Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zimno zacznie nagle ustępować. Pojawić może się krótki upał, prawdopodobne groźne zjawiska burzowe nad Polską.
Pogoda długoterminowa. Czeka nas wilgotny początek meteorologiczne lata
Już 1 czerwca rozpocznie się meteorologiczne lato w kraju. Wraz z początkiem szóstego miesiąca roku zaobserwujemy wyraźny wzrost temperatury. Nareszcie kurtki przez większość czasu znajdą się w szafie, a my będziemy mogli odczuć letnie wartości na termometrach. Jednak nie wszędzie. Istnieje ryzyko, że już w pierwszej dekadzie czerwca zobaczymy na oficjalnych stacjach pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pierwszy upał. W maju zabrakło zaledwie 0,6°C na jednej ze stacji IMGW-PIB, aby został odnotowany dzień upalny.
Trend z letnimi temperaturami w pierwszych tygodniach czerwca nie będzie stały. Przeplatać mają się okresy chłodne z cieplejszymi. Pojawi się za to więcej opadów i burz, które miejscami okażą się groźne i spowodują znaczne szkody.
Prognozowana anomalia temperatury na okres od 29.05.2022 do 4.06.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę najnowszy okres bazowy 1991-2020
Będą dominować przeważnie opady pochodzenia burzowego. Więc ograniczone zasięgiem i nierównomierne. Możliwe są punktowe podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne. W czasie jednej burzy spaść może tyle deszczu, ile wynosi miesięczna norma dla czerwca. Wielkoskalowe okażą się znacznie rzadsze. Jednak w kolejnych tygodniach okresami mogą wystąpić w Polsce. Będzie ich jednak mniej niż obserwujemy w półroczu chłodnym.
Prognozowana wstępna miesięczna anomalia opadów za okres od 1.05.2022 do 31.05.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020
Pogoda długoterminowa. Będzie podział w pogodzie na chłodniejszą północ i cieplejsze południe oraz zachód
Najcieplej ma być być na południu i zachodzie, natomiast najchłodniej w dzielnicach północnych, gdzie okresami częściej zaznaczy się wpływ bryzy morskiej wzdłuż gmin nadmorskich, jak i też chłodniejszych mas powietrza pochodzenia polarno morskiego.
Do najbliższego poniedziałku w całej Polsce temperatura będzie poniżej średniej klimatycznej. Ocieplenie choć nie trwałe da się we znaki w pierwszych dniach czerwca. Modele pogodowe prognozują jednak mniejszą jego skalę, niż widziały jeszcze kilka dni temu, ograniczając obszar najwyższej temperatury do dzielnic południowych i zachodnich.
W burzach temperatura ma gwałtownie się obniżać. Po wyjściu słońca szybko ma przeważnie wzrastać
Wyraźny podział w pogodzie na cieplejsze dzielnice południowe i chłodniejsze północne ma utrzymać się na przełomie maja i czerwca. Będzie także wyraźny kontrast termiczny w pierwszych dniach nowego miesiąca. Pojawiać mają się okresami burze, które mogą miejscami spowodować znaczne szkody. W burzach obserwowany będzie gwałtowny spadek temperatury na skutek oddziaływania zimnych prądów zstępujących.
Prognozowana średnia anomalia na wysokości 2 metrów na okres od 1.06.2022 do 6.06.2022 według modelu GEFS, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010
Wysokie wartości na początku czerwca wystąpią szczególnie w południowej części kraju. Wyraźnie chłodniej będzie w tym czasie na północy Polski. Pojawią się dni gorące, kiedy to temperatura wyniesie od 25°C do 29°C. Być może już w pierwszych dniach czerwca przekroczymy 30°C, jeśli nawet tak się stanie, to będzie to krótki i ograniczony obszarowo upał w Polsce. Na fale upałów będziemy musieli poczekać. Być może pojawią się w kolejnych tygodniach szóstego miesiąca roku. Amerykański model klimatyczny prezentuje nowe prognozy, które zgodnie z naszymi oczekiwaniami uległy zmianie. Wiele serwisów w tym czasie wieściło zimny miesiąc. Najnowsze prognozy CFS sugerują początek lata powyżej normy wieloletniej w skali miesięcznej oraz z opadami powyżej normy.
Wstępna prognoza anomalii temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g na okres od 7.06.2022 do 12.06.2022 według GEFS, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1981-2010
Pogoda długoterminowa. Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni według modelu GFS. Niewykluczone, że miejscami wartości okażą się wyższe o kilka stopni i kilka pojedynczych dni upalnych zdarzy się już w pierwszej dekadzie czerwca. O fali upałów raczej nie będziemy mówić.
Niżowa pogoda sprzyjać ma głównie opadom burzowym, rzadziej wielkoskalowym
Na przełomie maja i czerwca oraz w pierwszych tygodniach przyszłego miesiąca będziemy w słabogradientowym polu obniżonego ciśnienia. Na wschodzie i południowym-wschodzie Starego Kontynentu znajdzie się antycyklon. Natomiast nad Skandynawią i Atlantykiem najczęściej znajdą się ośrodki niżowe. Dlatego też warunki pogodowe w Polsce okażą się zmienne. Nie zabraknie chmur, opadów i okresami gwałtownych burz. Wskazanie obecnie obszarów zagrożonych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe. Dlatego też prognozy pogody należy śledzić codziennie. Częściej niż w maju przez nasz kraj przejdą fronty atmosferyczne, przynoszą groźną aurę.
Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
Wilgotny początek czerwca 2022 w Polsce
Pierwsza dekada czerwca okaże się wilgotna. Już w pierwszym tygodniu czerwca możliwa jest miejscowa akumulacja opadów do 30-90 mm, a gdzieniegdzie nawet powyżej 100 mm. Będą to jednak opady mocno nierównomierne, co wynika ze specyfiki zjawisk konwekcyjnych. Rzadko się zdarza, że burze przechodzą przez całe województwo. Częściej obejmują kilka miejscowości, czasem powiatów. Obszar oddziaływania pojedynczej komórki burzowej potrafi nie przekroczyć kilku kilometrów. Niejednokrotnie zdarza się, że burza występuje w jednej dzielnicy miasta, gdy 2-4 km dalej świeci słońce. Opady pochodzenia konwekcyjnego stanowią duży problem dla modeli pogodowych. Zatem w dni burzowe rekomendujemy obserwacje danych radarowych, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych. Wygląda jednak na to, że początek meteorologicznego lata okaże się wilgotny. Pojawią się dni gorące, a nawet krótki upał. Głównie w południowej części kraju.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana wstępnie suma opadowa na okres od 29.05.2022, 00Z do 8.06.2022, 00 UTC według ECMWF
Fali upałów w najnowszych prognozach dla Polski nie widać
W pierwszej dekadzie czerwca na termometrach w Polsce będzie przeważnie od 20°C do 25°C. Dni gorące mają być najczęstsze w południowej częściej kraju. Wtedy to termometry pokażą nawet 25°C/29°C. Fali upałów w prognozach nie widać do przełomu pierwszej i drugiej dekady czerwca. Będzie na ogół umiarkowanie ciepło z częstymi i nierównomiernymi opadami pochodzenia konwekcyjnego. Pojedyncze dni z upałem zdarzyć mogą się, lecz nic nie wskazuje, abyśmy doświadczyli wielodniowych okresów z temperaturą powyżej 30°C.
Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g). Pozwala nam to lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które docierają nad dany obszar, w tym przypadku dla Warszawy
Wiązki modelu GFS na 16 dni dla Warszawy, które dotyczą wysokości 2 m.n.p.g
Reasumując, na przełomie maja i czerwca czekają nas zmienne warunki pogodowe. Dominować mają głównie opady pochodzenia burzowego, które okażą się mocno ograniczone obszarowo i nierównomierne. Przechodzić będą czasem fronty atmosferyczne, przynosząc dynamiczne warunki pogodowe na większym obszarze Polski. Możliwe są nawet burze z większym gradem. Lokalne szkody wiatrowe, podtopienia, a nawet lokalne powodzie błyskawiczne są możliwe. Nie da się jednak takich zjawisk prognozować dokładnie co do godziny i danego obszaru z dużym wyprzedzeniem czasowym. Dlatego zalecamy śledzić prognozy pogody, jak i też zjawisk burzowych codziennie. Niżowa pogoda będzie dominować, co w półroczu ciepłym oznacza zazwyczaj dogodne warunki do rozwoju burz. Nie tylko w zasięgu frontów, zatok niżowych, większych stref zbieżności wiatru, ale także na lokalnych strefach konwergencji wiatru. Wkrótce podamy więcej informacji o pogodzie w czerwcu 2022.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zimno gwałtownie ustąpi. Pojawi się gorąc, możliwy upał, przejdą groźne burze przez Polskę”
Możliwość komentowania została wyłączona.