Pogoda długoterminowa dla Polski. Czy czeka nas atak zimy i mróz w listopadzie?

Pogoda długoterminowa. Czy zima i mróz oraz lokalne burze pojawią się w listopadzie na obszarze Polski.

Tegoroczny listopad jest bardzo ciepły. Przymrozki występowały tylko lokalnie we wschodniej połowie kraju oraz na obszarach podgórskich Polski południowej. Sprawdźmy zatem prawdopodobny trend w pogodzie na kolejne tygodnie 11 miesiąca roku.

Listopad jest bardzo ciepłym miesiącem, co doskonale widać na rycinie ukazującej przebieg temperatury w 11 miesiącu roku za okres od 1.11.2020 do 11.11.2020. Dane: meteomodel.pl

Przez okres od 12.11.2020 do 18.11.2020 anomalia będzie dodatnia. Najchłodniej będzie w tym czasie we wschodniej połowie kraju. Tutaj też w drugiej połowie przyszłego tygodnia możliwe są nocami przymrozki. Ujemnych temperatur nie można wykluczyć również na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej. Dane: meteomodel, wyliczenia modelu ICON.

Prognoza anomalii za okres od 1.11.2020 do 18.11.2020 wskazuje, że będzie to miesiąc ciepły w całym kraju. Średnia anomalia temperatury wyniesie ponad 2,5 stopnia. Najcieplej będzie na zachodzie i północy Polski.

W okresie od 11.11.2020 do 18.11.2020 pozostaniemy pod wpływem wyżej z centrum nad Rosją. Przymrozki będą zdarzać się tylko wysoko w górach.

Za sprawą dominacji wyżu będzie sucho. Ilość opadów ma być poniżej normy wieloletniej w naszej części Europy. Opadów nie będzie wiele, a jeśli się zdarzą, to będą jednak słabe.

Prognoza anomalii temperatury za okres od 11.11.2020 do 18.11.2020 ukazuje, że najwyższa anomalia będzie na zachodzie Polski, najmniejsza na wschodzie. Najcieplej będzie w tym czasie w zachodniej połowie kraju i tu też możliwe są dwucyfrowe wartości dodatnie, zwłaszcza w nadchodzący weekend oraz na początku przyszłego tygodnia.

Według modelu CFS na przełomie 2 i 3 dekady listopada pozostaniemy często pod wpływem wyżów barycznych. Częściej jednak do naszej części Europy docierać będą fronty niżów znad Atlantyku, przynosząc opady atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski. Głównie będzie to deszcz. Na ten moment modele nie przewidują opadów śniegu poza obszarami górskimi w ostatnich dniach listopada, lecz prognozy na tak odległy okres mogą ulec zmianie.

Prawdopodobnie ilość opadów będzie w normie, a na północy oraz w centrum ma być powyżej normy dla tego okresu według modelu klimatycznego CFS.

Prognozowana jest w okresie 18.11.2020 do 25.11.2020 dodatnia anomalia temperatury. Nie oznacza to jednak, że nocami nie mogą wystąpić przymrozki. Te są prawdopodobne na wschodzie i południu.

Przełom miesięcy również bez istotnego ochłodzenia według modelu CFS. Dalej temperatura będzie powyżej normy wieloletniej dla listopada. Śnieg jeśli spadnie, to najprawdopodobniej tylko na obszarach podgórskich i górskich. Za dnia utrzymywać ma się temperatura dodatnia. Modele nie są jeszcze do końca zgodne, ale najprawdopodobniej czeka nas odbudowa cyrkulacji zachodniej i pojawienie się głębokich niżów z zachodu. Wskazują na to prognozy modelu GFS, nieco bardziej sceptyczny na ten okres jest model ECMWF.

Średnia dobowa temperatura powietrza w okresie od 12.11.2020 22.11.2020 wyniesie od 3°C do 4°C. Najcieplej będzie na zachodzie według modelu GFS, jak i też ECMWF.

Przymrozki są najbardziej prawdopodobne w najbliższych 10 dniach we wschodniej połowie kraju oraz na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej. Na pozostałym obszarze Polski ich prawdopodobieństwo będzie niskie. Niewykluczone, że okresami pojawią się nocami i w godzinach porannych także w centrum kraju i północy, ale tylko lokalnie. Największy chłód będzie w tym czasie daleko na wschód od Polski.

Nie ulega wątpliwości, że najcieplej będzie na zachodzie i tam też dwucyfrowe wartości dodatnie będą najczęstsze. Najchłodniej ma być w tym czasie na wschodzie i północnym-wschodzie.

Również model ECMWF nie prognozuje gwałtownego ochłodzenia i ataku zimy w kolejnych tygodniach listopada. Temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej.

Niewykluczone, że przy odbudowie cyrkulacji zachodniej w 3 dekadzie listopada pojawią się lokalne, słabe burze w Polsce przy zwiększonej dynamice w troposferze. Wkrótce kolejne informacje o trendzie w pogodzie na kolejne tygodnia 11 miesiąca roku.