Pogoda. Gwałtowne burze już nad Polską. Prawdopodobny grad i silny wiatr oraz ulewy. Gdzie jest burza 1.06.2021?

Pogoda. We wtorek Z północnego wschodu na południowy zachód znad Morza Bałtyckiego przez środkową część Europy przemieszcza się niewielki niż górny wraz z bańką chłodnego powietrza w środkowej troposferze oraz frontem okluzji. Z powodu stromego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą rozwijają się burze. Istotne jest również wspomaganie na skalę synoptyczną przez omawiany ośrodek niskiego ciśnienia, jaki zaznaczy się na wyższych poziomach izobarycznych.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 1.06.2021, 18 UTC

Pogoda- Niż górny i front

Prognoza burz na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. Burze we wtorek.

Pogoda. Burze w obrębie niżu górnego nad Polską

Ponadto ośrodek górnego niżu generuje wokół siebie strefy quasigeostroficznego wymuszania wznoszenia. Jedna z takich stref pojawiła się Polską, dlatego doszło do rozwoju konwekcji. Co więcej w dolnych warstwach troposfery zaznacza strefa konwergencji wiatru, co sprzyja powstawaniu licznych ośrodków konwekcyjnych. Energia dostępna drogą konwekcyjną nie jest wysoka, ale w połączeniu z procesami wspomagającymi konwekcje i niskim poziomem kondensacji występują dogodne warunki do powstawania burz.

Podstawowym zagrożeniem są ulewne opady deszczu, które miejscami mogą powodować podtopienia. Miejscami na skutek przechodzenia kilku ośrodków konwekcyjnych nad jednym obszarem może dochodzić do akumulacji opadów do 20-40 mm. Istnieje dziś niskie prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej. Szczególnie niezwiązanej z mezocyklonem z uwagi na słabe warunki kinematyczne.

W kolejnych godzinach strefa konwekcji oraz związanych z nią opadów deszczu i burz ma przemieszczać się na południe, w stronę woj. wielkopolskiego. Pod wieczór prawdopodobieństwo trąb powietrznych ma być marginalna, a można rzec, że nawet zerowe. W dalszym ciągu prawdopodobne są jednak ulewne i długotrwałe opady, które mogą spowodować podtopienia. Istnieje prawdopodobieństwo, że burze utrzymają się nawet do późnych godzin nocnych i utworzą słabo zorganizowany mezoskalowy układ konwekcyjny.

Dane z polskiej sieci radarów POLRAD z godziny 17:20 czasu lokalnego w poniedziałek

Pogoda. Dane radarowe z godziny 17:20 w poniedziałek.

Komunikat IMGW-PIB z drugiej części dnia

Aktywne elektrycznie burze występują w północnej części województwa Wielkopolskiego a także na pograniczu województwa pomorskiego oraz Warmii. Z burzami związane są opady deszczu o natężeniu około 5-10 mm/10 min. Burze na obszarze Wielkopolski przemieszczają się na południe, natomiast strefa burz w rejonie Warmii przemieszcza się powoli na południowy-wschód. W rejonie Kwidzyna z niemal stacjonarną komórką burzową związane jest ryzyko znacznej kumulacji opadów – informuje IMGW-PIB.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski

 Burze w Polsce 1 czerwca 2021.

Wyładowania atmosferyczne odnotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski przez niemiecką sieć detektorów wyładowań atmosferycznych.

Pogoda. Burze 1 czerwca 2021 Polska.

Rozwój konwekcji w obrębie niżu górnego jest bardzo dobrze widoczny na zdjęciach satelitarnych z ostatnich 2 godzin. Widać, że chmury burzowe przemieszczają się powoli z północy na południe.

Pogoda. Zdjęcia satelitarne z ostatnich 2 godzin.

Aktualna temperatura

Położenie opadów i burz