Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał nie wystąpi. Będzie inwazja zimna do Polski. Temperatura drastycznie spadnie, sporo popada, czasem przejdą burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał w Polsce nie wystąpi już na przełomie sierpnia i września. Będzie gwałtowne i silne ochłodzenie w całym kraju na początku przyszłego tygodnia. W wielu miejscach intensywnie popada, czasem przejdą też burze, których jednak intensywność nie powinna być tak duża jak w ubiegłych tygodniach.

Pogoda długoterminowa. Przed nami zimny okres synoptyczny

Tylko na weekend zrobiło się miejscami gorąco w południowej części kraju. Najniższe temperatury notowane są na północy. W niedzielę na Dolnym Śląsku otrzemy się o upał, ale prawdopodobnie temperatura nie osiągnie 30°C. Niewykluczone są na południowym-zachodzie burze. Zatrzymamy się prawdopodobnie w cieniu na wartościach w przedziale od 27°C do 29°C. Początek przyszłego tygodnia to drastyczne ochłodzenie. Marznąć będziemy przez wiele dni w naszej części Europy.

Zerkamy na mapę obrazującą rozkład anomalii temperatury od 22 sierpnia 2021 do 28 sierpnia 2021 według modelu ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Tylko w niedzielę widzimy temperaturę powyżej normy wieloletniej. Jednak odchylenie od normy nie przekroczy 1°C/2°C. Początek przyszłego tygodnia, to początek chłodnego okresu synoptycznego. Przez wiele dni na obszarze całej Polski będzie chłodniej o kilka, a nawet kilkanaście stopni, niż jest zwykle w tym okresie. To nie są dobre wieści dla osób, które zaplanowały swój wypoczynek na ostatni tydzień wakacji.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał nie wystąpi. Zimno

Pogoda. Sierpień okaże się wilgotny i z temperaturą poniżej normy wieloletniej m.in z okresu referencyjnego 1991-2020

Coraz więcej wskazuje, że po bardzo ciepłym, okresami upalnym lipcu. Sierpień zapisze się w Polsce jako chłodny i wilgotny. Zatem prognozy miesięczne anomalii według modelu CFS z przełomu 7 i 8 miesiąca roku sprawdzą się, gdyż sygnalizowały one wyraźnie miesiąc chłodny i deszczowy. Faktycznie dni gorących oraz z upałem było niewiele. Wygląda na to, że ostatnim dniem na pograniczu dnia gorącego i upału będzie 22 sierpnia 2021 na południu i południowym-zachodzie Polski.

Poniższa mapa obrazuje prognozę anomalii miesięcznej 1991-2020 do 28 sierpnia 2021. Widzimy, że praktycznie w całym kraju temperatura jest poniżej normy wieloletniej. Na krańcach południowo-wschodnich temperatura wyjdzie w okolicach normy wieloletniej, ale nie można wykluczyć, że prognozy ulegną jeszcze zmianie.

Pogoda długoterminowa. Zimno do końca sierpnia 2021

Pogoda długoterminowa. Zimny koniec sierpnia w Polsce, biorąc pod uwagę poprzednie okresy klimatologiczne

Przed nami chłodny koniec sierpnia 2021. Zazwyczaj temperatura będzie przeważnie poniżej normy wieloletniej. Nie zabraknie opadów, ale czasem pojawią się też dłuższe chwile ze słońcem. Największe opady modele sygnalizują w przyszłym tygodniu. Szczególnie od 23.08.2021 do 25.08.2021. Najwięcej deszczu powinno spaść na południu oraz centrum kraju.

Przyszły tydzień może przynieść również pierwsze przygruntowe przymrozki. Szczególnie na północnym-wschodzie kraju. Dużo będzie jednak zależeć od skali rozpogodzeń, siły wiatru i intensywności adwekcji chłodnej masy powietrza.

Coraz częściej jednak pogoda zaczyna przypominać jesienną. Mamy coraz większe wahania temperatury przy bezchmurnym niebie. W wielu miejscach obserwujemy mgły radiacyjne, które wynikają z radiacyjnego wypromieniowania ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Jednocyfrowe wartości na termometrach w północnej części kraju podczas ubiegłej nocy nie były niczym nadzwyczajnym. Dodatkowo w drugiej części nocy zaczęły rozwijać się gęste mgły o charakterze radiacyjnym, które zaczęły rozpraszać się po wschodzie słońca.

Mapa anomalii temperatury względem okresu referencyjnego 1979-2000. Jest to wyliczana średnia anomalia, która wyliczana jest względem starego okresu klimatycznego. Widzimy jednak, że skala ochłodzenia jest spora przeważnie od -2°C do -1°C. Aczkolwiek, obserwując mapy na poszczególne dni widzimy, że czasem może być chłodniej o nawet 8°C/14°C.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał nie wystąpi. Chłód w Polsce

Dominacja niżowej pogody. Nad Europą Zachodnią i Północną może powstać rozległy wał wyżowy, ściągając do Polski zimne powietrze

Według wielu ośrodków, aurę pod koniec sierpnia kształtować będą przeważnie ośrodki niskiego ciśnienia. Nie można wykluczyć, że pojawią się nurkujące układy niżowe, nawet z systemami frontów atmosferycznych. W pasie od Wysp Brytyjskich po Skandynawię utworzy się rozległy wyż. Być może nawet w formie wału wysokiego ciśnienia, skutkując napływem chłodnego powietrza polarnego. Z północy może zanurkować niż, przynosząc kolejne intensywne opady.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Niżowa aura w polsce

Intensywne opady deszczu, czasem burze zdarzą się do końca sierpnia. Będzie często zimno i wilgotno

Przed nami wilgotny i przeważnie zimny koniec sierpnia. Niewykluczone, że miesięczne normy w ostatnim miesiącu wakacji będą przekroczone 2-3 razy. Szczególnie w południowej oraz centralnej części kraju. Miejscami spadnie od 35 mm do 100-110 mm.

Wstępna prognoza sum opadów w okresie od 22.08.2021 do 1.09.2021 według modelu ECMWF

deszczowo w Polsce

Orientacyjna prognoza sum opadów w oparciu o model GFS dla Polski na okres od 22.08.2021 do 1.09.2021

chłód w polsce i deszcze

Pogoda długoterminowa. Zimny koniec sierpnia 2021, szansa na dni gorące dopiero we wrześniu

Praktycznie na sam koniec zerkniemy jeszcze na prognozy wiązek modelu GFS na 16 dni. Poniższa grafika ukazuje wiązki oraz średnią wiązek (zielona linia), uwzględniając okres referencyjny 1981-2010. Dotyczy wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g), pozwalając nam charakteryzować właściwości mas powietrza. W okolicach 23 sierpnia 2021 rozpocznie się ochłodzenie w całym kraju. Do końca miesiąca temperatura utrzymuje się poniżej normy wieloletniej. Zatem przeważnie ma być chłodniej, niż jest zwykle w tym okresie. Początek września na ten moment też bez rewelacji pod względem temperatury, ale niewykluczone, że w pierwszej dekadzie nowego miesiąca temperatura zbliży się do wartości w okolicach normy, a nawet lekko powyżej normy. Jednak najcieplejsza część lata już za nami, natomiast meteorologiczna jesień rozpocznie się 1 września 2021.

chłodny koniec sierpnia 2021

Nawet na pojedynczych wiązkach modelu GFS nie widzimy upałów w Polsce w najbliższych 16 dniach. Być może zdarzą się sporadyczne dni gorące wraz z początkiem września. Jednak pod koniec sierpnia przez wiele dni temperatura może utrzymywać się w ciągu dnia poniżej 20°C.

zimny koniec miesiąca