Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie 29°C, okresami przejdą gwałtowne burze, ale upał wielodniowy nam nie grozi w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Czeka nas silne ocieplenie, okresami przejdą gwałtowne burze. Jednak podtrzymujemy, że wielodniowe upały nam nie grożą. Wiele wskazuje jednak, że prawdopodobne są dni gorące, czyli temperatura może osiągnąć 25°C do 29°C. Prognozy wskazują na wyraźną dominacje pola podwyższonego ciśnienia w najbliższych tygodniach.

Pogoda. Zmiana cyrkulacji, idzie ocieplenie

Modele numeryczne prognozują znaczną przebudowę pola barycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Czeka nas w najbliższych tygodniach okres, gdy panować będzie niewielka różnica ciśnienia. Głównie ze wschodu Europy napływać ma coraz cieplejsza masa powietrza. W czerwcu chłód nie powinien być tak odczuwalny jak w maju, gdyż w zasięgu wyżu masa zalegająca przez wiele dni będzie wygrzewać się na kontynencie, mając na uwadze silną operacje słoneczną.

Już w połowie przyszłego tygodnia oczekiwane jest wyraźne ocieplenie spowodowane napływem cieplejszej masy powietrza. Termometry pokażą nawet 24°C/29°C. Zatem wiele wskazuje, że wystąpią dni gorące, ale o upale nie będziemy mówić, gdyż temperatura nie powinna osiągnąć 30°C.

Zjawiska burzowe okresami zdarzą się, ale powinno być ich mniej niż pod koniec maja. Przeważnie tworzyć będą się burze termiczne na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Opadów ma być nieco mniej niż w maju, ale będą się zdarzać. Na ogół rozkład pola ciśnienia w naszej części Europy sprzyjać ma opadom konwekcyjnym. Szczególnie aktywne burze rozwijać będą się w drugiej części dnia, a pod wieczór na skutek słabnącej operacji słonecznej mają zanikać. Będą to na ogół krótkotrwałe, słabo zorganizowane struktury powstające na lokalnych strefach konwergencji wiatru.

W czerwcu powinno być też mniej okresów z dużą ilością chmur. Za sprawą wyżowej aury przez wiele dni na przeważającym obszarze Polski będzie na ogół pogodnie. Okresami i miejscami spodziewany jest wzrost zachmurzenia i opady o charakterze konwekcyjnym.

Pogoda. Przełom maja i czerwca jeszcze chłodny, potem nastąpi zmiana

Przełom maja i czerwca jeszcze z niskimi temperaturami w naszej części Europy. Następnie silne ocieplenie nadejdzie pod koniec przyszłego tygodnia. Przełom 1 i 2 dekady czerwca powinien być zdecydowanie cieplejszy niż dobiegający końca piąty miesiąc roku.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 29.05.2021 do 5.06.2021 według modelu CFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Anomalia temperatury do 5 czerwca 2021.

Wyraźną zmianę w prognozach anomalii temperatury obserwujemy w okresie od 5.06.2021 do 12.06.2021, gdy w Polsce i na przeważającym obszarze Europy pojawia się dodatnie odchylenie temperatury, sugerując silne ocieplenie pod koniec nadchodzącego tygodnia.

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 5.06.2021 do 12.06.2021 według CFS

Warto prześledzić prognozę anomalii temperatury na okres od 29.05.2021 do 4.06.2021 według modelu ICON. Widzimy, że na przełomie maja i czerwca obserwujemy ujemne odchylenie temperatury od normy z okresu referencyjnego 1991-2020. Temperatura będzie niższa o nawet 2°C/4°C względem analogicznego okresu lat ubiegłych. Szansa na zmianę widzimy w okolicach 3-4 dnia nowego miesiąca. Na zachodzie i północy w czwartek temperatura powinna być w normie wieloletniej, a na pozostałym obszarze lekko poniżej normy. Następnie 4 czerwca temperatura wyraźnie wzrośnie w całym kraju. Jeszcze cieplej powinno zrobić się w sobotę. Należy mieć jednak na uwadze, że niskie temperatury na przełomie miesięcy spowodują wystąpienie ujemnej średniej anomalii temperatury za okres najbliższych 7 dni i nie zmieni tego zbytnio prognozowane znaczne ocieplenie pod koniec przyszłego tygodnia.

Pogoda. Anomalia temperatury do 6 czerwca 2021.

Pogoda. Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym przez wiele dni utrzyma się silny wyż

Zmianie w najbliższych dniach ulegnie sytuacja synoptyczna. Górna zatoka niżowa ustąpi miejsca rozległemu układowi wysokiego ciśnienia, w obrębie którego panować ma przeważnie niewielki gradient ciśnienia. Bardzo dobrze widzimy, że nad Skandynawią i Morzem Bałtyckim znajdzie się centrum rozległej blokady wyżowej, co spowoduje bardziej stabilne warunki pogodowe niż w maju. Powietrze zalegające w obrębie wyżu powinno się szybko nagrzewać, dlatego z każdym dniem przyszłego miesiąca temperatura ma rosnąć.

Pogoda. Anomalia w polu ciśnienia na 10 dni do przodu. Blokada wyżowa.

Pogoda. Opadów ma być mniej niż w maju, okresami możliwe burze

Pomimo zmiany sytuacji barycznej opady będą się zdarzać, ale w mniejszej ilości. Tak jak wspominaliśmy mają być przeważnie opady o charakterze konwekcyjnym. Większe opady wielkoskalowe w pierwszej dekadzie czerwca są mało prawdopodobne. Najwięcej padać ma we wschodniej, poludniowo-wschodniej części kraju, ale okresami punktowe opady przelotne w najbliższych tygodniach zdarzą się w całym kraju. Najrzadziej na zachodzie.

Wstępna prognoza sum opadów do 8 czerwca 2021 według modelu GFS.

Pogoda. Sumy opadów do 8 czerwca 2021.

Wyliczane opady do 8 czerwca 2021 według ECMWF.

Opady do 8 czerwca 2021.

Pogoda. Ocieplenie odczujemy w okolicach 3-4 dnia miesiąca

Modele są zgodne, że po chłodnym maju, pierwsza dekada czerwca przyniesie zmianę warunków pogodowych. Okresami możliwe są dni gorące, czyli przekroczenie 25°C/28°C. Stabilna sytuacja baryczna powodować ma zaleganie przez dłuższy czas jednorodnej masy powietrza nad jednym obszarem. Dlatego powietrze będzie się nagrzewać. Duże dobowe amplitudy temperaturowe są mało prawdopodobne. Wystąpią okresami lokalne burze wewnątrzmasowe.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 1.06.2021 do 6.06.2021. Pod koniec omawianego terminu temperatura na obszarze całej Polski powinna wzrosnąć powyżej normy wieloletniej.

Anomalia początek czerwca 2021.

Zdecydowanie cieplejszy okres synoptyczny prognozuje CFS na okres od 6.06.2021 do 11.06.2021, gdy na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna być powyżej normy wieloletniej.

Temp czerwiec 2021

Optymistycznie wyglądają orientacyjne prognozy anomalii temperatury na okres od 10.06.2021 do 15.06.2021, gdy temperatura w całym kraju powinno być lekko powyżej normy wieloletniej.

Czerwiec 2021 pogoda

Na sam koniec sprawdzamy jeszcze prognozę wiązek na 16 dni dla wybranych lokalizacji. Widzimy, że w czerwcu ma być zdecydowanie cieplej niż w maju. Temperatura rosnąć ma z dnia na dzień, a pierwsze dni gorące są prawdopodobne w okolicach 4-6 dnia miesiąca. Stabilna sytuacja baryczna, brak silniejszych wymian mas powietrza będzie powodować utrzymywanie się temperatur w normie, a okresami przez wiele dni powyżej normy. Na upały nie zanosi się, ale dni z temperaturą powyżej 25°C wystąpią.

Prognoza wiązek 850 hPa (1500 m.p.ng) dla Warszawy na okres od 30.05.2021 do 15.06.2021.

Pogoda. Anomalia temperatury do 15 czerwca 2021.

Wiązki modelu GFS dla Warszawy na 16 dni, wysokość 2 m.n.p.g na okres od 30.05.2021 do 15.06.2021.

Pogoda. Silne ocieplenie

Źródło grafik: meteomodel.pl, wxcharts.com, tropicaltidbits.com/, wetterzentrale.de