Dzisiaj burzowa aura występuje zwłaszcza na północy Polski. Aktywne elektrycznie jak na dzisiejsze warunki przechodzą burze przez Pomorze, jak i też Pomorze Zachodnie. W nocy burzowa aura ograniczy swój zasięg do Wybrzeża oraz Morza Bałtyckiego.

Przeważnie są to klastry wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania. Grzmi również na Ziemi Lubuskiej i Wielkopolsce. Tu jednak burze nie są tak aktywne.

Zdecydowanie silniejsze burze są obserwowane na północy Polski. Tutaj na czele struktur burzowych obserwowane są fotogeniczne chmury szelfowe.

Punktowo prawdopodobny wiatr do 70 km/h i grad do 2 cm. Ulewy do 20 mm.

Dane z detektorów wyładowań za ostatnie 120 minut na obszarze Polski oraz radarów meteorologicznych

IMGW-PIB

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

Arkadiusz Wójtowicz

6 Comments

 • Regen
  Posted 8 sierpnia 2019 20:36 0Likes

  Gdzie się podziały tamte bow echa?

  Podsumowując (trwający nadal) sezon burzowy w Polsce pod kątem prognoz od “łowców” czyli od PŁB…

  Prognoz z wydaną “dwójką”: 12 = w maju: 1, w czerwcu: 8, w lipcu: 2, w sierpniu: 1
  Prognoz z wydaną “trójką”: 1 = w czerwcu: 1

  • Regen
   Posted 8 sierpnia 2019 20:47 0Likes

   Gdzie MCSy, gdzie tamten szkwał?

   Jaki z tego morał? Nie wiem. Przed nami jeszcze 3 tygodnie sierpnia. I początek września. Raczej “trójki” nie będzie, skoro z szumnych prognoz modeli numerycznych, fusów tak zwanych, przeważnie wychodzi “no Czechy coś tam produkują”, “cały układ słabnie”, “może doczłapie do Polski”, “halny wszystko rozwieje” i “poranne burze zabrały warunki”.

   Kiedyś, no rok temu nie, ale dwa, trzy i dawniej, jak ze zachodu szły burze, to to był konkret. Przechodziły przez Odrę jakby jej nie było. Łączyły się w potężne MCSy. Człowiek patrzał na blitzortung i z jednej strony czekał na rozwój wydarzeń, a z drugiej bał się o siebie, bliskich i dobytek.

   • Regen
    Posted 8 sierpnia 2019 20:47 0Likes

    Oczywiście (powtarzać to trzeba) nikt nie chce zniszczeń i tragedii, chodzi jedynie o widowiskowość. Ale wracając do tematu… teraz coś się poknociło i burze zamiast (jak to miały w swej naturze) przychodzić ze zachodu, przychodzą sobie z południowego zachodu łaskawie, ale przeważnie to z południa. I przetaczając się nad górami tracą na tyle impet, że jedyne, co błyska na mapie Polski, to błędy detektorów. Żółte kuleczki, które po chwili znikają. Tak jak te dawne konkretne burze. A także fascynacja nimi.

 • Regen
  Posted 8 sierpnia 2019 21:31 0Likes

  Popatrzę na meteologix.com co tam za warunki się smażą.

  • Regen
   Posted 8 sierpnia 2019 21:49 0Likes

   PISANE OGÓLNIKOWO

   12 i 13 sierpnia – głównie deszcz, okraszony burzyczkami (model ICON).

   Noc 12/13 sierpnia – od południowego zachodu rozmemłana burza sama nie wiedząca jaki kształt ma przybrać i ogromne plamy deszczu (model ECMWF).

   Od rana (12go sierpnia) przez Polskę deszcze, większy klaster burzowy od środkowej (po południu) po północno wschodnią (aż do 23ciej) Polskę (model GFS).

   • Regen
    Posted 8 sierpnia 2019 22:07 0Likes

    To tylko wizualnie jak mają być burze i deszcze. Nie mam zielonego pojęcia jak będzie z wiatrem, gradem itd. Porównywać wszystkie parametry od CAPE po skrętność wiatru i kilka innych wartości, to jeszcze nie dla mnie. Żeby całość ułożyć w konkretną prognozę konwekcyjną. A i tak to są nadal fusy. Jutro rano będzie tutaj napisane co i jak to się poczyta.

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.