Pogoda. Dzisiaj nasza część Europy pozostanie na skraju rozległego niżu znad Wysp Brytyjskich. Jednak z zachodu w głąb kraju będzie się przemieszczał chłodny front atmosferyczny z poprzedzająca go linią zbieżności wiatru dolnego. Warunki do rozwoju burz na wschodzie kraju będą korzystne. Spodziewamy się zjawisk konwekcyjnych powodujących na wschodzie kraju szkody.
Powietrze zwrotnikowe na wschodzie
Województwa wschodnie mają być jeszcze w masie zwrotnikowej. Szczególnie groźnych burz oczekujemy późnym popołudniem, wieczorem i w pierwszej części nocy. Chmury burzowe powinny być zdecydowanie liczniejsze i groźniejsze niż wczoraj. Termometry wskażą dziś od 29°C do 32°C. Gdzieniegdzie po przejściu burz i zachmurzenia konwekcyjnego ma być niższa z powodu oddziaływania chłodnych prądów zstępujących.
Pogoda. Pierwsze izolowane burze możliwe już około południa, szczytowa aktywność późnym popołudniem i wieczorem
Warunki do rozwoju burz będą dziś korzystne. Jednak prawdopodobnie przez większość dnia występować będzie hamowanie konwekcji. Aczkolwiek nie można całkowicie wykluczyć, że izolowane komórki burzowe, nawet o gwałtownym przebiegu powstaną około południa w wielu miejscach województwa lubelskiego.
Prognozy numeryczne wskazują, że szczególnie intensywne burze są prognozowane na godziny późne popołudniowe i wieczorne, a nawet pierwszą część nocy. Prawdopodobnie od zachodu wkroczy linia zbieżności wiatru poprzedzająca front chłodny. Wspomoże ona rozwój silnych, miejscami powodujących szkody burz, powodując unoszenie ciepłego i wilgotnego powietrza pochodzenia zwrotnikowego.
Pogoda. Opady dużego gradu, zalania i silny wiatr
Modele pogodowe prognozują dziś izolowane komórki burzowe, gdzieniegdzie nawet o charakterze superkomórek burzowych. Mogą wystąpić opady dużego gradu, silnego wiatru oraz zalania.
Masa zwrotnikowa będzie charakteryzować się dużą zawartością wody opadowej. Podstawowym zagrożeniem okażą się dziś opady deszczu, dlatego też miejscami możliwe są podtopienia, a nawet miejscowe powodzie błyskawiczne. Podczas opadów burzowych zmniejszona będzie widzialność, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.
Prognoza burz na środę (IMGW-PIB)
Możliwy zorganizowany system burzowy z wbudowanymi superkomórkami
Na skutek przechodzenia burz. Możliwa jest akumulacja opadów burzowych do 20-60 mm, a miejscami na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem sumy mogą być wyższe. Prognozy numeryczne sygnalizują, że dzisiejsze warunki sprzyjać będą też tworzeniu się superkomórek burzowych. Dlatego niewykluczony w pierwszej fazie ich rozwoju opadów dużego gradu o średnicy do 3-6 cm, wiatru do 90-100 km/h i ulewnych opadów deszczu. Nie można wykluczyć 1-2 przypadków, lokalnych mezocyklonicznych trąb powietrznych.
Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w dojrzałej fazie będziemy mieli do czynienia z rozległym systemem burzowym z wbudowanymi superkomórkami. Dzisiejsze burze w zwrotnikowym powietrzu charakteryzować będą się wysoką aktywnością elektryczną, stwarzając realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Lokalne pożary od wyładowań są prawdopodobne.
Prognoza burz na środę i noc ze środy na czwartek od Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Szczytowa aktywność burzowa powinna przypaść na godziny wieczorne oraz pierwszą część nocy. Aczkolwiek pierwszych burz w formie rozproszonej i mocno punktowej możemy spodziewać się około południa. Najprawdopodobniej czeka nas burzowa noc ze środy na czwartek w wielu powiatach województwa lubelskiego.
W drugiej części nocy mniejsze będzie zagrożenie ze strony opadów dużego gradu, silnego wiatru do 90-100 km/h. Groźne mają być głównie opady pochodzenia burzowego prowadzące do lokalnych podtopień oraz duża ilość wyładowań atmosferycznych. Burzowa aura może utrzymać się miejscami nawet do godzin porannych w czwartek
Modele numeryczne nie są do końca zgodne, jeśli chodzi o obszar najgroźniejszych burz. Zatem lokalnych zjawisk konwekcyjnych spodziewamy się w całym województwie lubelskim. Przemieszczać mają się głównie z południowego-zachodu na północny-wschód.