Pogoda. Ścieranie się ciepła z zimnem. Gwałtowne burze, ulewy. Ciepło w centralnej i wschodniej Europie

Z danych na grafice tytułowej odczytać można kilka ważnych rzeczy, które dzieją się w pogodzie w Europie w dniu dzisiejszym. Mieszkańców Europy centralnej i wschodniej czeka nadal napływ ciepłych mas powietrza. Zachód kontynentu zmagał się dziś będzie z nawałnicami.

Nadal ciepło w Polsce

We wtorek najcieplej będzie w Europie centralnej i południowo-wschodniej. Na Bałkanach, w Grecjii, czy Rumunii i na Węgrzech temperatury sięgnąć mogą nawet 30 stopni Celsjusza. Chłodniej będzie w Polsce, czy na Ukrainie. Tutaj 20 stopni ciepło, co nadal jest temperaturą znacznie przekraczającą normy na dany okres.

Burze na zachodzie Europy

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji pogodowe dojdzie na południowym zachodzie kontynentu. Tutaj gorące, zasobne w wilgoć powietrze pochodzenia zwrotnikowego zderzy się z chłodnym powietrzem morskim, które wlewa się od kilkudziesięciu godzina nad Półwysep Iberyjski, czy Francję. W tych regionach przewidywane są bardzo silne burze.

Synoptycy z ESTOFEX prognozują, że do niebezpiecznych zjawisk burzowych dojdzie na Półwyspie Iberyjskim i południu Francji. Groźne burze wystąpią również na wodach Morza Śródziemnego. Nie możemy zapomnieć o południowych regionach Turcji. Tam również wydane został pierwszy stopień ostrzeżenia przed groźnymi burzami. Jednak burze w Turcjii nie powinny być tak groźne jak we wcześniej wspomnianych regionach.

Słaby wiatr, więc spore zagrożeni mgłą

Prócz regionów zagrożonych burzami nad Europą będzie dość spokojnie. Na mapie maksymalnych porywów wiatru widać, że nad większą częścią Europy wiatr będzie co najwyżej umiarkowany. Pogoda taka sprzyja powstawaniu gęstych mgieł. Przekonali się o tym między innymi mieszkańcy wielu regionów Polski mijającej nocy.  

Idą zmiany w pogodzie nad Europą

Nad Europą dochodzi powoli do zmian w sytuacji barycznej. Układy wysokiego ciśnienia nie są już tak silne jak jeszcze kilkadziesiąt godzin temu. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie do Europy centralnej spływać zacznie arktyczne powietrze z północy. Czy czeka nas pierwszy atak zimy? O tym dowiemy się z wyliczeń modeli meteorologicznych w przeciągu najbliższych dni.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie

Dodaj komentarz