Pogoda. Upał i groźne burze już nad Polską. Duży grad, ryzyko niszczącego wiatru oraz spora aktywność elektryczna. Gdzie jest burza 21.06.2021?

Pogoda. Dzisiaj nasza część Europy jest w zasięgu niżu znad południowej Szwecji. Wtórny ośrodek niżowy ulokowany jest nad Niemcami. Ponadto na zachodzie kraju zaznacza się strefa pofalowanego chłodnego frontu atmosferycznego związanego z tymi ośrodkami niskiego ciśnienia oraz poprzedzającą go linią zbieżności wiatru. Utrzymuje się nad Europą Wschodnią powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jakie charakteryzuje się umiarkowaną/dużą niestabilnością.

Temperatura w Polsce o godzinie 15:30. Upalna aura, ale miejscami po przejściu burz, na skutek oddziaływania prądów zstępujących temperatura spadła o ponad 10°C. Tak jest m.in na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku.

Pogoda. Wysoka temperatura

SIGNIFICANT IMGW-PIB na 21.06.2021, 12 UTC

Pogoda. Linia zbieżności

Silne burze już od godzin południowych nad Polską

Pierwsze burze powstały dziś początkowo na Dolnym Śląsku. Utworzyła się tam najpierw aktywna i niebezpieczna burza w masie zwrotnikowej. Wystąpiły opady gradu. Średnica gradu przekroczyła 3-4 cm. Zaobserwowane silne opady deszczu oraz groźne porywy wiatru. Burza przemieszczała się w kierunku wschodnim. Obserwuje się w dalszym ciągu rozwój chmur burzowych Cb.

Poniższa animacja ukazuje rozwój chmur burzowych na zachodzie, południowym-zachodzie Polski. Wkrótce może utworzyć się rozległy układ burzowy w formie mezoskalowego układu konwekcyjnego. Jego głównym zagrożeniem okazać mogą się intensywne opady powodujące podtopienia, prawdopodobne są także opady gradu. Dużego szczególnie w sytuacji wbudowanych superkomórek burzowych. Możliwe są także porywy wiatru powyżej 90 km/h. co może skutkować szkodami wiatrowymi. Ponadto najbardziej wypiętrzone chmury wykazywać mają się w dalszym ciągu wysoką aktywnością elektryczną.

Pogoda. Dane sat

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi dla Polski. Najgroźniejsze burze występują na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz Pomorzu Zachodnim. Burze orograficzne prawdopodobne są także w górach i na obszarach podgórskich Polski południowej.

Pogoda. Zdjęcia satelitarne

Pogoda. Średnica gradu przekracza dziś 3-4 cm, a miejscami nawet i więcej

Podczas poniedziałkowych burz możliwe są opady gradu o średnicy przekraczającej 4-5 cm. Według danych z produktu Echo Top wierzchołki chmur Cumulonimbus są mocno schłodzone, co powoduje dużą aktywność elektryczną przy wysokiej wodności atmosfery. Ponadto przez silną rozbudowę pionową chmury burzowe mogą być zdolne do generowania niebezpiecznych zjawisk na swojej trasie. Najbliższe 2-3 godziny przynosić będą dalszą intensyfikacja zjawisk burzowych. Burze utrzymają się również w nocy.

Prognoza burz na poniedziałek według IMGW-PIB

Pogoda. Burze 21 czerwca 2021.

Pogoda. Komunikat synoptyków z IMGW-PIB na dzień 21.06.2021, 14:20 czasu lokalnego

Burze występują na południowym zachodzie i zachodzie kraju (od powiatu krośnieńskiego po kłodzki oraz w rejonie Szczecina i Stargardu Szczecińskiego). Najaktywniejsze komórki burzowe znajdują się na południu woj. lubuskiego. Tam natężenie opadów osiąga około 15 mm/10 minut, występuje także grad. Godzinowe sumy opadów wynoszą miejscami 30-40 mm. Najsilniejszy zanotowany poryw wiatru to 19,8 m/s (około 70 km/h) w Tomaszowie Bolesławieckim, ale możliwe są nadal porywy 90-100 km/h. Największym zagrożeniem są jednak opady deszczu – całkowite sumy opadów mogą wynieść miejscami nawet 50-60 mm. Prognozowany rozmiar gradu to około 3 cm, ale możliwe są gradziny wielkości 5-6 cm. Komórki burzowe powoli przemieszczają się na na północ, a propagują się na wschód i północny wschód. W najbliższych godzinach prognozowany jest dalszy rozwój silnych burz na zachodzie kraju. Izolowane słabe burze mogą rozwinąć się także nad Karpatami – poinformowała strona Burza-Alert-IMGW.

Wg specjalistycznego produktu mierzącego potencjalną średnicę gradzin, podczas burz w okolicach Jeleniej Góry średnica ta mogła mieć 3,5 cm, a punktowo nawet ponad 5 cm – poinformowało IMGW-PIB.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za przedział czasowy od 13:15 do 15:15 w poniedziałek. W okolicach Wrocławia produkty radialne potwierdzają istnieje rotacji, zatem mamy do czynienia z superkomórką burzową.

Burze w Polsce. 21 czerwca 2021.

Skutek burzy w Jeleniej Górze. Intensywne gradobicie na południowym-zachodzie Polski. W kolejnych godzinach takich zjawisk może być więcej. Szczególnie w sytuacji występowania superkomórek burzowych typu wysokoopadowego.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA