Pogoda długoterminowa do końca października 2019. „Silny atak zgniłego wyżu”, mgły oraz burze w Europie

Pogoda długoterminowa do końca października 2019. „Atak zgniłego wyżu”, mgły oraz burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na najbliższe dni.

Pogoda rozpieszcza nas od dłuższego czasu. Jedna w ostatnich dniach aura coraz bardziej zaczyna przypominać jesień w wielu miejscach Polski. Nie brakuje mgieł i zamgleń, które ograniczają widoczność. Powrócił również problem smogu w większych aglomeracjach miejskich.

W Europie, w tym samym czasie prognozowane są dziś groźne burze

Pogoda. We wtorek znajdziemy się pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia

Od Atlantyku aż po Rosję rozciągać ma się dziś rozległy wał wysokiego ciśnienia. Cyrkulacja strefowa przesunięta jest w rejon Islandii oraz północnej Skandynawii. W kolejnych dniach wyż ustępować ma jednak miejsca nad Europą cyrkulacji strefowej, natomiast w piątek przez Polskę przejdzie front chłodny niżu znad Skandynawii, jaki będzie prawdopodobnie mało aktywny.

Sytuacja synoptyczna na dzień 22 października 2019, 12 UTC

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. W nocy z wtorku na środę zacznie się pogorszenie aury.

Układy wysokiego ciśnienia od września do marca nie zawsze przynoszą pogodną aurę. Niejednokrotnie obserwowany jest tzw. zgniły wyż. Często pod warstwą inwersyjną zbierają się wtedy zanieczyszczenia, potocznie nazywane smogiem, ale także utrzymują się chmury niskie typu Stratus oraz Stratocumulus. W wielu miejscach potrafią występować wtedy mgły ograniczające widoczność do 100 m. Obserwowane są również opady mżawki.

Najbliższa noc przyniesie wzrost zachmurzenia do dużego oraz całkowitego w całym kraju.

Prognozowane zachmurzenie oraz mgła zaznaczona na żółto podczas najbliższej nocy (z 22 na 23 października 2019). Model SWISS HD.

Pogoda. W środę znajdziemy się w środkowej części wału wysokiego ciśnienia, nie zabraknie niskich chmur Stratus oraz mgieł

Od kilku aktualizacji modeli numerycznych modele wskazują, że w środa przyniesie nieprzyjemne warunki pogodowe. Prawdopodobnie więcej chwil ze Słońcem doświadczą mieszkańcy południowych regionów Polski. Centrum wyżu znaleźć ma się w naszej części Europy, co sprzyjać ma silnym ruchom osiadającym i stosunkowo nisko położonej warstwie inwersyjnej oraz dużej wilgotności względnej w planetarnej warstwie granicznej.

Prognozowana temperatura powietrza przez model SWISS-HD na środę. Ograniczona operacja słoneczna spowoduje niższą temperaturę powietrza. Najcieplej ma być na krańcach południowych Polski, gdzie spodziewany jest brak chmur.

O godzinie 13 czasu lokalnego
O godzinie 16 czasu lokalnego

Sytuacja synoptyczna na dzień 23 października 2019, 12 UTC.

O poranku w środę, w wielu miejscach Polski prognozowane są mgły oraz zachmurzenie chmurami niskimi. Na żółto zaznaczono mgłę, natomiast kolorem szarym zachmurzenie.

O godzinie 7 rano w środę

Mgły oraz zamglenia, ale także chmury niskie ograniczą operację słoneczną do minimum w środę.

O godzinie 10 w środę

Około południa duża ilość mgieł powinna zaniknąć, ale utrzyma się w wielu rejonach Polski zachmurzenie chmurami niskimi, punktowo padać będzie mżawka.

O godzinie 13 w środę

Niemal cała Polska przykryta będzie chmurami niskimi, lokalnie występować będą mgły.

O godzinie 16 w środę
O godzinie 19 czasu lokalnego

Pogoda. Noc ze środy na czwartek z zachmurzeniem i mgłami

W nocy ze środy na czwartek znajdziemy się jeszcze pod wpływem wyżu znad wschodniej Europy. Nie zabraknie jednak nieprzyjemnych, podinwersyjnych chmur Stratus oraz Stratocumulus. W wielu miejscach Polski rozwiną się mgły oraz zamglenia. Lokalnie możliwe opady mżawki.

Sytuacja synoptyczna na dzień 24 października 2019, 12 UTC

Prognozowany obszar zachmurzenia i typ pogody, na żółto zaznaczone są mgły, zachmurzenie na szaro model SWISS HD..

O godzinie 21 w środę
O godzinie 00 w czwartek
O godzinie 3 w czwartek

Temperatura będzie jednak wysoka jak na październik w nocy ze środy na czwartek, model SWISS HD

Pogoda. W czwartek możliwe więcej rozpogodzeń i prawdopodobny silny wzrost temperatury na południu Polski

Modele numeryczne prognozują w czwartek mniejszy obszar mgieł oraz zachmurzenia niskiego. Nieprzyjemne chmury zalegające pod warstwą inwersyjną objąć mogą centrum, ale także zachód i północ kraju. W ciągu dnia stopniowo rozpogadzać ma się na obszarze Polski.

Prognozowane zachmurzenie i typ pogody w czwartek (na żółto znaczone są mgły)

O godzinie 8 czasu lokalnego w czwartek
O godzinie 11 czasu lokalnego w czwartek
O godzinie 14 czasu lokalnego w czwartek przybywać ma rozpogodzeń w Polsce
O godzinie 17 czasu lokalnego w czwartek

Na południu Polski niewykluczone ponad 25 stopni i wiatr fenowy osuszający powietrze i podnoszący temperaturę.

Prognozowana temperatura powietrza na 2 m, w czwartek o godzinie 14 czasu lokalnego

Pogoda. Noc z czwartku na piątek ze wzrostem zachmurzenia i mgłami

Coraz więcej wskazuje, że noc z czwartku na piątek przyniesie dużo chmur niskich, miejscami smog w większych aglomeracjach miejskich oraz mgły. Szczególnie dużo chmur zalegać może na wschodzie, północy oraz zachodzie Polski. Podinwersyjnego zachmurzenia może nie zabraknąć także w centrum kraju. Temperatura będzie jednak wysoka jak na trzecią dekadę października.

Prognozowana temperatura powietrza w piątek, model ECMWF

Pogoda. W piątek przez Polskę przejdzie mało aktywny front chłodny niżu znad Skandynawii

Modele numeryczne prognozują przejście mało aktywnego frontu chłodnego w piątek przez Polskę. Jego przechodzenie przez naszą część Europy objawi się głównie wzrostem zachmurzenia. Nie są prognozowane na ten moment opady atmosferyczne.

Sytuacja synoptyczna na dzień 25 października 2019, 12 UTC

Weekend prawdopodobnie z wysoką temperaturą, potem znaczne ochłodzenie

Coraz więcej modeli numerycznych prognozuje, że najbliższy weekend minie pod znakiem wysokich temperatur jak na październik. Najprawdopodobniej w niedzielę z północy na południe rozpocznie się schodzenie frontu chłodnego, za którym napłynie powietrze arktyczne. Koniec miesiąca może przynieść niskie temperatury jak na październik. W rejonie Wysp Brytyjskich znajdzie się wyż, natomiast nad Rosją niż, dlatego z północy zacznie spływać zimne powietrze pochodzenia arktycznego. W wielu miejscach nocami pod koniec października pojawią się przymrozki nawet na 2 metrach.

Modele pogodowe ponownie powróciły do możliwości wystąpienia słabych opadów śniegu. Głównie w górach, ale punktowo popadać może nawet na nizinach. Śnieg jednak nie utrzyma się z powodu mocno wygrzanego gruntu. Przeważnie mogą być to opady mieszane. Wkrótce podamy więcej informacji.