na ogół mała i umiarkowana niestabilność (CAPE do 800 J/kg. Jednak na obszarze od Podlasia do Małopolski i Górnego Śląska miejscami osiągnie miejscami do 1200 J/kg). Umiarkowane zasoby wilgoci (MIXR od 7 g/kg do 10 g/kg, TPW od 20 mm do 30 mm) oraz słabe warunki kinematyczne (ścinanie wiatru w warstwie do 6 km wyniesie od 5 m/s do 10 m/s).

Pogoda. Na granicy wypływu zimnego powietrza tworzyć mają się kolejne chmury Cb

Podstawowym zagrożeniem w czasie występowanie piątkowych burz będą obfite opady deszczu. W czasie występowania burz mogą sięgać miejscami do 30-40 mm. Spore zagrożenie intensywnymi opadami spowodowane będzie stosunkowo niewielkim przepływem na górnych poziomach izobarycznych. Dlatego chmury Cumulonimbus przemieszczają się powoli, a towarzyszące im intensywne opady deszczu mogą powodować lokalne podtopienia. W początkowej fazie rozwoju konwekcji. Komórki burzowe, będą inicjować powstawanie kolejnych struktur burzowych na ich przedpolu. W wyniku wypływu chłodnego powietrza w prądzie zstępującym ( ang. outflow boundary). Wiatr nie będzie stanowił dziś istotnego zagrożenia. Wiele wskazuje, że nie powinny przekroczyć 70 km/h. Na obszarze od Podlasia do Małopolski i Górnego Śląska możliwy opad drobnego gradu. Mogą pojawić lejki kondensacyjne, chociaż nie jest to duże ryzyko.

Prognoza burz na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda. Burze w Polsce

Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska obejmuje nieco mniejszy obszar zagrożony wiosennymi burzami.

Pogoda. Burze w Polsce

Głęboka, wilgotna konwekcja rozwija się od godzin porannych nad Polską

Zdjęcia satelitarne potwierdzają rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji m.in na Ziemi Świętokrzyskiej i południowym Mazowszu. W kolejnych godzinach dogodne warunki do rozwoju burz wystąpią w obszarach rozpogodzeń. Spodziewamy się burz m.in na obszarze woj. lubelskiego i podlaskiego. Zagrzmieć może też na wcześniej wymienionych obszarach.

Animacja satelitarna za ostatnie 2 godziny dla obszaru Polski.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym widzialnym wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi

Pogoda. Burze w POLSCE

Poniższa grafika obrazuje wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski. Jak widać zagrzmiało m.in w rejonie miejscowości Lipsko, Ostrowca Świętokrzyskiego, jak i też w okolicach Kozienic. Pojedyncze wyładowania zanotowano także w okolicach Siemiatycz.

Dane z detektorów wyładowań dla południowej części Mazowsza, częściowo Ziemi Świętokrzyskiej i woj. lubelskiego.

Pojedyncza burza odnotowana w rejonie Siemiatycz (woj. podlaskie)

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ