Pogoda długoterminowa do końca października 2020. Wilgotny październik, krótkie okresy chłodu i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie.
Anomalia temperatury za okres od 1.10.2020 do 12.10.2020 wskazuje, że najcieplej jest na wschodzie Polski. Wszędzie temperatura za ten okres jest powyżej normy wieloletniej. Dane: meteomodel.pl
Spójrzmy jeszcze na średnią temperaturę powietrza dla Polski, która jest nadzwyczaj wysoka jak na październik. Dane: meteomodel.pl
W ostatnich dniach zaczęło postępować wyraźne ochłodzenie. Niskie temperatury są prognozowane także na weekend, gdy w wielu miejscach będzie poniżej 10 stopni. Ocieplenie zacznie postępować w 3 dekadzie miesiąca, ale nie od razu. Niewykluczone, że w ostatniej dekadzie października zobaczymy ponad 20 stopni w Polsce. Dane: meteomodel.pl
Temperatura za okres od 13.10.2020 do 18.10.2020 będzie poniżej normy wieloletniej. Średnia za okres 5 dni wskazuje, że czeka nas chłodny okres w pogodzie. Najwyższa anomalia będzie w tym czasie na krańcach wschodnich.
Najwyższa anomalia za okres od 1.10.2020 do 19.10.2020 będzie na wschodzie Polski. W okolicach normy oscylować ma miejscami na zachodzie i południu. Dane: meteomodel.pl
Spójrzmy jeszcze na dane z systemu RainGrs, które pochodzą z polskiej sieci radarów POLRAD. Ukazują one sumy opadowe za okres od 1.10.2020 do 12.10.2020 miejscami sumy te mogą być wyższe, jak i też za okres od 12.10.2020 do 13.10.2020. Źródło: meteomodel.pl, dane IMGW-PIB, System RainGrs.
Średnia dobowa temperatura powietrza nie będzie już tak wysoka jak na początku miesiąca, co ukazuje grafika poniżej.
Temperatura w najbliższych 10 dniach będzie w normie, bądź miejscami poniżej normy. Krótkie okresy z wysokimi temperaturami jak na październik są możliwe w ostatniej dekadzie miesiąca.
Nie można wykluczyć przymrozków, które mogą wystąpią już w weekend na obszarze Polski. Możliwe są jeszcze na początku nadchodzącego tygodnia. Wartości ujemne możliwe są głównie na północnym-wschodzie oraz wschodzie, ale lokalnie przymrozek w porze nocnej oraz o poranku może wystąpić w całym kraju.
Okresy z wyżową pogodą będą krótkotrwałe w najbliższych 10 dniach, zatem należy spodziewać się dominacji niżów barycznych, które przyniosą intensywne opady deszczu, a w polskich górach śniegu. Utworzenie się stałej pokrywy śnieżnej jest mało prawdopodobne w ostatniej dekadzie miesiąca.
Prognoza anomalii temperatury według modelu ECMWF do końca października 2020
Model ECMWF prognozuje ujemną anomalię temperatury w naszej części Europy w okresie od 12.10.2020 do 18.10.2020.
Prawdopodobnie w okresie od 19.10.2020 do 25.10.2020 anomalia będzie dodatnia w naszej części Europy. Duży wpływ na warunki pogodowe w ostatniej dekadzie października mają mieć niże baryczne znad Atlantyku, dlatego zmienność pogody może być duża. W ciepłych wycinkach niżów dotrzeć mogą cieplejsze masy powietrza do Polski.
Model ECMWF wskazuje duże dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej na przełomie października i listopada, co wskazuje, że nie mamy co liczyć na wyjątkowo chłodny okres synoptyczny. Nie utworzy się także stała pokrywa śnieżna na nizinach, a częściej na termometrach będą to wartości wyższe niż standardowo są obserwowane na termometrach w październiku.
Październik jest bardzo deszczowym i okresami wietrznym miesiącem. Nie można wykluczyć, że w 3 dekadzie miesiąca zagrzmi na obszarze Polski.
Prognoza akumulacji opadów atmosferycznych według poszczególnych modeli do ostatniej dekady października 2020.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC