Pogoda. Niszczące burze nad Polską. Średnica gradu przekroczyła 10 cm, są zniszczenia wiatrowe i zalania. Gdzie jest burza 9.07.2021?

Pogoda. Dzisiaj Polska jest pod wpływem płytkich niżów zlokalizowanych nad zachodnią i centralną częścią kraju. Dodatkowo w pasie od Zatoki Gdańskiej po Małopolskę zaznacza się obecność wewnątrz wycinkowej konwergencji wiatru dolnego, jaka powoli przemieszczać będzie się w kolejnych godzinach na wschód. Masa powietrza zalegająca przed frontem jest o cechach cechach zwrotnikowych, przynosząc wysoką temperaturą i dużą wilgotność. Tuż za frontem pofalowanym napływa chłodniejsze powietrze polarne.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 9.07.2021, 12 UTC

Zgodnie z prognozami największą aktywność burzową obserwuje się na przedfrontowej linii konwergencji wiatru dolnego, która poprzedza pofalowany front atmosferyczny zbudowany na dużym kontraście termicznym. Burze w dzisiejszych warunkach przybierają postać superkomórek burzowych, jak i też zorganizowanych struktur wielokomórkowych. W ich obrębie występują burze wykazujące cechy superkomórek.

Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD, produkt CMAX, godzina 15:20 czasu lokalnego w piątek

Pogoda. Silne burze superkomórkowe i struktury wielokomórkowe

Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych w przedziale czasowym od 13:00 do 15:00 czasu lokalnego w piątek na obszarze Polski i obszarach przyległych.

Pogoda. Burze w Polsce, 9 lipca 2021

Pogoda. Bardzo duży grad ponownie w Polsce

Ponownie w Polsce zaobserwowano opady bardzo dużego gradu o średnicy przekraczającej 10 cm. Tak duży grad przyniosła burza superkomórkowa przechodząca przez Będkowice (gmina Wielka Wieś, woj. małopolskie). Na południu kraju obserwowane są liczne burze generujące na swojej trasie szczególnie niebezpieczne zjawiska. Miejscami podtopienia wystąpiły w samym Krakowie, spadł również grad o średnicy przekraczającej 4-5 cm.

https://www.facebook.com/lowcyburz/posts/10159145396032332

Po godzinie 15 największa ilość burz jest obserwowana w woj. łódzkim, śląskim i małopolskim. Groźnie jest również na Ziemi Łódzkiej. Groźne burze nie omijają również Opolszczyzny. W kolejnych godzinach możemy spodziewać się dalszej intensyfikacji zjawisk burzowych. Zwłaszcza na przedfrontowej linii zbieżności wiatru.

Poniższy obraz ukazuje nam burze okiem satelity geostacjonarnego. Na mapę dodatkowo zostały nałożone wyładowania atmosferyczne. W kolejnych godzinach groźnie będzie w dalszym ciągu na południu, centrum, częściowo północy, północnym-wschodzie. Najpóźniej korzystne warunki do rozwoju burz nasuną się nad województwa wschodnie. Prawdopodobnie stanie się wieczorem, bądź w pierwszej części nocy.

Pogoda. Superkomórki burzowe i MCS

Pogoda. Kolejne godziny przyniosą dalszą intensyfikacje zjawisk burzowych. Korzystne warunki mają przesuwać się na wschód

Rozwój silnych burz jest bardzo dobrze widoczny na zdjęciach satelitarnych w spektrum widzialnym. W kolejnych godzinach konwergencja wiatru przemieszczać ma się dalej na wschód. Burze przemieszczają się przeważnie z południa na północ. Niektóre z nich skręcają na północny-zachód z uwagi na istnienie silnego, trwałego prądu wstępującego.

Rozwój burz i pogoda nad Polską

Na trasie burz superkomórkowych prawdopodobne są opady gradu o średnicy przekraczającej 5-6 cm, silne, miejscami niszczące porywy wiatru powyżej 90-100 km/h i obfite opady deszczu o natężeniu do 40-50 mm/h, które prowadzić mogą do podtopień, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych.

Prognoza burz na piątek (IMGW-PIB)

Burzowa prognoza od IMGW

Burzowa prognoza na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB)

Burzowa prognoza od IMGW na noc. Pogoda na noc

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ