Pogoda. We wtorek nasza część Europy znalazła się w zasięgu zatoki niżu znad Wysp Brytyjskich z wtórnym ośrodkiem nad południowym Bałtykiem. W centralnej i wschodniej połowie zaznaczyła się strefa frontu atmosferycznego i poprzedzającą go linia zbieżności wiatru. Do naszej części Starego Kontynentu nadal napływała ciepła i wilgotna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Na zachodzie była to za frontem nieco chłodniejsza masa polarno morska. Zatoka niżowa, linia zbieżności przed frontem oraz strefa frontu atmosferycznego wraz z chwiejną i wilgotną masa powietrza okazały się dogodnym środowiskiem do rozwoju głębokiej konwekcji i lokalnych burz. Masa powietrza napływająca nad Polskę charakteryzowała się sporą niestabilnością, co w połączeniu z mechanizmami wspomagającymi konwekcję prowadziło do rozwoju burz.
Niżowa pogoda, ale nie będzie tak groźnie jak podczas ubiegłej nocy
Podczas nadchodzącej nocy Polska zostanie po wschodniej stronie rozległego niżu z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. We wschodniej i południowej części kraju będzie oddziaływać jeszcze pofalowany front chłodny, związany z wypełniającym się niżem znad Morza Norweskiego. Nad przeważający obszar Polski napłynie chłodniejsze i stabilniejsze powietrze polarno morskie. Jedynie na południu i wschodzie zalegać ma jeszcze powietrze pochodzenia zwrotnikowego.
Anomalia w polu ciśnienia, 28.07.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Burze głównie w pierwszej części nocy, miejscami mgły
W pierwszej części nocy zanikające burze występować mają głównie na północy Polski. Aktywność burzowa będzie duża niższa, w porównaniu do ubiegłej nocy, gdy przechodziło wiele burz. Nawet o charakterze superkomórkowym. Miejscami może jeszcze zagrzmieć na północym-wschodzie i wschodzie. Na pozostałym obszarze kraju prawdopodobieństwo wystąpienia burz będzie marginalne, żeby nie powiedzieć, że zerowe.
Początkowo w czasie burz opady do 10-30 mm, lokalnie porywy wiatru do 75 km/h. Gdzieniegdzie na północy i północnym-wschodzie grad. Jednak tylko w pierwszych godzinach po zachodzie słońca. Atmosfera na przeważającym obszarze Polski będzie stabilna, nie będzie także silniejszych procesów wspomagających pionowe ruchy konwekcyjne.
Najbliższa noc przyniesie zachmurzenie na ogół umiarkowane, miejscami i okresami we wschodniej połowie kraju, duże. Możliwe lokalne opady konwekcyjne i słabnące burze.
Akumulacja opadów podczas burz do 20mm. Gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Szczególnie na południu, ale z uwagi na dużą wilgotność i słaby wiatr lokalne mgły mogą rozwinąć się w wielu regionach Polski. Będą dość szybko zanikać w godzinach porannych, miejscami, podnosząc się do chmur stratus.
Prognozowana temperatura powietrza według ICON w drugiej części nocy dla Polski