Pogoda. Groźne burze już nad Polską. Ryzyko opadów gradu i silnego wiatru. Marginalne prawdopodobieństwo trąby powietrznej. Gdzie jest burza 21.05.2021?

Pogoda. W piątek nasza część Europy znajduje się pod wpływem głębokiego niżu „MARCO” z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. W drugiej części dnia od zachodu wkroczy front zokludowany przemieszczający się na wschód. Przed frontem napłynie nieco cieplejsze powietrze polarne. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać.

Pogoda. Korzystne warunki do rozwoju burz

Dzisiaj przed strefą frontu zokludowanego o charakterze chłodnym występuje podwyższony pionowy gradient termiczny przekraczający 0,7*C/100 m. Co więcej obserwowana jest zwiększona akumulacja pary wodnej do 6-7 g/kg. Powoduje to występowanie małej energii dostępnej drogą konwekcyjną, wskaźnik MLCAPE będzie osiągać 500-700 J/kg. Istotny okazuje się jednak wyraźnie nasilony przepływ mas powietrza w środkowej i górnej troposferze. Co przyczynia się do wystąpienie umiarkowanych/dużych uskoków wiatru, jakie osiągają 20-25 m/s. Ponadto w dolnych partiach troposfery obserwowana jest podwyższona skrętność wiatru SRH 0-3 km osiągnie 150-200 m2/s2. Rozwój konwekcji wspomaga na skalę synoptyczną krótka zatoka niżowa w dolnej troposferze oraz lewe wyjście prądu strumieniowego.

Prognoza burz na piątek (IMGW-PIB)

Szczególnie silna burza na Bałtyku

IMGW-PIB poinformowało, że na północnym-zachodzie i północy kraju pojawiły się komórki burzowe. Towarzyszą im opady deszczu o szacowanym natężeniu 10-15 mm/h. Na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach występują przelotne opady deszczu – 5-10 mm/h. W najbliższych godzinach będą pojawiać się kolejne komórki burzowe – na Pomorzu i Wybrzeżu. Prognozowane opady 15-25 mm/h, porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad do 1-3 cm. Największy z burz superkomórkowych.

W kolejnych godzinach spodziewamy się wzrostu aktywności burzowej w północnej połowie kraju. Niewykluczone lepiej zorganizowane struktury liniowe, a nawet silniejsze superkomórki burzowe. Istnieje marginalna ryzyko trąby powietrznej.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski.

Pogoda. Burze w Polsce

Zdjęcia satelitarne z ostatnich 2 godzin bardzo dobrze obrazują rozwój konwekcji nad Polską północną i północną-zachodnią. Burze nasuwają się również znad Niemiec. Formacje konwekcyjne przemieszczają się także przez Morze Bałtyckie.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD ukazują, że silna burza przechodzi nad południowym Bałtykiem. Mogą towarzyszyć jej opady gradu, silniejszy wiatr. Zahaczyć może m.in o rejon Kołobrzegu.

Pogoda. Burze w Polsce

EDIT:16:34

https://www.facebook.com/burzaalertimgw/posts/305267244512285

Aktualna temperatura

Położenie opadów i burz